Dodaj do ulubionych

wtorek 19.03.2024

Jesteś na:HOMELudzie sukcesu

Errare humanum est, in errore perservare stultum

Rozmawimy z Januszem Krucińskim - aktorem, wokalistą, autorem tekstów piosenek.

Czym dziś jest teatr? Jak Pan postrzega rolę teatru w rzeczywistości smartfonów i tabletów?

Uważam, że w obecnych okolicznościach Teatr jest gwarancją przetrwania człowieczeństwa. Daje On możliwość pobudzenia i grania na ludzkich uczuciach, nawet w sytuacji skrajnego kryzysu możliwości technicznych, jakimi dysponujemy w danej nam rzeczywistości. Mówiąc prościej… ludzi można wzruszyć do łez nawet bez kostiumów, charakteryzacji, reflektorów, czy sceny.

W dzisiejszych bezdusznych czasach na wagę złota jest każde działanie, które w jakikolwiek sposób pielęgnuje emocje i uczucia, dzięki którym Homo sapiens wyróżnia się na tle innych przedstawicieli królestwa zwierząt (choć w tej kwestii pojawia się coraz więcej wątpliwości). A w niepewnej przyszłości teatr może okazać się kapsułą ratunkową, która przeniesie nasze człowieczeństwo w jakieś lepsze miejsce, czy czas.

Zawsze, kiedy spotykam na swojej drodze entuzjastę nowoczesnych technologii, nie negując licznych korzyści wynikających z ich użytkowania, prędzej czy później znajduję sposobność do zadania jednego pytania: co będzie kiedy zabraknie prądu?

Blaski i cienie zawodu aktora?

Blaski… to te chwile na scenie, kiedy można bez reszty oddać się uczuciom i widzom zarazem. Cienie… to kulisy. Dosłownie i w przenośni. Jestem przeciwnikiem uogólnień, ale czasem one właśnie dają właściwy szkic sytuacji. Zatem uogólniając… Powszechny szacunek, jakim cieszył się Teatr i Jego Ludzie w minionej epoce, od dawna jest już tylko wspomnieniem. „Wariacje na temat skrzypka Herzowicza” Grzegorza Bukały, czy „Poeta i Pan Strauss” Krzysztofa Daukszewicza, to genialne piosenki, które były komentarzem do pewnego fragmentu rzeczywistości. Dziś już raptem garstka ludzi rozumie, o czym one traktują, a pewnie jeszcze mniej widzi, że mimo dziejowej zmiany, w tej materii tak naprawdę niewiele się zmieniło. Wszystko to prowadzi prostą drogą na Daukszewiczowskie „Zadupie”. A tam rzadko dociera światło.

Pana największa porażka?

Ładnych parę lat temu, będąc jeszcze stosunkowo młodym i naiwnym artystą, dałem się namówić na występ w jednym z klubów, posiadających wyselekcjonowaną klientelę, które dziś tak tłumnie odwiedzane są przez młodych posiadaczy kart kredytowych o wysokim limicie. Ponieważ nigdy nie bawiły mnie tego rodzaju miejsca, ani taka forma spędzania czasu, nie miałem pojęcia czym to pachnie. A okazało się, że w kontekście mojego występu pachniało właśnie porażką. Ale cóż, nie popełni błędów tylko ten, kto zaniecha wszelkiego działania.

Największy sukces?

Fakt, że rok po roku, premiera za premierą, udaje mi się stawać na wysokości powierzonego mi zadania i realizować artystyczne wyzwania. Może to niezbyt wiele, ale jak dotąd wystarczy, by od czasu do czasu dowiedzieć się, że dzięki mojej pracy ktoś odzyskał wiarę w ludzi, a ktoś inny właśnie się jej uczy. To największe wyrazy uznania, jakimi można nagrodzić Artystę za jego oddanie.

Co warto a czego trzeba unikać?

Warto… kochać i obdarzać wszystkich wokoło zwykłym szczerym uśmiechem. Warto poznawać ludzi, podróżować patrząc na świat przez pryzmat ich zwyczajnego, codziennego życia. No i warto czytać, kiedy tylko jest to możliwe. Unikać… głupoty, zawziętości, zaślepienia, fanatyzmu, chamstwa, ulegania własnym i cudzym złym emocjom, chorym ambicjom.

Najciekawsza anegdota z planu albo desek teatru?

Może nie najciekawsza, ale osobista i z perspektywy czasu bardzo zabawna. Jest taka scena w „Alicji w Krainie Czarów”, w której jako Biały Królik usiłuję wejść przez okno do domu opanowanego przez Alicję, uwięzioną w jego wnętrzu za sprawą kolejnej zmiany rozmiaru. W efekcie tych usiłowań zostaję strącony z drabiny i po chwili walki z własną nieudolnością, nie mogąc wstać wołam Świnkę Morską, która pracuje dla mnie w charakterze ogrodnika. I oto pewnego dnia spadam z owej drabiny, leżę na scenie i turlając się z boku na bok, rozpaczliwie poszukuję w pamięci imienia, które owa Świnka nosi, a którym powinienem ją (a właściwie jego, bowiem to samiec) zawołać. Coś tam mruczę, stękam, jajdolę, trwa to wieczność, a w głowie czarna dziura. Wreszcie w akcie desperacji decyduję się na przerwanie nierównej walki z owym zamroczeniem i wykrzykuję gromkie… „R a t u n k u!”. W tym momencie swą przytomnością ratuje mnie z opresji kolega, który domyśliwszy się, że coś jest nie tak, wpadł na scenę ze słowami: „…Ratunku… …Ratunku, Pafnucy!  Jak bieda, to zawsze tylko… …Ratunku, Pafnucy!” I stała się jasność! Pafnucy! Tak brzmiało słowo klucz. Dalej już poszło bez potknięć, ale tych kilka sekund niepamięci to był istny koszmar trwający wieki.

Jakie role Pan odrzuca i dlaczego?

Zdarzyło mi się raz w życiu zrezygnować z kilku ról epizodycznych, które miałem zagrać w jednym ze spektakli familijnych chorzowskiego Teatru Rozrywki. Dostałem wtedy równocześnie propozycję zagrania w Szczecinie roli Tony’ego  w musicalu „West Side Story”. Od tamtej pory w jakiś dziwny sposób udaje mi się omijać zdradliwe skały wyborów. Jeśli zdarza się jakiś konflikt, który kazałby mi wybierać którąś ze stron monety, zawsze rozwiązanie przynosi przypadek. Szczęście i tyle. Gdybym musiał jakąś rolę odrzucić, to zapewne taką, której przyjęcie pozostawałoby w konflikcie z moim sumieniem, bądź taką, która przerasta moje umiejętności. Chociaż w tym drugim przypadku po prostu nie staje się do przesłuchań.

O jakiej roli Pan marzy?

Jeżeli za kilka lat uda mi się na powrót zapuścić włosy, to będę kombinował jakby tu naprowadzić kogoś na myśl zrealizowania „Rasputina”. A poważnie… wszystko po przecinku. Sądzę również, że powoli dojrzewam do zmierzenia się z rolą sprzeczną ze wszystkim, co zrobiłem do tej pory – flagowy szwarccharakter, totalna kanalia, zwyrodnialec, wcielone zło. Mam jednak wrażenie, że w repertuarze musicalowym nie ma postaci nieskazitelnie złej. Ale kto wie…

Czy łatwo jest pogodzić aktorstwo z życiem rodzinnym?

Nie. To ogromne wyzwanie. Ciężko jest znaleźć zrozumienie dla trybu pracy, który sprawia, że większość świąt spędzanych w gronie rodzinnym, zostaje zdezorganizowana przez repertuar teatrów. Zwłaszcza kiedy gra się w kilku, w różnych częściach Polski. Do tego rozmaite wydarzenia estradowe. A zasada jest prosta: się gra – się ma. Prawdziwe schody zaczynają się, kiedy rusza największa przygoda życia, czyli rodzicielstwo; ilość dylematów narasta lawinowo. Ale… jeśli ma się przy sobie tak wspaniałe dwie istoty, jak moje Kochane Dziewczyny, a do tego wsparcie, zaufanie i szacunek pozostałej części Rodziny, można przenosić góry. I za to dla Nich wielki ukłon.

Czy Pana zdaniem aktor to zawód zaufania społecznego i jak Pan postrzega odpowiedzialność związaną z wykonywaniem tego zawodu?

Czy tak jest… nie wiem. Może… Czasem… Ale bez wątpienia tak właśnie być powinno. Przecież grzebiemy w ludzkich uczuciach, umysłach, manipulujemy emocjami, kształtujemy spojrzenie na świat widzów, zwłaszcza tych młodszych. Przywilejem aktora jest możliwość formowania emocjonalnego i moralnego kręgosłupa społeczeństwa, otwieranie ludzi na świat, pobudzanie ich ciekawości, skłanianie do refleksyjnego myślenia, do empatii.

Jeden z moich kolegów po fachu powiedział kiedyś rzecz, którą zapamiętam na zawsze, bo niesie w sobie wielką mądrość… Polityk manipuluje prawdą, aby obronić kłamstwo; aktor kłamie, aby obronić prawdę. Znamienne i boleśnie prawdziwe. Niczym ziarno soli w ranie. A skala odpowiedzialności nie daje czasu na ból, ani na wygojenie ran.

Uważa Pan że reklama może być sztuką?

Oczywiście, że tak. Dziś niestety coraz częściej już tylko w wymiarze wizualnym, ponieważ zadania jakie pełni, są na tyle mroczne, że musi odnosić się do najprymitywniejszych ludzkich instynktów. Ale z czasów kiedy jeszcze oglądałem telewizję pamiętam takie reklamy, które pod każdym względem były brylancikami; wysmakowane, eleganckie, zabawne, mądre, niebanalne. Wypadłem z obiegu parę lat temu, ale wierzę, że takie reklamy można tworzyć i pewnie tak się dzieje. Zawsze przecież znajdzie się ktoś, kto postawi na przełamanie stereotypów.

Jaką kuchnię Pan lubi? Ukochane danie?

Zdecydowanie domową, bowiem w nią faktycznie jest włożone serce. Może być tradycyjna, polska, śródziemnomorska, orientalna; a najchętniej… eksperymentalna. Choć z konieczności cieszy mnie cokolwiek, co pozwala mi przetrwać kolejny spektakl i kolejne pokonane kilometry.

Jeśli chodzi o danie, to nie wyhodowano takiej ilości ziemniaków, której nie byłbym w stanie wchłonąć pod postacią… placków ziemniaczanych. Jedyną konkurencję dla nich stanowi świeży chleb i takież pesto, pod warunkiem, że oba wyszły spod rąk mojej Żony. No i może do tego pomidorek.

Najpiękniejszy zakątek Ziemi jaki udało się Panu odwiedzić to?

Ciężko mówić o Ziemi, bowiem jak dotąd niezbyt daleko ruszamy się za nasz zaścianek, ale jest takie miejsce, które uwielbiamy i zawsze rodzinnie odwiedzamy je, aby nasycić głód piękna. Kawałeczek przed miejscowością Ulinia, jadąc w stronę Łeby, jest po prawej stronie drogi takie miejsce na szczycie wzniesienia, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na nadmorskie lasy przetkane polami i łąkami; w oddali po horyzont rozciąga się Bałtyk, a nieco po prawej stronie tego krajobrazu wyrasta gęsto zalesiona wydma, z której szczytu, wieczór po wieczorze, niezmordowanie i rytmicznie omiata okolicę światło latarni morskiej w Stilo. Ach, gdybym umiał malować…

Czy czyta Pan plotkarską prasę? Co Pan sądzi na temat brukowego traktowania życia znanych osób?

Biorę ją do ręki tylko wtedy, gdy na starociach kupimy z Żoną jakieś szkło i trzeba je przysposobić do transportu. Nie chcę odpowiadać na to pytanie. Żeby to zrobić, musiałbym albo być nieprzyzwoicie nieszczerym, albo – mówiąc prawdę – obrazić wielu ludzi. Obrazić w ich mniemaniu, bo przecież trudno nazwać obrażaniem kogokolwiek napisanie prawdy o tym, co robi i co sobą reprezentuje. Żadna z tych sytuacji nie leży w mojej ambicji.

Niestety najbardziej przerażający jest fakt, że ogromna większość społeczeństwa patrzy na świat wyłącznie przez pryzmat takiej właśnie formy haniebnego marnowania papieru. Choć nie, nie marnowania, bo przecież wszystko to nabija czyjąś kieszeń, a jeszcze komuś daje niewyobrażalna władzę.

Co Panu jest bliższe – teatr, film, a może telewizja? Dlaczego?

Od końca… Telewizja już od dawna nie ma mi nic do zaoferowania. Kino uwielbiam, ciągle bowiem ma jeszcze sporo do powiedzenia i pokazania. W dodatku moja córka wkracza powoli w kolejny przedział wiekowy, otwierający przed nami możliwość sięgania do wielu wspaniałych tytułów z przeszłości i czerpania z bieżącej oferty wyobraźni twórców. A teatr… cóż, to mój drugi dom, moje drugie życie. Czy można dodać coś więcej?

O czym Pan marzy?

Żeby móc w dobrym zdrowiu podziwiać piękny świat, w którym nie tylko moja córka, ale wszystkie dzieci rozkwitają w szczęściu i z uśmiechem na ustach, a dorośli z dumą i spokojem patrzą na owoce swojego życia. Jestem utopistą, wiem. Ale przecież ktoś musi.

Najważniejsze książki to dla Pana?

Och, jest ich tak wiele… Właściwie każda, którą przeczytałem obdarowała mnie czymś, co stało się kawałeczkiem mojej świadomości. Za to uwielbiam je bezgranicznie. Jak przystało zresztą człowiekowi, który dzięki Mamie wychował się… w księgarni. Nie potrafię wskazać kilku, a zwłaszcza jednej, która byłaby dla mnie tą najważniejszą. Choć jest taka, która jest dla mnie od wielu lat najbardziej intrygująca – „Golem XIV” Stanisława Lema. Zaczynam ją czytać kilka razy w roku i zawsze docieram nie dalej niż do wykładu XLIII. Ta książka jest dla mnie czymś na miarę teorii liczb pierwszych dla ludzkości, choć w maleńkiej, osobistej skali. Kiedy już posiądę taki stan rozumu, który pozwoli mi przeczytać i zrozumieć to dzieło, będzie ono dla mnie niczym wrota, które otworzą przede mną nowe światy. Wierzę, że kiedyś tak się stanie.

Co czyta Pan teraz?

Mam dziwaczny, czasem kłopotliwy nawyk czytania kilku książek jednocześnie. Ale w tym szaleństwie jest metoda… Zatem aktualnie na afiszu: biografia Ernesto Che Guevary, pióra Jona Lee Andersona; „Doktor Żywago” Borysa Pasternaka, „Krótka historia czasu” Stephena Hawkinga i… „Wielka Księga Nalewek” w związku z domową produkcją spirytualiów.
    
Uprawia Pan sport?

Niestety nie mam czasu na uprawianie sportu. Poza tym moja praca zazwyczaj obfituje w „zajęcia sportowe” o bardzo urozmaiconym charakterze. Staram się natomiast każdą wolną chwilę wykorzystywać na różne rodzaje aktywności fizycznej z moimi Paniami.

Czy aktor musi być na diecie? Jaką dietę Pan stosuje by utrzymać linię?

Naturalnie wygląd i kondycja stanowią istotną kartę przetargową w rozmowach z potencjalnym pracodawcą. Ale trzeba pamiętać, że ciężko jest wyjść poza pewne uwarunkowania, choćby genetyczne. Wychodzę z założenia, że każda dieta, w powszechnym rozumienia tego słowa, doprowadza do większych lub mniejszych strat w organizmie, a czasem wręcz do ruiny. Tyle, że efekty ujawniają się czasem po latach. Myślę, że kluczem do sukcesu jest po prostu racjonalne odżywianie się, zgodne z tym, co podpowiada nam nasz organizm, bo on wie najlepiej czego mu potrzeba. Jeśli do tego dodać uważne czytanie etykietek, oczywiście bez popadania w przesadę, to mamy sposób na dobre samopoczucie. Zgody z własnym ciałem i jego akceptacji nie zastąpi żadna dieta. To tylko gra pozorów. Oczywiście moim skromnym zdaniem.

Pana 3 ulubione maksymy, jakich trzyma się w życiu?

Errare humanum est, in errore perservare stultum.” (Seneka)

Róbmy swoje…” (Wojciech Młynarski)

Prawda zawsze leży pośrodku.” (Arystoteles)

Myślę, że jakikolwiek komentarz jest tu zbędny.

Czy aktor ma inne pasje? Jakie?

Uwielbiam fotografię. Możliwość uwiecznienia magicznej chwili w obrazie natury, czy wyjątkowej emocji na czyjejś twarzy, to wspaniałe przeżycie. Zwłaszcza, kiedy można podzielić się z innymi efektami tej osobliwej formy podglądania świata. Oczywiście zawsze z zachowaniem szacunku i dobrego smaku.

Mimo braku czasu staram się również kultywować tradycję… pisma odręcznego. Dziwnie to może zabrzmi, ale faktem jest, że ręcznie prowadzony dziennik wypraw rodzinnych, czy sztambuch zapisany przemyśleniami na temat otaczającego nas świata, to w obecnych czasach dla większości społeczeństwa rzeczy już tak egzotyczne jak… brak telefonu komórkowego. A przecież nic nie zastąpi wypieków na twarzy naszych wnucząt, które za trzy, cztery dekady, gdzieś na strychu znajdą taki „artefakt” zawierający obraz życia babci i dziadka.

No i oczywiście przyroda… czerpanie z jej piękna, rodzinne wypady w rozmaite miejsca oddalone od głównego nurtu cywilizacji, podglądanie zwierząt, długie marsze na przełaj przez zdziczałe pola i łąki, leśne wędrówki… Nieocenione chwile, które pozwalają naładować akumulatory na długą jazdę bez trzymanki.

Dorzucę do tego wieczny głód książek, którego z przyczyn technicznych nie jestem w stanie nawet oszukać, a co dopiero zaspokoić. A na koniec spora garść bardzo różnej, ale zawsze dobrej muzyki.

Co jest dla Pana miarą sukcesu?

Uśmiech na twarzach ludzi i szacunek jakim darzą się wzajemnie. No i może jeszcze świadomość, że idzie się do pracy nie tylko z konieczności; że nie jest ona karą, czy też nudnym obowiązkiem, ale przywilejem i radością.

Pana ulubiony film, reżyser, aktor filmowy?

O nie! Nikt nie przebrnie tak długiej listy. Zwłaszcza, że tytuły i osoby, które się na niej znajdują, reprezentują tak wielkie rozbieżności, że nawet słowo eklektyzm nie oddaje jakiejkolwiek reguły doboru. Od „Jabłek Adama” przez „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Salto”, po „Ognisty podmuch” i „Π”; od Gary’ego Oldmana, przez Willema Dafoe i Zbigniewa Cybulskiego, po Tadeusza Fijewskiego i Franciszka Pieczkę. Od Francisa Forda Coppoli, przez Stanleya Kubricka, po Jana Jakuba Kolskiego, braci Kondratiuków i Piotra Szulkina. Gdzie tu sens, logika? Tylko szaleństwo.

Na co warto pójść do teatru?

„Księżniczka Czardasza” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, zrealizowana przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, jest sztuką, która, mam nadzieję, wprowadzi wiele zamieszania w świat operetki. Oto bowiem mamy do czynienia z repertuarem, do którego przylgnęła łatka sprofilowania pod odbiorcę 65+, a tymczasem okazuje się, że można nim bawić również dwudziestolatków. Zawsze powtarzałem, że jeśli potraktuje się operetkę ze świadomością tego, jak trudny w gruncie rzeczy jest to gatunek, będzie można pokazać jej inne oblicze, za którego sprawą widzowie od lat dziesięciu do stu będą mogli się zacnie bawić i śmiać do rozpuku. Dużo jeszcze pozostaje do zrobienia w tej materii, ale wierzę w nieodkryty potencjał tej wytwornej damy, jaką zawsze była operetka. Miałem w swoim życiu szczęście spotkać kilka takich wytwornych dam, które rezygnując z kostycznej koturnowej wiekowości nie straciły nic ze swej klasy, a zyskały drugie życie, ku wielkiemu zachwytowi i radości młodego pokolenia. Tylko czerpać.

Jaką rolę powinien pełnić teatr w dzisiejszej Polsce?

Powinien łączyć ludzi, dawać możliwość zgodnego i owocnego współistnienia wyznawców różnych poglądów. Powinien uczyć wzajemnego szacunku wszystkich, którzy
w nim bywają; tych w kulisach, na scenie i na widowni. Powinien łapać za serca i gardła, i nie puszczać aż do duszności, aż do łez, dopokąd wszyscy nie zrozumiemy, że tylko ten szacunek sprzężony z ciężką pracą i świadomością rozległości horyzontu, pozwolą nam zbudować wspólną lepszą przyszłość.

Uważam również, że nie wolno nam przespać ostatniej bodaj chwili, w której teatr może jeszcze obudzić wrażliwość w młodych ludziach. Tę zwykłą ludzką wrażliwość, którą kawałek po kawałku amputuje im system oświaty i realia życia, protezując ją Internetem.

W sensie miejsca marzy mi się taki teatr, który nie tylko błyśnie światłami w czasie spektaklu, ale będzie tętnił życiem mieszkańców miasta od rana, do późnych godzin nocnych, roztaczając nad swoimi bywalcami aurę… wylęgarni motyli, w której każda piękna, czy pożyteczna myśl, będzie unosiła się nad głowami rozmówców lotem pełnym barw, finezji i zachwytów.

Czy bierze Pan udział w imprezach charytatywnych - jeśli tak to jakiego typu akcje Pan wspiera?

Na miarę swoich skromnych możliwości czasowych wspieram wszelkie inicjatywy, do których zostanę zaproszony. Każdy ma możliwość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Ktoś może się podjąć mecenatu, ja mogę zaśpiewać lub wystawić na licytację jakiś ślad swojej działalności, a ktoś zwyczajnie powiedzieć dobre słowo. Czasem to właśnie wystarczy by uratować czyjeś życie.

Kończył Pan szkołę teatralną? Jakie są wady a jakie zalety kształcenia na tej uczelni i co powinno się zmienić?

Szkoły teatralne mnie nie chciały. Ze studium wokalno-aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni uciekłem po pierwszym semestrze. W sumie ocierałem się o różne instytucje edukacji artystycznej, ale poza krakowskim „Lart studiO” nigdy w sposób trwały, czy efektywny. Dlatego nie powinienem się wypowiadać na ten temat. Jedno co mogę stwierdzić dotyczy kwestii kształcenia wokalnego w naszym kraju. Od kilku, może kilkunastu lat coś w tej materii zaczęło zmieniać się na lepsze, bardzo konkretnie w niektórych przypadkach. I to dobrze i tak trzymać, bo mamy na tym polu bardzo wiele do nadrobienia.

Najwspanialsza scenografia, kostium, charakteryzacja z jaką Pan pracował?

Wszystkie trzy dziedziny sprzęgły się w moim przypadku w dwóch tytułach. Pierwszy to „Les Misérables” w warszawskiej ROMIE, a drugi „Jekyll & Hyde” w poznańskim Teatrze Muzycznym. Jako wykonawca oba zdarzenia pod tym kontem mogę określić tylko jednym słowem – harmonia. Do tej puli muszę również dorzucić fenomenalną w swej prostocie i sile przekazu scenografię do „Jesus Christ Superstar” na scenie Teatru Rozrywki, oraz kostium i charakteryzację, w których przyszło mi „straszyć” widzów tejże Rozrywki, wcielając się w postać Frank-N-Furtera („The Rocky Horror Show”).

Czy zawód aktora wymaga wyrzeczeń? Jakich?

Owszem. O trudnych aspektach życia rodzinnego już pisałem. Do tego dochodzi ciągłe igranie z własnym zdrowiem. Tu człowiek nie doje, tam nie dośpi. Nikt z nas nie liczy nieleczonych kontuzji, które nader często odbijają się bolesnym echem przez długie lata, a czasem owe efekty nie opuszczają nas już nigdy. Właściwie ból po kilkunastu latach pracy staje się naszym nieodłącznym, wiernym towarzyszem. Jeszcze gorzej jest z przechodzonymi infekcjami, których skutki przecież gdzieś tam w naszych ciałach się kumulują.

Zdarza się od czasu do czasu taka produkcja, dla której dobra trzeba się niemal całkowicie wyrzec siebie. Chodzi o takie przypadki, w których realizatorzy spektaklu nie czerpią inspiracji z aktora czy materiału, ale siłowo wcielają w życie swoją ideę i wizję spektaklu, nie zawsze sensowną. To zawsze trudne doświadczenie, ale cóż, słowo się rzekło, a umowę podpisało.

Czy angażuje się Pan w życie polityczne? W jaki sposób?

Nie. Trzęsawisko nie jest dla zwykłego zjadacza chleba zbyt przyjaznym środowiskiem życia. Omijam szerokim łukiem, względnie zawracam i szukam innej drogi.

Co Pan najbardziej boli w dzisiejszej Polsce?

Fakt, że jako Naród przez dziesięciolecia klęsk, cierpień, kłopotów, potknięć i plag, nie nauczyliśmy się kompletnie niczego i ciągle popełniamy te same błędy. Niczym dziecko, które raz za razem z uporem maniaka wyciąga gołą ręką jajka z wrzącej wody. No i na domiar złego ta wieczna wszechobecna zawiść i przemożna chęć dokopania bliźniemu! Szkoda, bo przecież tyle mamy w sobie piękna i szlachetności, które tkwią w nas bezowocnie, przygaszone i ukryte przed światem „(…)jako dyjament w brudnym zawarty kamieniu.(…)”.

Co Pan sądzi o zatrudnianiu hejterów przez partie polityczne? Czy to już norma czy nadal działanie nieetyczne?

Kiedy miałem osiemnaście lat otrzymałem wezwanie przed Wojskową Komisję Uzupełnień. Doświadczeni koledzy powiedzieli mi wtedy, że tam gdzie zaczyna się wojsko, kończy się logika. Jakiś miesiąc później owa Komisja wysłała mnie na konsultację kardiologiczną do… ginekologa. Nie, nie jest to pomyłka. Wówczas również nie była, choć tak próbowałem to sobie zracjonalizować.

Z taką samą stanowczością, jaka dotyczyła logiki w ówczesnych Siłach Zbrojnych, dziś mogę wypowiedzieć się na temat etyki w polityce.

Jeśli zaś chodzi o samych hejterów… to dobrze, że Internet i polityka dają im jakiekolwiek zajęcie. Jest wielu ludzi, których życiowy dramat polega na tym, że nie kwalifikują się nawet do wylewania pomyj do koryta w chlewie. Albo porozlewają dookoła, albo sami na siebie… Kiedyś pewnie przymieraliby głodem, dziś mogą funkcjonować dzięki temu, że ktoś podtrzymuje w nich przekonanie, że mają panowanie nad pomyjami; przynajmniej wirtualnymi.

Czy etyka w dzisiejszym świecie ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

Chcę wierzyć, że tak jest. Choć znaczenie etyki, podobnie jak w przypadku innych wartościowych pojęć, uległo sporej dewaluacji. W książce „Les Misérables – narodziny sztuki” popełniłem kilka zdań na temat dwojakiej natury prawdy i sprawiedliwości. Podobnie jest z etyką, jeśli zarzucimy jej właściwą pielęgnację. Jeśli bowiem promujemy patriotyzm jako postawę wysoce etyczną, po czym pozwalamy na to, by Polacy w ramach owego patriotyzmu wzajemnie się okradali, opluwali i ubliżali sobie na każdym kroku, to jaki obraz etyki malujemy dla przyszłych pokoleń?

Jeżeli wpajamy dzieciom, że postawą wysoce etyczną jest szacunek dla potrzeb drugiego człowieka, przy czym od samego początku wdrażamy je w bezwzględny wyścig szczurów, to gdzie wyznaczamy w ich świecie miejsce dla etyki? Jeśli ktoś spowiada się ze skruchą ze swoich grzechów, odmawia zadaną pokutę, a wieczorem bije żonę i znęca się psychicznie nad dziećmi, to jaka etyka przyświeca jego działaniom? Jeśli ktoś w sobotę wieczorem dzwoni na policję z zawiadomieniem, że sąsiedzi obchodzący rocznicę ślubu zakłócają ciszę nocną, a w poniedziałek wywozi do lasu całe worki śmieci, to jakie ma prawo do uczestniczenia w dyskusji o etyce?

I właśnie dlatego uważam, że powinniśmy walczyć o przywrócenie właściwego znaczenia pojęciu etyki. To słowo musi znaczyć wiele i właściwie. Bez tego będziemy błądzić niczym pijane sieroty po Intelekcie i Kulturze, wśród mglistych uliczek Ciemnogrodu.

Pana ulubiony wiersz? – (prosimy o cytat)

I znów pytanie, na które trudno odpowiedzieć inaczej niż obszernym elaboratem. Ileż jest takich wierszy, które od lat przyprawiają mnie o dreszcze. Towarzyszyły mi w młodzieńczych wzlotach i upadkach, a potem zostały wiernymi przyjaciółmi. Trwają przy mnie po dziś dzień, co jakiś czas poszerzając swe zastępy o nowego towarzysza doli i niedoli. Jednym z moich ulubionych, najbliższych memu sercu utworów, jest wspaniały dramat Edmonda Rostanda „Cyrano de Bergerac”. Tytułowy bohater tej sztuki niejednokrotnie stanowił dla mnie oparcie w rozmaitych życiowych okolicznościach; zapewne za sprawą tego, że widzę w nim bratnią duszę. Stąd też cytat, który kołacze mi się po głowie…


„(…) Zyskać triumf jednako obstając przy swojem.
         Ot mówiąc jednym słowem… nie chcąc być powojem,
         Choć dębem nie jestem, ani też topolą,
         Nie pójdę zbyt wysoko, lecz sam, własną wolą.”

Polecam wszystkim dociekliwym zapoznanie się z okolicznościami, które wieńczy ów cytat. Uważam, że to jeden z najpiękniejszych monologów w historii dramaturgii. A nauka płynie z niego nader ważna i mimo niemal stu dwudziestu lat, które minęły od czasu powstania tego dzieła, ciągle aktualna. Może nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Redakcja: Jolanta Król

Zdjęcia: Damian Hornet

Janusz Krucińsjki urodził się w Katowicach, w roku 1974. Aktor, wokalista, autor tekstów piosenek, pasjonat fotografii. Absolwent krakowskiego studium teatralnego „Lart studiO”. Czas spędzony w Krakowie to również współpraca z „Kabaretem Artura I.”, a zarazem pierwsze kroki na estradzie. Po krótkim epizodzie w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wrócił na Śląsk i tu, w roku 1996 trafił do zespołu wokalnego chorzowskiego Teatru Rozrywki. Jak sam powtarza, sześć lat spędzonych na etacie w Rozrywce stanowiło prawdziwą szkołę teatru. Pokonując kolejne szczeble wtajemniczenia, doskonalił jednocześnie warsztat wokalny pod kierunkiem Danuty Bogus.

W roku 2000 rozpoczął pracę również poza Śląskiem. Od tamtej pory, na scenach teatrów muzycznych w Chorzowie, Gdyni, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie wykreował wiele głównych ról, w tytułach należących do ścisłego kanonu światowego musicalu – Che i Peron w „Evicie”, Jezus i Judasz w „Jesus Christ Superstar”, Roger w „Rent”, Chris w „Miss Saigon”, Jean Valjean w „Les Misérables”, Quasimodo w „Notre Dame des Paris”, Henry Jekyll i Edward Hyde w „Jekyll & Hyde”, i wiele innych.

Sceniczne i estradowe peregrynacje zaowocowały współpracą z wybitnymi twórcami polskiej muzyki, wśród których znaleźli się między innymi Katarzyna Gärtner, Bartłomiej Gliniak, Zygmunt Konieczny, Włodzimierz Korcz, Piotr Rubik. Brał udział w licznych przedsięwzięciach estradowych, od kameralnych koncertów, po wielkoformatowe oratoria i widowiska muzyczne. W roku 2012 wraz z zespołem Ordalia nagrał płytę pt.: „Nowe ordalia”, która w rankingu miesięcznika Teraz Rock otrzymała cztery gwiazdki.

Zdjęcia jego autorstwa, wprowadzające widzów w najgłębsze zakamarki teatru (dosłownie i w przenośni), prezentowane były w szczecińskiej Operze Na Zamku i warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA. Jest również współautorem unikatowego albumu, poświęconego powstaniu warszawskiej inscenizacji musicalu „Les Misérables”. Tłumaczy piosenki i pisze do nich teksty, zarówno na potrzeby sceny, jak i estrady. Wiele z nich można było usłyszeć ze sceny Teatru Rozrywki. Najmłodsi widzowie mogą usłyszeć jego głos w licznych produkcjach animowanych.

Od kilku lat wraz z żoną i córką mieszka w podwarszawskim Legionowie i wciąż przemierza Polskę wszerz i wzdłuż,  racząc widzów i słuchaczy emocjami jakich szukają w teatrze, oraz na estradzie. Widzowie Teatru Rozrywki mają okazję oglądać go w reaktywowanej w sezonie teatralnym 2015/16, mrocznej wizji dwoistości ludzkiej natury – musicalu „Jekyll & Hyde” autorstwa Franka Wildhorna i Leslie Bricusse’a, w reżyserii Michała Znanieckiego. Najbliższe pokazu musicalu – w dniach 27-30 października 2016 r.

  • 5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

    5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

    Tunezyjska Djerba to doskonałe miejsce na rajskie wakacje. Na turystów czekają tu spokojne plaże, kolorowe miasteczka i wyjątkowa kultura. Djerba to miejsce pełne atrakcji, dlatego będąc tu, nie możesz przegapić wyprawy na pustynię czy targowania się na orientalnym bazarze. Co jeszcze trzeba zrobić, będąc na wakacjach na Djerbie? Sprawdź nasze propozycje!

     

  • Różane SPA w domowym zaciszu

    Różane SPA w domowym zaciszu

    Dobrej jakości kosmetyki, zawierające w składzie różę, choć warte swojej ceny, nie należą do najtańszych. Nie trzeba jednak zawsze sięgać do portfela, by wyczarować dla siebie odrobine luksusu. Płatki róży są produktem dostępnym i wystarczy odrobina czasu, by przygotować w domowym zaciszu niemal to samo, co powstaje w wielkich laboratoriach. Oto kilka propozycji na domowe kosmetyki z róży, której zbawiennego działania na skórę i włosy nie sposób przecenić.

  • A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

    A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

    Zarejestruj swój projekt w najbardziej prestiżowym konkursie dla projektantów: A//' Design Awards & Competition. Możesz to zrobić na stronie https://competition.adesignaward.com/registration.php

  • Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

    Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

    Do zabawy w parku rozrywki młodszych i starszych nie trzeba zachęcać, a kolejne miejsca, jakie pojawiają się na mapie Polski, niezmiennie przyciągają rodziny, wycieczki szkolne, kolonistów. Nic więc dziwnego, że w dużym stopniu wpływają na styl odpoczywania, to dodatkowo promują miejsca, które do tej pory nie były znane w turystycznej branży. Parki rozrywki pozwalają zaplanować urlop czy weekend w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni.

  • Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

    Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

    Archipelag Wysp Kanaryjskich, a pośród nich Fuerteventura. Drugie tak popularne miejsce, zaraz po Teneryfie. Każdego roku przyciąga tłumy turystów, którzy liczą na wyjątkowe plaże, błękitną wodę, słoneczną pogodę i aurę, jaka sprzyja odpoczynkowi. Fuerteventura jest idealną propozycją dla miłośników ciszy i spokoju. Na tej wyspie z powodzeniem można się wyszaleć, pobawić i zaznać rozrywek, które zaangażują ciało i umysł.

  • Wzmacnianie organizmu

    Wzmacnianie organizmu

    Największa zachorowalność na infekcje przypada na okres zimowy i wiosenny, dlatego lepiej zawczasu przygotować organizm na walkę z przeziębieniem i grypą. Gdy zarazimy się bakteriami lub wirusami, szybko reaguje nasz układ immunologiczny. Wówczas limfocyty, czyli białe ciałka krwi, unieszkodliwiają drobnoustroje chorobotwórcze. Jednak gdy mamy niewystarczającą ilość limfocytów, walka staje się nierówna. Aby do tego nie dopuścić, ważna jest profilaktyka infekcji. Pomogą nam w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz syropy na wzmocnienia.

  • Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

    Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

    Styl lat osiemdziesiątych wciąż wpływa na wyobraźnię i poczucie estetyki nowych kreatorów mody, którzy trendy tamtych lat co pewien czas przemycają w nowych odsłonach. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i biżuterii. Styl lat osiemdziesiątych widać również w ubiegłorocznej kolekcji Gucci Link to Love.

  • Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

    Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

    Gruzja to kraj, w którym bardzo atrakcyjnie można spędzić wakacje. Ze względu na jego zróżnicowanie rozrywkę i relaks znajdą tam zarówno miłośnicy gór, jak i wypoczynku na morskim wybrzeżu. Gruzińskie miasta, które szczególnie warto odwiedzić to Kutaisi, Tbilisi i Batumi.

  • 6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

    6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

    Co sezon moda potrafi nas zaskoczyć czymś nowym i oryginalnym. Nie ulega jednak wątpliwościom, że najwięksi projektanci nie boją się czerpać inspiracji z przeszłych trendów. Nie inaczej będzie tej wiosny. Największe domy mody spoglądają wstecz, aby dać nowe życie często zapomnianym już rozwiązaniom. Oto wielkie modowe powroty, które w tym roku staną się hitami!

  • Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

    Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

    Stonowane, wyszukane, modne – stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym krokiem podąża za wnętrzarskimi trendami. Ich producenci skutecznie udowadniają, że pokoje dzieci nie muszą razić jaskrawością kolorów, wymyślnymi formami czy ozdobami przeniesionymi jeden do jednego z komercyjnych produkcji filmowych.

  • Włoski dom wyrzeźbiony światłem

    Włoski dom wyrzeźbiony światłem

    Na 100-metrowej powierzchni Casa Melagrana świetlne formy zabierają nas w emocjonalną i zmysłową podróż, w której światło przybiera formę prawdziwej sztuki.

  • O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

    O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

    Kuchnia to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Właśnie tutaj kolejne pokolenia od lat wspólnie gotują, spędzają czas wolny. To tu wieczory mijają na rodzinnych pogawędkach. Kuchnia emanuje dobrą energią, warto więc zadbać o jej odpowiednie urządzenie.

  • Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

    Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

    Finał Gry o Tron cieszył się bardzo dużą oglądalnością w porównaniu z ośmioma sezonami serialu. Gra o Tron jest obecnie jednym z najgorętszych tematów krążących w mediach. Pojawia się on w newsach, memach, recenzjach i wielu innych formach wizualnych.

  • Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

    Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

    Szwajcarska spółka Solar Impact zaprezentowała model jachtu zasilanego przez ogniwa słoneczne, posiadający możliwość przebycia rejsu bez potrzeby zatrzymania się w celu zatankowania. Łódź z elektrycznym napędem posiada ogromne panele solarne, które pokrywają górną część jachtu, generując do 320 kWh w słoneczny dzień.

  • Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

    Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

    Brownie jest ciastem czekoladowym wywodzącym się z kuchni amerykańskiej. Jego nazwa pochodzi od ciemnobrązowego koloru wypieku, nadawanego mu przez czekoladę. Do przygotowania klasycznego brownie wykorzystuje się gorzką czekoladę, jaja, cukier, masło i stosunkowo niewielką porcję mąki. Do ciasta można dodać także orzechy.
  • Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

    Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

    Szwedzki producent samochodów Volvo we współpracy z Institute of Marine Science oraz Reef Design Lab z siedzibą w Sydney postanowił zwalczać zanieczyszczenie oceanów mikroplastikiem poprzez prace nad rozwojem wału nadmorskiego wykonanego ze sztucznych drzew namorzynowych, gdzie mogłyby żyć morskie gatunki zwierząt.

  • Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

    Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

    Tatuaż może być małym dziełem sztuki, ale może też szpecić nasze ciało, w szczególności, gdy zostanie wykonany niestarannie lub przypomina nam wydarzenia czy osoby, o których wolelibyśmy zapomnieć. Na szczęście dziś nie musimy żyć z niechcianym tatuażem - możemy usunąć go bardzo szybko i niemal bezboleśnie przy pomocy najnowocześniejszych laserów pikosekudnowych, o których więcej opowiedzieli nam specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie.

  • Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

    Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

    Łysienie jest krępującym problemem, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety — choć ta pierwsza grupa stanowi zdecydowaną większość. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna pozwala całkowicie zniwelować efekt łysienia. Nowoczesne metody przeszczepu włosów są coraz bardziej skuteczne i coraz mniej inwazyjne. Przedstawiamy rozwiązania pomagające w walce z łysieniem i dementujemy mity na temat przeszczepu włosów.

  • PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

    PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

    PZBuk to nowy, legalny bukmacher w Polsce. Opinie o operatorze z pewnością będą już na samym początku pozytywne, bo zdecydował się on na sponsoring reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz PHL (Polskiej Hokej Ligi).
  • Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

    Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

    Smartfony skracają odległości między ludźmi, ale oddalają ich od siebie w sensie emocjonalnym. Na przeciwnym biegunie są gry planszowe, które świetnie zbliżają do siebie przyjaciół czy członków rodziny.

  • Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

    Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

    Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych stosowany u dzieci i dorosłych. Dostępny jest w postaci preparatów jedno- i wieloskładnikowych, w formie tabletek, roztworów, zawiesin, syropów oraz czopków. Choć wydaje się, że jest bezpieczny w krótkotrwałym leczeniu, nawet u kobiet w ciąży, przed użyciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, możliwymi działaniami niepożądanymi oraz interakcjami z innymi lekami czy alkoholem.

  • Galeria w Tulum

    Galeria w Tulum

    Wnuczek Peggy Guggenheim podjął się wyselekcjonowania, a następnie ułożenia w odpowiedniej sekwencji dzieł sztuki współczesnej. W ten sposób powstała galeria IK LAB otwarta w meksykańskim mieście Tulum.

  • 12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

    12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

    Jeżeli byliście już na niejednym żydowskim ślubie, prawdopodobnie zauważyłaś kilka dużych różnic między tradycją żydowską, a ślubami organizowanymi w tradycji chrześcijańskiej. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji być na takiej ceremonii, życzę żeby się natrafiła – śluby w tradycji żydowskiej są wspaniałe!

  • Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

    Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

    Sztuka stale stawia sobie nowe wyzwania. Poddaje w wątpliwość wierzenia, uprzedzenia, a nawet przesuwa granicę między tym, co uznajemy za możliwe, a tym co wykracza poza ludzkie możliwości.

  • Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

    Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

    Polecamy Państwa uwadze wystawę Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, zatytułowanej FIGURY-IKONY. Wernisaż odbędzie się 12 maja 2018 r. we wrocławskiej Galerii Sztuki Platon.

  • Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

    Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

    Wybierając meble, dodatki i akcesoria do pokoju dziennego zazwyczaj bierzemy pod uwagę ich aspekty praktyczne. Meble muszą posiadać odpowiednie wymiary i tapicerkę z materiału, który łatwo zachować w czystości i jest przyjemny w dotyku. Muszą być także wygodne, aby zachęcały do odpoczynku.

  • Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

    Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

    Zakup łóżka do sypialni powinien rozpoczynać się nie od mebli, lecz samego materaca – ogrywa kluczową rolę w komfortowym i efektywnym wypoczynku. Dopiero później dobieramy odpowiednią poduszkę, stelaż i ramę łóżka oraz akcesoria do spania: prześcieradło, pościel, ochraniacze na materace i inne dodatki. Jak wybrać ten najwygodniejszy i najlepszy materac dla par, z których każde preferuje różną twardość i szerokość materaca?

  • Najwyższy wśród największych

    Najwyższy wśród największych

    Jedne z dwóch potęg gospodarczych tj. Chiny i Indie, otaczają małe państwo – mekkę wszystkich alpinistów. Miejsce ośmiotysięczników i bezwzględnego, trudnego klimatu.

  • Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

    Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

    Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie niemal w każdym domu. Tutaj życie tętni od samego rana do późnego wieczora. W kuchni jemy, rozmawiamy i planujemy. Innowacyjna technologia sprawia, że to szczególne pomieszczenie może stać się prawdziwym centrum zarządzania domem.

  • Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

    Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

    Porowatość włosów. Hasło, które chyba każdemu obiło się o uszy. Niewielu z nas jednak faktycznie wie, na jakiej podstawie ją określić. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate – w zależności od stopnia uszkodzenia. Im bardziej zniszczone, tym ich łuski będą bardziej odchylone od rdzenia.

  • 5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

    5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

    Rajskie Hawaje, tropikalne i mistyczne Bali, a może relaksujące jak żadne inne miejsce na świecie Malediwy. Poznaj najpiękniejsze miejsca na podróż poślubną.

  • 3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

    3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

    Urządzając wnętrza w mieszkaniu, często zapominamy o dekoracji ścian, ograniczając się do pomalowania ich na wybrany kolor lub położenia eleganckiej tapety. Czasami możemy pokusić się o położenie na wybranej ścianie cegły w stylu loftowym lub betonu architektonicznego. Tymczasem przy odrobinie wysiłku zwykłe ściany nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, mogą stać się prywatną galerią sztuki lub główną ozdobą pomieszczenia. Poznaj 3 niezawodne sposoby na ciekawy design ścian.

  • 7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

    7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

    Nazwa modelu Huayra RoaNazwa modelu Huayra Roadster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.dster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.

  • Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

    Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

    Omenaa Mensah wspólnie z pracownikami Termo Organiki pomalowała pomieszczenia krakowskiego ośrodka dla małych dzieci, któremu od ponad dekady pomaga największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. To kolejna wspólna akcja prospołeczna lidera rynku ociepleń i jego ambasadorki.

  • Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

    Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

    Szwedzi to specyficzny naród. Gdy się za coś biorą, najpierw muszą to solidnie przemyśleć, tak by efekt ich pracy był zrobiony z głową. Nieważne, czy będą to przedmioty codziennego użytku, czy dobra ekskluzywne, produkt końcowy za każdym razem wyróżnia się na tle innych. Szwedzi w niesamowity sposób łączą w jedno minimalizm i skrupulatną dbałość o szczegóły – a to potrafi porwać odbiorców!

  • Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

    Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

    Stacja szczyci się certyfikatem „Welcome begginers”. Jak najbardziej zresztą zasłużonym. Posiada też silny magnes dla umiejących już co nieco nastolatków.

  • Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

    Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

    W czołówce najlepiej zarabiających aktorów w 2016 r. - według Forbes – znaleźli się między innymi Johnny Depp i Tom Cruise.

  • Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

    Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

    FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich.

  • Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

    Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

    Porównują ją do Jana Wilkowskiego i Jeremiego Przybory. Jakiego tematu nie dotknie, zaraz jest nagradzana. Jest niezwykle wrażliwa i utalentowana, ma ogromne poczucie humoru i… filozoficzne wykształcenie.

  • MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

    MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

    Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak „Marsjanin” czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

  • Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

    Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

    Znane powiedzonko, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni już dawno straciło aktualność. Obecnie katar można szybko i skutecznie wyleczyć środkami zawierającymi substancję zwaną pseudoefedryną.

  • Rozświetlony Wiedeń

    Rozświetlony Wiedeń

    Wiedeń płonie spektaklem świetlnym. Dwa monumentalne budynki muzeów w centrum austriackiej stolicy, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend, 21. – 23. października 2016 r. zostaną przepięknie oświetlone. Projekt odbędzie się w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

  • Errare humanum est, in errore perservare stultum

    Errare humanum est, in errore perservare stultum

    Rozmawimy z Januszem Krucińskim - aktorem, wokalistą, autorem tekstów piosenek.

  • Niedobór witamin przyczyną senności?

    Niedobór witamin przyczyną senności?

    Zmęczenie organizmu to nic innego, jak brak energii objawiający się niechęcią do wykonywania różnego rodzaju czynności. Warto zadać sobie pytanie czym jest spowodowane to uczucie senności. Otóż organizm w momencie zmiany cukru w energię, wytwarza kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, z których w danej chwili korzystamy.  Jeśli odczuwamy zmęczenie powinniśmy wygodnie się położyć i chwilę odpocząć.

  • Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

    Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

    Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Bezkompromisowy, zawsze po stronie wartości, które są istotne.

  • Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

    Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

    Prawidłowo eksploatowany samochód będzie w stanie wytrzymać długie lata i dalekie przebiegi bez konieczności kosztownych napraw. Wiele zależy jednak od stylu jazdy kierowcy, warunków w jakich auto jest eksploatowane i co najważniejsze – od regularnej wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych.

  • Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

    Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

    Pięć lat temu miała problem z utrzymaniem posady w zwykłym fast foodzie. Dzisiaj ma salon kosmetyczny w Warszawie, w którym można spotkać słynne polskie celebrytki. Historia Katarzyny to opowieść o kobiecie, która nie bała się postawić na swoim i odniosła wymarzony sukces.

  • Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

    Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

    Ze zniecierpliwieniem oczekujesz urlopu. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i po dwóch tygodniach beztroskiego wypoczynku przychodzi czas powrotu do pracy. Jak  sprawnie wrócić do codziennych obowiązków? Jak szybko wdrożyć się w dynamiczny rytm dnia? Oto 5 wskazówek, które pozwolą Ci z energią i radością rozpocząć pracę po wakacyjnym urlopie.

  • Historia gry w golfa

    Historia gry w golfa

    Większość współczesnych dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w grach rozgrywanych tysiące lat temu – nie inaczej jest z golfem. Wiele sportów osiągnęło mniej więcej współczesną formę w ostatnich 200 latach – w tym aspekcie golf się już nieco różni.

  • Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

    Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

    Pogrążył wszystkie dynastie, które chwyciły się za jego udoskonalanie. Pochłonął miliony ofiar, w tym stosunkowo niewielu wrogów; większość stanowiła miejscowa ludność, zaprzęgnięta do wznoszenia monumentalnego kaprysu swoich władców.

  • Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

    Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

    Piero Lissoni jest poważany na świecie przede wszystkim za projektowanie wnętrz oraz umeblowania. Teraz designer wziął pod swoje skrzydła Ritz Carlton Residences w Miami Beach.

  • Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

    Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

    Jednego butom na pewno nie można odmówić – mocy zmian. To niesamowite, jak jedna para obuwia może wpłynąć na odbiór całej kreacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę marka Emmy London i posiada w kolekcji wiele par butów, które idealnie nadają się na uroczyste okazje, a przede wszystkim ślub.

  • Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

    Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

    O klasie i kreatywności Christiana Louboutina już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pozostaje jedynie z niecierpliwością wyczekiwać jego nowych pomysłów, a na pewno nie będzie się rozczarowanym. Nie inaczej jest z Nude Shoe Collection.

  • Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

    Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

    Tajemnicze Zakazane Miasto powstało po przeniesieniu stolicy Chin z Nankinu (stolicy południowej) do Pekinu (stolicy północnej), przez cesarza Yongle (zwanego architektem Pekinu). Na jego rozkaz, na 720 000 metrów kwadratowych wzniesiono największy kompleks pałacowy świata, który przez kolejne stulecia zamieszkiwało 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

  • David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

    David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

    David Bowie uchodzi za ikonę muzyki pop, która zmieniła mainstream i wpłynęła na sposób myślenia mas. Jako wszechstronny artysta utorował drogę wielu gatunkom muzycznym.

  • Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

    Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

    Nie możesz doczekać się wiosny? Jeszcze trochę, a będziesz mogła porzucić wszelkie botki, kozaki i inne ocieplane buty. Przeglądając modowe trendy na sezon 2016 jedno jest pewne - nuda nam nie grozi. Jeśli chodzi o obuwie, to projektanci zadbali o to, aby każda z nas miała w czym wybierać. Obok czółenek w kwiatowe printy - w sam raz dla niepoprawnych romantyczek, wiodącym trendem będą baleriny, oksfordki i mokasyny stylizowane na obuwie męskie. Wiele do powiedzenia będą miały także buty sportowe, które wiosną 2016 zaprezentują swoje odświeżone oblicze.

  • Helen Doron mówi: Bee or not to be

    Helen Doron mówi: Bee or not to be

    Pszczoły to prawdziwe królowe - nie tylko uli, ale całego ekosystemu. Niestety, od końca lat dziewięćdziesiątych ich liczba zmniejsza się w zastraszającym tempie. Tymczasem aż trzy czwarte naszego pożywienia uzależniona jest od aktywności owadów zapylających. Wymieranie pszczół to problem nas wszystkich, co uświadamia swoim uczniom Helen Doron English w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Bee or not to be”.

  • Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

    Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

    Mamy nagranie ze studia! Aleksandra Szwed nie zwalnia tempa. Dopiero co wydała wraz z zespołem Vintage Vegas singiel pt. „For once in my life”. Bez wytchnienia pracuje też na planie programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

  • Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

    Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

    W Kongsberg Automotive Pruszków została otwarta nowa część fabryki o powierzchni 2500 m kw. Rozbudowa podwarszawskiego zakładu to zielone światło dla planów na nowe inwestycje i najnowsze technologie, a  także kolejne miejsca pracy. A tych przybędzie tu w przeciągu trzech  lat kolejne 15 %. W rozbudowę zainwestowano 3 150 000 PLN.

  • Trampki na salony!

    Trampki na salony!

    To nie żart! Stare, poczciwe trampki „wchodzą dziś wszędzie”, pod warunkiem pełnej harmonii z resztą stylizacji. W tym właśnie tkwi cała magia trampek, które - wbrew wyobrażeniom większości - potrafią świetnie uzupełnić nawet wieczorową kreację.

  • Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

    Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

    Kiedy: 16 kwietnia (sobota) o godz. 17.00

    Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

    Aukcja charytatywna dzieł sztuki, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie onkologiczne Doroty Rżysko.

     

  • Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

    Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

    W warszawskiej Galerii Mokotów Półfinał Fashion Designer Awards oglądały tłumy. Najwięcej emocji wzbudziły pokazy młodych projektantów, ale to nie jedyny punkt programu modowego przygotowanego przez organizatorów.

  • TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

    TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

    Cztery wieczory, 12 spektakli, uznani twórcy polskiego teatru, a wśród nich m.in. Grzegorz Jarzyna, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska, Marcin Liber.

  • Duzi gracze stawiają na zielone

    Duzi gracze stawiają na zielone

    Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to 3 obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA. Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają znane marki?

  • NIEZŁA SZTUKA!

    NIEZŁA SZTUKA!

    Magdalena Mielnicka, pomysłodawca, fundator i organizator galerii na Dworcu Głównym PKP oraz koordynator wystawy przyznaje: "Ta wystawa, to możliwość swoistej wyprawy w głąb wyobraźni, indywidualnego doświadczania sztuki najwyższej próby, opartego na pełnych treści i znaczeń wskazówkach, w niezwykle inspirującym miejscu, gdzie czas mierzony jest nieustanną podróżą." Iwona Rosiak: Historyczka sztuki i dziennikarka telewizyjna. Po studiach pracowała we wrocławskiej Galerii „W pasażu” jako kurator.

  • 81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

    81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

    Warszawska pracownia 81.waw.pl zdobyła nagrodę w kategorii Residential Architect of the Year 2015 Poland, w międzynarodowym konkursie magazynu Build.

  • Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

    Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

    Koncepcyjne Audi quattro Spyder z silnikiem montowanym centralnie było sensacją targów IAA we Frankfurcie w roku 1991. Dzięki aluminiowej karoserii, pojazd waży zaledwie 1100 kilogramów.

  • Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

    Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

    Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. Prawo nieurodzonych. Wbrew cenzurze i karze grzywny publikujemy.

  • Przez obrzydzenie do zrozumienia

    Przez obrzydzenie do zrozumienia

    Ja właściwie nie zauważyłam, że siedzę na widowni z kilkudziesięcioma innymi osobami! Byłam ja i była ona - Rakel (Aleksandra Gajewska). Spektakl "Po próbie" poruszył mnie szczególnie mocno.

  • Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

    Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

    Luksus w terenie? Tak, to możliwe! Samochód o zdolnościach do poruszania się poza utwardzonymi drogami wcale nie musi kiepsko wyglądać i mieć właściwości aerodynamicznych małej oficyny.

  • Buty uniwersalnie modne

    Buty uniwersalnie modne

    Media zapowiadają, że będzie to kolejna zima bez mrozów. Być może te przewidywania się sprawdzą, ale my wiemy, że moda rządzi się swoimi prawami.

  • „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

    „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

    Mimo nieustannych zmian kulturowych i społecznych, wzorzec prawdziwej męskości pozostał ten sam, co u zarania dziejów. Mężczyzna to troskliwy obrońca rodziny, to wojownik i łowca gotowy podjąć każde wyzwanie, by chronić i zapewniać bezpieczeństwo w każdym wymiarze. Prawdziwy mężczyzna to mężczyzna aktywny, zawsze zdolny do działania. Jednak wraz z upływem lat nasza biologia ulega zmianom. Zachowanie dotychczasowej aktywności staje się coraz trudniejsze. Niezbędne okazują się wówczas odpowiednie środki zaradcze, które pozwolą sprostać kolejnym zadaniom.

     

  • Histoire De Tourbillon 6

    Histoire De Tourbillon 6

    Czy porządek i symetria to zawsze pożądane wartości i cechy? Na pewno nie w projektowaniu! Czasami chaos może być prawdziwym dziełem i z tego założenia wychodzi wielu designerów.

  • Steve McCurry - fotografie

    Steve McCurry - fotografie

    Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów naszych czasów. Urodził się w 1950 r. w Filadelfii. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania specjalność operator obrazu.

  • Dieta eliminacyjna u dzieci

    Dieta eliminacyjna u dzieci

    Uczulenie na pokarmy to najczęściej spotykana alergia u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji. Są liczne możliwości zastępowania uczulających składników innymi, a w sklepach dostępnych jest sporo produktów zastępczych. Z początku rodzicom nie jest łatwo zmodyfikować dietę nie tylko malucha, ale też swoją i często całej rodziny. To wszystko daje się jednak opanować.

  • Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

    Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

    Adrian Żuchewicz: Podróże są jak czytanie książki a przebywanie w jednym miejscu jest jak czytanie w kółko tej samej strony.

  • Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

    Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

    Dobrze spędzony dzień i przespana noc sprawiają, że chce się żyć. Wstanie, przysłowiową, prawą nogą, gwarantuje dobry humor i uśmiech na twarzy przez całą dobą. Natomiast zjedzone śniadanie oraz wspólny posiłek, który spożywamy w gronie najbliższych, napawają energią i sprawiają, że pracujemy i funkcjonujemy o wiele wydajniej. Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ powodzenie snu oraz delektowanie się jedzeniem mają wspólny mianownik, którym są odpowiednio urządzone wnętrza i perfekcyjnie dobrane meble.

  • Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

    Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

    Wszystko wskazuje na to, że z zimą możemy się już pożegnać. Przed nami lato i czas planowania urlopów. Może warto pomyśleć przy tym długoterminowo i zaplanować doskonałą regenerację na przyszłą zimę? Gdy u nas zaczną się pierwsze listopadowe pluchy, w innych zakątkach ziemi pogoda sprzyjać będzie rozkwitowi. Takie egzotyczne wakacje poza polskim sezonem urlopowym mogą kosztować mniej niż pobyt nad Bałtykiem.

  • Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

    Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

    Najpiękniejsze miejsca na świecie często mają też piękną historię. Dziś specjalnie dla internautów opowiadamy o uroczym zakątku Cejlonu - Mount Lavinii. Pięciogwiadkowy hotel, który się tam znajduje jest symbolem miłości i porozumienia. Oferuje swoim gościom coś więcej niż ekskluzywne apartamenty. Jego tradycja i ponad 200u letnia historia sprawiają, że pobyt w tym luksusowym hotelu jest niezapomnianym przeżyciem.  

  • Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

    Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

    Tesla S to innowacyjne auto elektryczne o nienagannej prezencji, które umożliwia przejechanie ponad 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Na przekór twierdzeniu, że ideały nie istnieją, postanowiono ten luksusowy samochód udoskonalić jeszcze bardziej, tworząc najdroższą Teslę S na świecie.

  • Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

    Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

    Brian Tracy powiedział, że należy uczynić ze swej pasji zawód, aby nie przepracować ani jednego dnia. Miał pewnie na myśli radość, jaką daje wykonywanie ulubionych czynności i pobieranie za to wynagrodzenia, jednak pasja stająca się zawodowstwem wymaga uczciwej i rzetelnej pracy. O swoim pomyśle na projektowanie opowiadają Anna i Jacek Wasążnik z Autorskiej Pracowni Projektowej Trendy.

  • Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

    Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

    Porsche znowu zaskakuje. W związku z ogromnym popytem na luksusowe samochody Porsche wprowadziło możliwość presonalizacji słynnej 911. Kolor - unikatowy - złota limonka nazwany został wapiennym złotem (Gold Lime). Taki lakier po raz pierwszy pojawił się na karoserii i trzeba przyzać, że wygląda świetnie. Metalic skontrastowany z czarnymi akcesoriami wykonanymi z włókna węglowego jest nie tylko elegancki ale również niesamowicie atrakcyjny.

  • Bentley na ramię.

    Bentley na ramię.

    Dla sympatyczek marki Bentley przygotował wyjątkową kolekcję torebek na ramię. Ekskluzywne, doskonałe kształty obleczone w eleganckie kolory mogą być noszone zarówno na co dzień jak i od święta. Doskonały kontrast do wysublimowanych kolorów torebek stanowią apaszki inspirowane podróżami po świecie.

  • Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

    Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

    W dniach 4 – 24 lutego 2014 w Galerii Milano można będzie podziwiać pokaz prac Krzysztofa Gliszczyńskiego „Iosis”.

  • Jacques Tange

    Jacques Tange

    Prace Jacques Tanga posiadają niezwykłą moc. Dzięki specyficznemu rodzajowi światła jakie nadaje swoim obrazom oglądający odnosi wrażenie podglądania niezwykle wysublimowanego, intymnego świata.

  • Ilona Felicjańska

    Ilona Felicjańska

    Jedna z najsłynniejszych polskich modelek. Swoją karierę zaczęła od udziału w konkursie Miss Polonia w 1993r., w którym zdobyła tytuł II wicemiss. W tym samym roku została finalistką konkursu Elite Model Look. Rok później
    zadebiutowała na wybiegu w kolekcji nieistniejącej już „Mody Polskiej” i podpisała umowę z renomowaną agencją mody Model Plus. W następnych latach brała udział, między innymi, w pokazach pret-a-porter w Paryżu i otwarciu
    filii agencji Berlin Models w Chile.

  • Oksfordzki smaczek w salonie

    Oksfordzki smaczek w salonie

    Oksfordzki design znany na całym świecie z pewnością nada prestiżu i powagi każdemu wnętrzu. Na rynku pojawiła się majestatyczna kolekcja wzorowana na wyposażeniu najbardziej znanego uniwersytetu na świecie.

  • Audi R8 GT Spyder

    Audi R8 GT Spyder

    Mamy zdjęcia limitowanej edycji 2012 Audi R8 GT Spyder. Ma to być lżejsza wersja Audi R8 GT Coupe.

  • Stephen Webster w darze oceanom

    Stephen Webster w darze oceanom

    Stephen Webster, ulubiony jubiler takich gwiazd jak Madonna, Christina Aguilera, Kate Moss, Elton John, Mickey Rourke i Kate Beckinsale na prośbę organizacji Selfridges zaprojektował broszkę „Ocean”. To małe dzieło sztuki wykonane jest z tytanu, szfirow i diamentów.

  • Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

    Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

    Możemy wiele pisać na temat doskonałych zegarków ale wszyscy wiemy, że zegarek z klasą powinien być złoty i szwajcarski.

  • Narty węglowe marki Audi

    Narty węglowe marki Audi

    W następnym sezonie pasjonaci narciarstwa będą mogli zakupić nie lada gratkę.

  • The one gentelman Dolce & Gabbana

    The one gentelman Dolce & Gabbana

    Duet Dolce & Gabbana postanowił uczcić 20-lecie swojej męskiej kolekcji ubrań i z tej okazji wypuścił na rynek drugi, męski zapach z serii The One: The One Gentleman.

  • Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

    Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

    Vanistas to najnowszy zapach od Versace. Jego twarzą jest  Lindsay Wixson początkująca modelka o amerykańskim pochodzeniu. Błyskawiczną kariere zapewnia jej niepowtarzalna uroda. W jej twarzy dominują wydatne usta, a przerwa pomiędzy jedynkami powoduje niepokój i fascynację. Wixson rozpoczynała karierę pracując dla agencji Vision Models w Los Angeles, skąd trafiła do IMG Models.

  • Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

    Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

    Jak mieszkają wielcy naszego świata? Bardzo różnie. Jedni preferują przestronne apartamenty, inni pałacyki, ale najczęstszym wyborem jest własna farma czy też dom na wsi jak się to u nas nazywa. Taki dom posiada Bill Gates.Jest on jednak tylko pozornie podobny do innych domów. Dlaczego?

  • Artystyczna Fotografia w służbie mody

    Artystyczna Fotografia w służbie mody

    Niezwykły sposób na pokazywanie swoich kolekcji ma Christian Louboutin, najbardziej znany projektant butów na świecie. Christian słynie ze swojego profesjonalnego podejścia do zawodu. Jego buty sa dopełnieniem, ozdobą i podkreśleniem kobiecości. Charakterystyczna czerwona podeszwa nie pozostawia wątpliwości co do jakości wykonania. Louboutin jest też znawcą i pasjonatem fotografii artystycznej zarówno w formie tradycyjnej jak i filmowej.

     

  • Christian Louboutin Dossier

    Christian Louboutin Dossier

    Christian Louboutin (czyt. [lubutɛ]) ur. 07 stycznia 1964r.  jeden z najsłynniejszych na świecie projektantów obuwia,  rozpoczął przygodę z projektowaniem we Francji w 1991 roku. Od 1992 roku, jego projekty mają włączone błyszczące, czerwone lakierowane podeszwy, które stały się jego podpisem. W dniu 27 marca 2007 r. Louboutin złożył wniosek o ochronę znaku towarowego w USA na czerwony design podeszwy.

  • Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

    Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

    Maestro Louboutin od jakiegoś czasu współpracuje intensywnie z ... cukiernią Sugar Envy. Mistrz szpilek zaprojektował designerskie ciasteczka przypominające jego kolekcje obuwia a cukiernia dopełniła wygląd niespotykanym i doskonałym smakiem.

  • Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

    Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

    Samsung Proxima to futurystyczny design zegarka, ale czy to napewno zegarek? Niezupełnie. Proxima to ultra nowoczesny telefon z kolorowym wyświetlaczem LED. Jego projektant  Johana Loekito zauważył, że często mamy kłopot z ustaleniem gdzie położyliśmy telefon i postanowił skonstruować urządzenie, które będzie sygnalizowało swoje miejsce położenie. Pasek ''zegarka'' pełni rolę stacji dokującej dla LED-owej słuchawki. Możemy skorzystać z alarmu, gdy słuchawkę-tarczę zostawimy gdzieś poza zasięgiem wzroku.

     

Komentarz:

Podpis:

Twój komentarz zostanie wyemitowany po zatwierdzeniu jego treści przez moderatora.
Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.

Komentarze:

W tej chwili brak komentarzy