Dodaj do ulubionych

środa 24.01.2018

Jesteś na:HOME

Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

Wszystko wskazuje na to, że z zimą możemy się już pożegnać. Przed nami lato i czas planowania urlopów. Może warto pomyśleć przy tym długoterminowo i zaplanować doskonałą regenerację na przyszłą zimę?

Gdy u nas zaczną się pierwsze listopadowe pluchy, w innych zakątkach ziemi pogoda sprzyjać będzie rozkwitowi. Takie egzotyczne wakacje poza polskim sezonem urlopowym mogą kosztować mniej niż pobyt nad Bałtykiem.

Jak wyjechać i nie zbankrutować?

Zakątkiem pełnym słońca i uśmiechu, który chcemy polecić, jest położona na rajskiej wyspie Cejlon Sri Lanka, obfita w zapierające dech w  piersiach atrakcje i cuda natury.

Obserwując oferty linii lotniczych oraz mnożących się jak grzyby po deszczu portali z okazjami podróżniczymi, można trafić na loty już od 1700 zł w obie strony. Pozostaje bukować bilety i planować podróż.

Ponieważ jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, nie musimy składać wniosków wizowych w ambasadzie. Wystarczy wypełnić formularz on-line, uiścić opłatę w wysokości 30 USD, a wiza czekać będzie na nas na lankijskim lotnisku.

Jak mieszkać?

Najlepiej zarezerwować noclegi przez Internet, korzystając ze sprawdzonych portali, szczególną uwagę zwracając na opinię poprzednich bywalców. Na całej wyspie jest wiele bardzo atrakcyjnych hoteli, w których nocleg dla jednej osoby zaczyna się od kilkunastu dolarów  za nocleg („od biedy” lub przy większej grupie można nocować w hostelu nawet za kilka dolarów). Im większa ekipa podróżujących, tym mniejszy koszt praktycznie wszystkiego.

Co po przylocie?

W podróży na Cejlon trudno ominąć  Kolombo - to tu przybędziemy prosto z lotniska, by udać się w dalszą podróż. Wieloletnia stolica Sri Lanki, której zabudowa pamięta czasy kolonialne, to tętniące życiem miasto, pełne zachodnich akcentów i imponującej architektury.

 W Kolombo warto odwiedzić Świątynię Gangaramaya. Oprócz ogromnego  fikusa Benjamina - szczepu z drzewa, pod którym Budda doznał oświecenia, można tu zobaczyć pamiątki ze wszystkich stron świata, przekazywane świątyni w prezencie. Są więc wśród zbiorów chińskie jedwabne wachlarze z VIII w., złote posążki Buddy z Korei, czy wysadzana kamieniami szlachetnymi wielkości dwuzłotówek biżuteria, darowana przez angielską królową.

Pasjonujące może okazać się również zwiedzanie innych świątyń. My polecamy szczególnie różowy meczet, do którego obcokrjowcy są bardzo chętnie zapraszani. Niestety kobiety muszą pozostać na krużganku przed salą modlitewną.

Katolicy również znajdą dla siebie coś interesującego. Kościół świętego Antoniego z 1703 roku jest na co dzień zamknięty, ale dla chcącego - nic trudnego. Wystarczy wejść z boku budynku w podwórko by znaleźć stróża, który za parę rupii chętnie nas wpuści do środka.

Świątynie buddyjskie w Dambulli

W dalszej podróży warto udać się na północ wyspy, gdzie pośród bujnych lasów deszczowych znajdują się fascynujące miejsca kultu buddystów. Jednym z takich miejsc są Świątynie w Dambulli; pokryte malowidłami z I wieku n.e. groty skalne.  Zwiedzając, należy pamiętać, że nie wolno robić sobie zdjęć na tle wizerunków i posągów Buddy, nie powinno się również ich dotykać. Warto zabrać ze sobą skarpetki, ponieważ do świątyń wchodzimy bez obuwia, a teren do stąpania bywa zdradliwy.

Lwia Skała

Zwaśnieni książęta po śmierci króla – ich ojca, zaczęli walczyć o przywództwo nad Sri Lanką. Jak to zwykle bywa, jeden z książąt zwyciężył, a drugi uciekł do Indii, ściślej do Tamil Nadu, prosząc tamtejszego władcę o pomoc w odzyskaniu tronu. Tamilowie, którzy już kilkukrotnie rządzili Sri Lanką (w wyniku podboju), chętnie przystali na tę ofertę i rozpoczęli przygotowania do ponownego przejęcia.

Tymczasem zwycięski książę nie próżnował. Po koronacji wydał rozkaz zbudowania otoczonej fosą, potężnej fortecy na szczycie 200 metrowej, niemal pionowej skały. Tam zamierzał bronić królestwa przed wrogami. Jak postanowił, tak uczynił. (na zdjęciu powyżej malowidła naskalne wyobrażające nałożnice władcy Lwiej Skały)

Do dziś zachowały się fundamenty dolnego i górnego pałacu, a także ogrody pałacowe i freski na ścianach skalnych. Wybierając się na Sigiryję nie zapomnijcie o butelce wody. Tchu może zabraknąć dosłownie i w przenośni.

W wersji oszczędniejszej (koszt wejścia na górę to 30$) warto zobaczyć Lwią Skałę z sąsiedniej góry.  To również doskonałe rozwiązanie dla źle znoszących tłumy.

Mekka Buddystów i… miłośników zakupów

Warto umieścić na swoim szlaku miasto Kandy. Ta niegdysiejsza stolica Sri Lanki, położona na wzgórzach otaczających jezioro, jest jednym z bardziej malowniczych miast na wyspie. Jest miejscem pielgrzymek buddystów z całego świata, a to za sprawą Świątyni Zęba Buddy, mieszczącej się w kompleksie kandyjskich ogrodów królewskich.

Jest to przepiękny, misternie wyrzeźbiony (pierwotnie w samym drewnie) budynek, którego architektura do dziś zachwyca rozmachem w azjatyckim stylu. Właśnie tam przechowywany jest Ząb Buddy, ocalały po spaleniu jego zwłok. Kilka razy dziennie wiernym oraz tłumnie zebranym turystom ukazywane są złote stupy, w których przechowywany jest fragment relikwii.

Po uczcie dla ducha miłośnicy turystycznego szopingu mogą udać się na zakupy. Kandy jest pod tym względem doskonale przygotowane. Polecamy lokalne dobra: batikowe suknie, chusty, czy wyroby z drewna tekowego.

Miasto słynie też z doskonałej oferty na kamienie szlachetne. Można więc zwiedzić szlifiernię, czy obejrzeć film na temat wydobycia. Na Cejlonie znajdowane są szczególnie piękne szafiry, równie wspaniałe są lankijskie rubiny. Kupując kamienie, należy targować się do upadłego. Cenę zazwyczaj udaje się zbić do 30%. Po zakupie powinniśmy otrzymać certyfikat, w którym zawarte są informacje na temat wielkości, czystości i rodzaju kamienia.

Yala

Safari

Miłośnicy przyrody powinni skorzystać z bogatej oferty parków narodowych Sri Lanki, np. parku w Yala, w którym gołym okiem można obejrzeć krokodyle, bawoły, stada dzikich słoni, jelenie azjatyckie, przepiękne dzikie pawie, kolorowe papugi i inne wspaniałe ptaki, wiele gatunków małp,  dzikie świnie, warany i iguany.

Szczęściarzom może uda się zobaczyć króla tych ziem - lamparta. Miejscowi opowiadają o możliwości spotkania z tygrysem azjatyckim, jednak najpewniej jest to bajeczka dla turystów, ponieważ ostatni azjatycki tygrys na Sri Lance zdechł w 1957 roku. Koszt safari to około 40 USD. Poza Yala oko w oko z dziką naturą stanąć możemy również w Udawalawa, Wilpattu czy Kumana

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na sielanka.wix.com/sielanka

Plantacje herbaty

Fenomenalne krajobrazy i zapierające dech w piersiach wodospady (niestety w porze suchej „nieczynne”) wśród pól malowanych herbatą to nie jedyne powody, dla których  obowiązkowym elementem wizyty na Sri Lance powinny być okolice Nuwara Eliya.

Choć w Polsce bez problemu kupimy herbaty prosto z Cejlonu, któż nie chciałby przywieźć świeżych liści prosto z królestwa tego napoju? Nie wspominając o zobaczeniu „na żywo” krzaczków Liptona, którego znamy głównie jako pyłek w woreczku z żółtą tekturką.

Nuwara Eliya

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na sielanka.wix.com/sielanka

Pamiętajmy jednak, że w „firmowych” sklepach przy plantacjach ceny herbat nastawione są stricte na turystyczne portfele. Warto jednak skorzystać z ich oferty, kupując ekskluzywne i rzadkie herbaty z wyselekcjonowanych szczytów; golden tips i silver tips. Będziemy mieli wówczas pewność co do ich jakości.

Po inne odmiany warto udać się na miejski targ; kupując nieeksportowe, brzydziej zapakowane herbaty, zaoszczędzimy sporo Rupii na inne atrakcje.

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na sielanka.wix.com/sielanka

Adam’s Peak (Sri Pada)

To tu spędzicie jedną z najbardziej niezwykłych nocy w Waszym życiu. Mierzący 2243 m n.p.m szczyt, to miejsce kultu czterech religii. Hindusi wierzą, że mieszczące się na nim półtorametrowe wgłębienie, jest odciskiem stopy Śiwy, muzułmanie natomiast, że przed wiekami stanął tam Adam, chrześcijanie przypisują ślad św. Tomaszowi, a buddyści, rzecz jasna, Buddzie.

W sezonie, który przypada na okres od grudnia do marca, na Sri Padę (po 5200. różnej wysokości stopniach) „wdrapują się” tłumy pielgrzymów z całego świata, drugie tyle turystów oraz autochtoni (niektórzy z nich po raz iluś setny lub tysięczny). Nasilenie występuje w weekendy i okolice pełni księżyca. Bywa, że na Szczyt Adama wschodzi jednocześnie kilkaset tysięcy osób.

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na sielanka.wix.com/sielanka

Trasę pokonuje się nocą. W sezonie jest oświetlona i usłana straganami, na których można kupić prowiant, napoje, pamiątki, zabawki, odzież, czy ajurwedyjskie specyfiki. Można także zostać wymasowanym i natartym, w celu ukojenia przyszłych zakwasów.

Poza sezonem wchodzimy po ciemku, między szkieletami pustych straganów, w ciszy i spokoju, a na szczycie spotkamy najwyżej kilkadziesiąt osób. Trzeba się jednak liczyć z kapryśną pogodą oraz tym, że zamiast oszałamiającego wschodu słońca, zobaczymy mgłę nad środkową Sri Lanką.

Czym podróżować?

Z miasta do miasta najlepiej odbyć podróż pociągiem. Linie kolejowe są dofinansowywane przez państwo, więc bilet z Kandy do Kolombo kosztuje zaledwie kilka złotych. Co najważniejsze: nie można być na Sri Lance i nie przejechać jedną z piękniejszych tras kolejowych świata; przebiegająca wśród plantacji herbaty  i kwiecistych wzgórz. Biegnąca wzdłuż linii brzegowej trasa łącząca Kolombo z południem, także nie pozostawia wiele do życzenia. Warto pokonać ją odcinkami, kosztując przy tym różnorodności lankijskich plaż.

W mieście polecamy usługi tuk tuków. Są to rozbudowane o kabinę pasażerską motorowery. Objazd całego Kolombo kosztuje tu mniej więcej 30 złotych. Trzeba jednak pamiętać, by cenę przejażdżki ustalić z góry, żeby nie było nieporozumień. I nigdy nie akceptować pierwszej oferty ;)

Ciekawą formą przemieszczania się po wyspie jest również wynajęty skuter.

Czego się wystrzegać?

Lankijczycy są bardzo religijni. Niezależnie od własnego wyznania, szanują również religię innych. Warto więc uszanować ich stosownym zachowaniem w świątyniach oraz przestrzeganiem „dress-codu”.  Nie powinno się pozować do zdjęć „z Buddą w tle”.

Nie należy również źle traktować zwierząt. Zwierzęta, nawet te bezpańskie, są tu traktowane z wielkim szacunkiem i otaczane opieką.

Oczywiście nie wolno zażywać narkotyków ani ich posiadać, choć w miejscach typowo turystycznych może się zdarzyć, że ktoś nam je zaproponuje. Za posiadanie w Azji grozi kara śmierci.

Innym zagrożeniem jest ocean. Na pozór łagodny, uderza w wyspę z ogromną siłą, zdolną przewrócić jedną falą przybrzeżną dorosłego mężczyznę. Trzeba być ostrożnym w igraszkach z siłami natury. Najlepiej kąpać się w miejscu, w którym pływają tubylcy. Oni doskonale znają przybrzeżne prądy i znajdują miejsca, gdzie żywioł nie jest tak silny.

O czym nie zapomnieć?

O odpowiednim dla siebie kremie z filtrem przeciwsłonecznym, nakryciu głowy oraz odzieży, która pozwoli Wam „godnie” wejść do świątyń (obowiązują okryte ramiona oraz spodnie/spódnica zakrywająca kolana). Przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy, okularki do nurkowania, choć wszystko to będziecie mogli kupić u „lokalsów” na miejscu (w korzystnych cenach, o ile będziecie się dobrze targować ;) ).

 • Weekend w górach z dziećmi – co spakować?

  Weekend w górach z dziećmi – co spakować?

  Wiele jest w Polsce miejsc, w które można pojechać z dziećmi. Kiedy nadarza się wolny weekend, wystarczy zapakować rodzinę w samochód i ruszyć – każdy kierunek będzie dobry. Jesienią i w zimie często nasze drogi prowadzą w góry.

 • 7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

  7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

  Nazwa modelu Huayra RoaNazwa modelu Huayra Roadster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.dster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.

 • Grażyna Wolszczak, Renata Dancewicz, Maria Seweryn, Beata Chmielowska-Olech...

  Grażyna Wolszczak, Renata Dancewicz, Maria Seweryn, Beata Chmielowska-Olech...

  W Centrum Handlowym Tesco Gocław w Warszawie rozpoczęła się 21. Świąteczna Zbiórka Żywności, zorganizowana przez Federację Polskich Banków Żywności oraz sieć Tesco. Na klientów sklepu czekały liczne atrakcje, wśród nich warsztaty malowania aniołów dla dzieci oraz spotkanie ze znanymi i lubianymi gwiazdami m.in. Grażyną Wolszczak, Renatą Dancewicz, Marią Seweryn, Beatą Chmielowską-Olech, Mariolą Bojarską-Ferenc, Julią Wróblewską, Adamem Zdrójkowskim, Martą Manowską, Kamilą Szczawińską, Małgorzatą Ostrowską-Królikowską, Anetą Todorczuk-Perchuć, Mileną Rostkowską-Galant, czy Ewą Piątkowską.

 • Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

  Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

  Pogrążył wszystkie dynastie, które chwyciły się za jego udoskonalanie. Pochłonął miliony ofiar, w tym stosunkowo niewielu wrogów; większość stanowiła miejscowa ludność, zaprzęgnięta do wznoszenia monumentalnego kaprysu swoich władców.

 • Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

  Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

  Wszystko wskazuje na to, że z zimą możemy się już pożegnać. Przed nami lato i czas planowania urlopów. Może warto pomyśleć przy tym długoterminowo i zaplanować doskonałą regenerację na przyszłą zimę? Gdy u nas zaczną się pierwsze listopadowe pluchy, w innych zakątkach ziemi pogoda sprzyjać będzie rozkwitowi. Takie egzotyczne wakacje poza polskim sezonem urlopowym mogą kosztować mniej niż pobyt nad Bałtykiem.

 • Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

  Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

  Omenaa Mensah wspólnie z pracownikami Termo Organiki pomalowała pomieszczenia krakowskiego ośrodka dla małych dzieci, któremu od ponad dekady pomaga największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. To kolejna wspólna akcja prospołeczna lidera rynku ociepleń i jego ambasadorki.

 • Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

  Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

  Szwedzi to specyficzny naród. Gdy się za coś biorą, najpierw muszą to solidnie przemyśleć, tak by efekt ich pracy był zrobiony z głową. Nieważne, czy będą to przedmioty codziennego użytku, czy dobra ekskluzywne, produkt końcowy za każdym razem wyróżnia się na tle innych. Szwedzi w niesamowity sposób łączą w jedno minimalizm i skrupulatną dbałość o szczegóły – a to potrafi porwać odbiorców!

 • Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

  Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

  Stacja szczyci się certyfikatem „Welcome begginers”. Jak najbardziej zresztą zasłużonym. Posiada też silny magnes dla umiejących już co nieco nastolatków.

 • Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

  Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

  W czołówce najlepiej zarabiających aktorów w 2016 r. - według Forbes – znaleźli się między innymi Johnny Depp i Tom Cruise.

 • Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

  Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

  FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich.

 • Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

  Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

  Porównują ją do Jana Wilkowskiego i Jeremiego Przybory. Jakiego tematu nie dotknie, zaraz jest nagradzana. Jest niezwykle wrażliwa i utalentowana, ma ogromne poczucie humoru i… filozoficzne wykształcenie.

 • MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

  MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

  Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak „Marsjanin” czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

 • Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

  Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

  Znane powiedzonko, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni już dawno straciło aktualność. Obecnie katar można szybko i skutecznie wyleczyć środkami zawierającymi substancję zwaną pseudoefedryną.

 • Rozświetlony Wiedeń

  Rozświetlony Wiedeń

  Wiedeń płonie spektaklem świetlnym. Dwa monumentalne budynki muzeów w centrum austriackiej stolicy, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend, 21. – 23. października 2016 r. zostaną przepięknie oświetlone. Projekt odbędzie się w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

 • Errare humanum est, in errore perservare stultum

  Errare humanum est, in errore perservare stultum

  Rozmawimy z Januszem Krucińskim - aktorem, wokalistą, autorem tekstów piosenek.

 • Niedobór witamin przyczyną senności?

  Niedobór witamin przyczyną senności?

  Zmęczenie organizmu to nic innego, jak brak energii objawiający się niechęcią do wykonywania różnego rodzaju czynności. Warto zadać sobie pytanie czym jest spowodowane to uczucie senności. Otóż organizm w momencie zmiany cukru w energię, wytwarza kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, z których w danej chwili korzystamy.  Jeśli odczuwamy zmęczenie powinniśmy wygodnie się położyć i chwilę odpocząć.

 • Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

  Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

  Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Bezkompromisowy, zawsze po stronie wartości, które są istotne.

 • Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

  Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

  Prawidłowo eksploatowany samochód będzie w stanie wytrzymać długie lata i dalekie przebiegi bez konieczności kosztownych napraw. Wiele zależy jednak od stylu jazdy kierowcy, warunków w jakich auto jest eksploatowane i co najważniejsze – od regularnej wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych.

 • Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

  Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

  Pięć lat temu miała problem z utrzymaniem posady w zwykłym fast foodzie. Dzisiaj ma salon kosmetyczny w Warszawie, w którym można spotkać słynne polskie celebrytki. Historia Katarzyny to opowieść o kobiecie, która nie bała się postawić na swoim i odniosła wymarzony sukces.

 • Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

  Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

  Ze zniecierpliwieniem oczekujesz urlopu. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i po dwóch tygodniach beztroskiego wypoczynku przychodzi czas powrotu do pracy. Jak  sprawnie wrócić do codziennych obowiązków? Jak szybko wdrożyć się w dynamiczny rytm dnia? Oto 5 wskazówek, które pozwolą Ci z energią i radością rozpocząć pracę po wakacyjnym urlopie.

 • Historia gry w golfa

  Historia gry w golfa

  Większość współczesnych dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w grach rozgrywanych tysiące lat temu – nie inaczej jest z golfem. Wiele sportów osiągnęło mniej więcej współczesną formę w ostatnich 200 latach – w tym aspekcie golf się już nieco różni.

 • Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

  Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

  Piero Lissoni jest poważany na świecie przede wszystkim za projektowanie wnętrz oraz umeblowania. Teraz designer wziął pod swoje skrzydła Ritz Carlton Residences w Miami Beach.

 • Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

  Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

  Jednego butom na pewno nie można odmówić – mocy zmian. To niesamowite, jak jedna para obuwia może wpłynąć na odbiór całej kreacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę marka Emmy London i posiada w kolekcji wiele par butów, które idealnie nadają się na uroczyste okazje, a przede wszystkim ślub.

 • Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

  Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

  O klasie i kreatywności Christiana Louboutina już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pozostaje jedynie z niecierpliwością wyczekiwać jego nowych pomysłów, a na pewno nie będzie się rozczarowanym. Nie inaczej jest z Nude Shoe Collection.

 • Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

  Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

  Tajemnicze Zakazane Miasto powstało po przeniesieniu stolicy Chin z Nankinu (stolicy południowej) do Pekinu (stolicy północnej), przez cesarza Yongle (zwanego architektem Pekinu). Na jego rozkaz, na 720 000 metrów kwadratowych wzniesiono największy kompleks pałacowy świata, który przez kolejne stulecia zamieszkiwało 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

 • David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

  David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

  David Bowie uchodzi za ikonę muzyki pop, która zmieniła mainstream i wpłynęła na sposób myślenia mas. Jako wszechstronny artysta utorował drogę wielu gatunkom muzycznym.

 • Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

  Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

  Nie możesz doczekać się wiosny? Jeszcze trochę, a będziesz mogła porzucić wszelkie botki, kozaki i inne ocieplane buty. Przeglądając modowe trendy na sezon 2016 jedno jest pewne - nuda nam nie grozi. Jeśli chodzi o obuwie, to projektanci zadbali o to, aby każda z nas miała w czym wybierać. Obok czółenek w kwiatowe printy - w sam raz dla niepoprawnych romantyczek, wiodącym trendem będą baleriny, oksfordki i mokasyny stylizowane na obuwie męskie. Wiele do powiedzenia będą miały także buty sportowe, które wiosną 2016 zaprezentują swoje odświeżone oblicze.

 • Helen Doron mówi: Bee or not to be

  Helen Doron mówi: Bee or not to be

  Pszczoły to prawdziwe królowe - nie tylko uli, ale całego ekosystemu. Niestety, od końca lat dziewięćdziesiątych ich liczba zmniejsza się w zastraszającym tempie. Tymczasem aż trzy czwarte naszego pożywienia uzależniona jest od aktywności owadów zapylających. Wymieranie pszczół to problem nas wszystkich, co uświadamia swoim uczniom Helen Doron English w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Bee or not to be”.

 • Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

  Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

  Mamy nagranie ze studia! Aleksandra Szwed nie zwalnia tempa. Dopiero co wydała wraz z zespołem Vintage Vegas singiel pt. „For once in my life”. Bez wytchnienia pracuje też na planie programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

 • Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

  Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

  W Kongsberg Automotive Pruszków została otwarta nowa część fabryki o powierzchni 2500 m kw. Rozbudowa podwarszawskiego zakładu to zielone światło dla planów na nowe inwestycje i najnowsze technologie, a  także kolejne miejsca pracy. A tych przybędzie tu w przeciągu trzech  lat kolejne 15 %. W rozbudowę zainwestowano 3 150 000 PLN.

 • Trampki na salony!

  Trampki na salony!

  To nie żart! Stare, poczciwe trampki „wchodzą dziś wszędzie”, pod warunkiem pełnej harmonii z resztą stylizacji. W tym właśnie tkwi cała magia trampek, które - wbrew wyobrażeniom większości - potrafią świetnie uzupełnić nawet wieczorową kreację.

 • Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

  Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

  Kiedy: 16 kwietnia (sobota) o godz. 17.00

  Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Aukcja charytatywna dzieł sztuki, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie onkologiczne Doroty Rżysko.

   

 • Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

  Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

  W warszawskiej Galerii Mokotów Półfinał Fashion Designer Awards oglądały tłumy. Najwięcej emocji wzbudziły pokazy młodych projektantów, ale to nie jedyny punkt programu modowego przygotowanego przez organizatorów.

 • TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

  TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

  Cztery wieczory, 12 spektakli, uznani twórcy polskiego teatru, a wśród nich m.in. Grzegorz Jarzyna, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska, Marcin Liber.

 • Duzi gracze stawiają na zielone

  Duzi gracze stawiają na zielone

  Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to 3 obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA. Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają znane marki?

 • NIEZŁA SZTUKA!

  NIEZŁA SZTUKA!

  Magdalena Mielnicka, pomysłodawca, fundator i organizator galerii na Dworcu Głównym PKP oraz koordynator wystawy przyznaje: "Ta wystawa, to możliwość swoistej wyprawy w głąb wyobraźni, indywidualnego doświadczania sztuki najwyższej próby, opartego na pełnych treści i znaczeń wskazówkach, w niezwykle inspirującym miejscu, gdzie czas mierzony jest nieustanną podróżą." Iwona Rosiak: Historyczka sztuki i dziennikarka telewizyjna. Po studiach pracowała we wrocławskiej Galerii „W pasażu” jako kurator.

 • 81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

  81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

  Warszawska pracownia 81.waw.pl zdobyła nagrodę w kategorii Residential Architect of the Year 2015 Poland, w międzynarodowym konkursie magazynu Build.

 • Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

  Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

  Koncepcyjne Audi quattro Spyder z silnikiem montowanym centralnie było sensacją targów IAA we Frankfurcie w roku 1991. Dzięki aluminiowej karoserii, pojazd waży zaledwie 1100 kilogramów.

 • Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

  Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

  Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. Prawo nieurodzonych. Wbrew cenzurze i karze grzywny publikujemy.

 • Przez obrzydzenie do zrozumienia

  Przez obrzydzenie do zrozumienia

  Ja właściwie nie zauważyłam, że siedzę na widowni z kilkudziesięcioma innymi osobami! Byłam ja i była ona - Rakel (Aleksandra Gajewska). Spektakl "Po próbie" poruszył mnie szczególnie mocno.

 • Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

  Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

  Luksus w terenie? Tak, to możliwe! Samochód o zdolnościach do poruszania się poza utwardzonymi drogami wcale nie musi kiepsko wyglądać i mieć właściwości aerodynamicznych małej oficyny.

 • Buty uniwersalnie modne

  Buty uniwersalnie modne

  Media zapowiadają, że będzie to kolejna zima bez mrozów. Być może te przewidywania się sprawdzą, ale my wiemy, że moda rządzi się swoimi prawami.

 • „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

  „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

  Mimo nieustannych zmian kulturowych i społecznych, wzorzec prawdziwej męskości pozostał ten sam, co u zarania dziejów. Mężczyzna to troskliwy obrońca rodziny, to wojownik i łowca gotowy podjąć każde wyzwanie, by chronić i zapewniać bezpieczeństwo w każdym wymiarze. Prawdziwy mężczyzna to mężczyzna aktywny, zawsze zdolny do działania. Jednak wraz z upływem lat nasza biologia ulega zmianom. Zachowanie dotychczasowej aktywności staje się coraz trudniejsze. Niezbędne okazują się wówczas odpowiednie środki zaradcze, które pozwolą sprostać kolejnym zadaniom.

   

 • Histoire De Tourbillon 6

  Histoire De Tourbillon 6

  Czy porządek i symetria to zawsze pożądane wartości i cechy? Na pewno nie w projektowaniu! Czasami chaos może być prawdziwym dziełem i z tego założenia wychodzi wielu designerów.

 • Steve McCurry - fotografie

  Steve McCurry - fotografie

  Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów naszych czasów. Urodził się w 1950 r. w Filadelfii. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania specjalność operator obrazu.

 • Dieta eliminacyjna u dzieci

  Dieta eliminacyjna u dzieci

  Uczulenie na pokarmy to najczęściej spotykana alergia u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji. Są liczne możliwości zastępowania uczulających składników innymi, a w sklepach dostępnych jest sporo produktów zastępczych. Z początku rodzicom nie jest łatwo zmodyfikować dietę nie tylko malucha, ale też swoją i często całej rodziny. To wszystko daje się jednak opanować.

 • Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

  Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

  Adrian Żuchewicz: Podróże są jak czytanie książki a przebywanie w jednym miejscu jest jak czytanie w kółko tej samej strony.

 • Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

  Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

  Dobrze spędzony dzień i przespana noc sprawiają, że chce się żyć. Wstanie, przysłowiową, prawą nogą, gwarantuje dobry humor i uśmiech na twarzy przez całą dobą. Natomiast zjedzone śniadanie oraz wspólny posiłek, który spożywamy w gronie najbliższych, napawają energią i sprawiają, że pracujemy i funkcjonujemy o wiele wydajniej. Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ powodzenie snu oraz delektowanie się jedzeniem mają wspólny mianownik, którym są odpowiednio urządzone wnętrza i perfekcyjnie dobrane meble.

 • Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

  Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

  Najpiękniejsze miejsca na świecie często mają też piękną historię. Dziś specjalnie dla internautów opowiadamy o uroczym zakątku Cejlonu - Mount Lavinii. Pięciogwiadkowy hotel, który się tam znajduje jest symbolem miłości i porozumienia. Oferuje swoim gościom coś więcej niż ekskluzywne apartamenty. Jego tradycja i ponad 200u letnia historia sprawiają, że pobyt w tym luksusowym hotelu jest niezapomnianym przeżyciem.  

 • Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

  Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

  Tesla S to innowacyjne auto elektryczne o nienagannej prezencji, które umożliwia przejechanie ponad 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Na przekór twierdzeniu, że ideały nie istnieją, postanowiono ten luksusowy samochód udoskonalić jeszcze bardziej, tworząc najdroższą Teslę S na świecie.

 • Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

  Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

  Brian Tracy powiedział, że należy uczynić ze swej pasji zawód, aby nie przepracować ani jednego dnia. Miał pewnie na myśli radość, jaką daje wykonywanie ulubionych czynności i pobieranie za to wynagrodzenia, jednak pasja stająca się zawodowstwem wymaga uczciwej i rzetelnej pracy. O swoim pomyśle na projektowanie opowiadają Anna i Jacek Wasążnik z Autorskiej Pracowni Projektowej Trendy.

 • Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

  Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

  Porsche znowu zaskakuje. W związku z ogromnym popytem na luksusowe samochody Porsche wprowadziło możliwość presonalizacji słynnej 911. Kolor - unikatowy - złota limonka nazwany został wapiennym złotem (Gold Lime). Taki lakier po raz pierwszy pojawił się na karoserii i trzeba przyzać, że wygląda świetnie. Metalic skontrastowany z czarnymi akcesoriami wykonanymi z włókna węglowego jest nie tylko elegancki ale również niesamowicie atrakcyjny.

 • Bentley na ramię.

  Bentley na ramię.

  Dla sympatyczek marki Bentley przygotował wyjątkową kolekcję torebek na ramię. Ekskluzywne, doskonałe kształty obleczone w eleganckie kolory mogą być noszone zarówno na co dzień jak i od święta. Doskonały kontrast do wysublimowanych kolorów torebek stanowią apaszki inspirowane podróżami po świecie.

 • Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

  Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

  W dniach 4 – 24 lutego 2014 w Galerii Milano można będzie podziwiać pokaz prac Krzysztofa Gliszczyńskiego „Iosis”.

 • Jacques Tange

  Jacques Tange

  Prace Jacques Tanga posiadają niezwykłą moc. Dzięki specyficznemu rodzajowi światła jakie nadaje swoim obrazom oglądający odnosi wrażenie podglądania niezwykle wysublimowanego, intymnego świata.

 • Ilona Felicjańska

  Ilona Felicjańska

  Jedna z najsłynniejszych polskich modelek. Swoją karierę zaczęła od udziału w konkursie Miss Polonia w 1993r., w którym zdobyła tytuł II wicemiss. W tym samym roku została finalistką konkursu Elite Model Look. Rok później
  zadebiutowała na wybiegu w kolekcji nieistniejącej już „Mody Polskiej” i podpisała umowę z renomowaną agencją mody Model Plus. W następnych latach brała udział, między innymi, w pokazach pret-a-porter w Paryżu i otwarciu
  filii agencji Berlin Models w Chile.

 • Oksfordzki smaczek w salonie

  Oksfordzki smaczek w salonie

  Oksfordzki design znany na całym świecie z pewnością nada prestiżu i powagi każdemu wnętrzu. Na rynku pojawiła się majestatyczna kolekcja wzorowana na wyposażeniu najbardziej znanego uniwersytetu na świecie.

 • Audi R8 GT Spyder

  Audi R8 GT Spyder

  Mamy zdjęcia limitowanej edycji 2012 Audi R8 GT Spyder. Ma to być lżejsza wersja Audi R8 GT Coupe.

 • Stephen Webster w darze oceanom

  Stephen Webster w darze oceanom

  Stephen Webster, ulubiony jubiler takich gwiazd jak Madonna, Christina Aguilera, Kate Moss, Elton John, Mickey Rourke i Kate Beckinsale na prośbę organizacji Selfridges zaprojektował broszkę „Ocean”. To małe dzieło sztuki wykonane jest z tytanu, szfirow i diamentów.

 • Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

  Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

  Możemy wiele pisać na temat doskonałych zegarków ale wszyscy wiemy, że zegarek z klasą powinien być złoty i szwajcarski.

 • Narty węglowe marki Audi

  Narty węglowe marki Audi

  W następnym sezonie pasjonaci narciarstwa będą mogli zakupić nie lada gratkę.

 • The one gentelman Dolce & Gabbana

  The one gentelman Dolce & Gabbana

  Duet Dolce & Gabbana postanowił uczcić 20-lecie swojej męskiej kolekcji ubrań i z tej okazji wypuścił na rynek drugi, męski zapach z serii The One: The One Gentleman.

 • Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

  Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

  Vanistas to najnowszy zapach od Versace. Jego twarzą jest  Lindsay Wixson początkująca modelka o amerykańskim pochodzeniu. Błyskawiczną kariere zapewnia jej niepowtarzalna uroda. W jej twarzy dominują wydatne usta, a przerwa pomiędzy jedynkami powoduje niepokój i fascynację. Wixson rozpoczynała karierę pracując dla agencji Vision Models w Los Angeles, skąd trafiła do IMG Models.

 • Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

  Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

  Jak mieszkają wielcy naszego świata? Bardzo różnie. Jedni preferują przestronne apartamenty, inni pałacyki, ale najczęstszym wyborem jest własna farma czy też dom na wsi jak się to u nas nazywa. Taki dom posiada Bill Gates.Jest on jednak tylko pozornie podobny do innych domów. Dlaczego?

 • Artystyczna Fotografia w służbie mody

  Artystyczna Fotografia w służbie mody

  Niezwykły sposób na pokazywanie swoich kolekcji ma Christian Louboutin, najbardziej znany projektant butów na świecie. Christian słynie ze swojego profesjonalnego podejścia do zawodu. Jego buty sa dopełnieniem, ozdobą i podkreśleniem kobiecości. Charakterystyczna czerwona podeszwa nie pozostawia wątpliwości co do jakości wykonania. Louboutin jest też znawcą i pasjonatem fotografii artystycznej zarówno w formie tradycyjnej jak i filmowej.

   

 • Christian Louboutin Dossier

  Christian Louboutin Dossier

  Christian Louboutin (czyt. [lubutɛ]) ur. 07 stycznia 1964r.  jeden z najsłynniejszych na świecie projektantów obuwia,  rozpoczął przygodę z projektowaniem we Francji w 1991 roku. Od 1992 roku, jego projekty mają włączone błyszczące, czerwone lakierowane podeszwy, które stały się jego podpisem. W dniu 27 marca 2007 r. Louboutin złożył wniosek o ochronę znaku towarowego w USA na czerwony design podeszwy.

 • Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

  Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

  Maestro Louboutin od jakiegoś czasu współpracuje intensywnie z ... cukiernią Sugar Envy. Mistrz szpilek zaprojektował designerskie ciasteczka przypominające jego kolekcje obuwia a cukiernia dopełniła wygląd niespotykanym i doskonałym smakiem.

 • Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

  Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

  Samsung Proxima to futurystyczny design zegarka, ale czy to napewno zegarek? Niezupełnie. Proxima to ultra nowoczesny telefon z kolorowym wyświetlaczem LED. Jego projektant  Johana Loekito zauważył, że często mamy kłopot z ustaleniem gdzie położyliśmy telefon i postanowił skonstruować urządzenie, które będzie sygnalizowało swoje miejsce położenie. Pasek ''zegarka'' pełni rolę stacji dokującej dla LED-owej słuchawki. Możemy skorzystać z alarmu, gdy słuchawkę-tarczę zostawimy gdzieś poza zasięgiem wzroku.

   

Komentarz:

Podpis:

Twój komentarz zostanie wyemitowany po zatwierdzeniu jego treści przez moderatora.
Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.

Komentarze:

W tej chwili brak komentarzy