Dodaj do ulubionych

sobota 20.04.2024

Jesteś na:HOMEKultura

Najczęściej czytane

 

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

Projektowanie można porównać pod kątem decyzji do bycia kierowcą rajdowym. Inwestor mówi chciałbym w lewo chciałbym w prawo i tak dalej, ale projektant prowadzi i on musi mieć dobrą prędkość, musi mieć szybkie decyzje i pod tym kątem projektowanie i, tak samo jak prowadzenie samochodu rajdowego, nie lubi demokracji – mówi profesor Jan Sikora, juror konkursu „Kolory, które budzą wnętrza" firmy Cerames.

 

 • Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

  Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

  24 lutego minął drugi rok od inwazji Rosji na Ukrainę. W połowie tego roku Pentagon opublikował raport, według którego liczba zabitych i rannych żołnierzy po obu stronach konfliktu sięgnęła pół miliona.

   

 • Granice tolerancji i walka o akceptację

  Granice tolerancji i walka o akceptację

  Pokolenie lat 80-tych i 90-tych, do którego zresztą należę, zawsze uważało się za szczególnie tolerancyjne, oświecone i często wręcz patrzyło z tego względu nieco z góry na pokolenie własnych rodziców czy dziadków. I nagle przyszły lata 20-te XXI wieku, i wszystko się zmieniło – mówi Jakub B. Bączek, mentor, wykładowca i pisarz.

   

 • Nowy sezon 2023/ 24 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  Nowy sezon 2023/ 24 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  Pierwsza premierowa produkcja w nowym sezonie 2023/24 odbędzie się już w październiku. Będzie to prapremiera opery Ślepy tor Krzysztofa Meyera, pianisty, pedagoga, jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. Na swoim koncie ma zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i twórczość kameralną, jest też twórcą kilku oper, w tym Cyberiady na podstawie opowiadań Stanisława Lema. Libretto do Ślepego toru napisał...

   

 • Zbrodnia, która dobrze się sprzedaje

  Zbrodnia, która dobrze się sprzedaje

  Jeśli patrzymy na europejskie rankingi przestępczości, to Szwecja plasuje się w nich na szarym końcu. Generalnie uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych państw nie tylko w Europie, ale na całym świecie.  

   

 • Jakub Józef Orliński – film o polskim kontratenorze

  Jakub Józef Orliński – film o polskim kontratenorze

  Jakub Józef Orliński to nie tylko wybitny talent muzyczny, ale również artysta o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzięki pełnym pasji i ekspresji interpretacjom utworów, wyjątkowemu głosowi, emocjonalności oraz scenicznej charyzmie nie tylko podbija serca słuchaczy, ale także zdobywa uznanie krytyków na całym świecie.

   

 • Peter Grimes – premiera na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

  Peter Grimes – premiera na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

  Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena pod batutą Michała Klauzy i w reżyserii Mariusza Trelińskiego – dzieło niezwykle interesujące muzycznie o niebywałej sile dramatycznej. Już 23 czerwca na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczymy ostatnią premierę sezonu 2022/23.

   

 • „Beethoven i szkoła holenderska” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

  „Beethoven i szkoła holenderska” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

  Trzech legendarnych holenderskich choreografów. Studium relacji ciała, przestrzeni i muzyki: Grosse fuge Hansa van Manena, Eroica Variations Teda Brandsena i VII Symfonię Toera van Schayka. Polski Balet Narodowy zaprasza na niezwykły wieczór baletowy z muzyką Beethovena.

   

 • „Bezmiar” ze zjawiskową Penélope Cruz

  „Bezmiar” ze zjawiskową Penélope Cruz

  Główną rolę zagrała Penélope Cruz, która rewelacyjnie wcieliła się w rolę matki-marzycielki, we wzbudzającej emocje historii o dojrzewaniu niezależnie od wieku.

   

 • 55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój

  55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój

  Już 55. raz Krynica-Zdrój na kilka dni stanie się stolicą kultury i muzyki. Na tegorocznym festiwalu im. Jana Kiepury usłyszymy nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali w tej edycji szereg wyjątkowych występów, poczynając od klasycznych arii operowych i operetek, na hiszpańskich zarzuelach kończąc. Czwarty dzień festiwalu uświetni specjalne, prapremierowe wykonanie „Concerto de Paris op 32 nr 2”, a przy klawiaturze...

   

 • Uchodźcy, przychodźcy, migranci

  Uchodźcy, przychodźcy, migranci

  Człowiek to nie zawsze brzmi dumnie. Niemniej będąc ludźmi mamy pewne zobowiązania: moralne, kulturowe, a przede wszystkim te najbardziej istotne - ludzkie po prostu.

   

 • Książka z 1623 roku za 10 milionów dolarów

  Książka z 1623 roku za 10 milionów dolarów

  Ekskluzywny egzemplarz dzieła wraz z listem napisanym 200 lat temu przez Edmonda Malone (szekspirowskiego uczonego i redaktora dzieł Szekspira z końca XVIII wieku) został sprzedany na aukcji w Oakland w Kalifornii 14 października 2020 roku.

   

 • Poufne lekcje perskiego

  Poufne lekcje perskiego

  Już w grudniu na ekrany polskich kin wejdzie film Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”. Film otrzymał Nagrodę Publiczności podczas tegorocznego MFF Transatlantyk w Katowicach. Światowa premiera miała miejsce podczas tegorocznego MFF w Berlinie – Berlinale Special Gala. „Poufne lekcje perskiego” są również kandydatem do Europejskich Nagród Filmowych.

   

 • VIRTUOSO w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana już 10 listopada

  VIRTUOSO w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana już 10 listopada

  10 listopada br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbędzie się niesamowita premiera spektaklu VIRTUOSO. Musical opowiada historię życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o wielkim polityku, ale o wybitnym showmanie, ulubieńcu tłumów oraz bożyszczu kobiecych serc. Takiego Paderewskiego nie znaliście.

   

 • „7” powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa w codziennej diecie

  „7” powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa w codziennej diecie

  W ostatnich latach zaobserwowano wzrost spożycia mięsa, w tym zarówno drobiu, jak i wołowiny czy wieprzowiny. Wzrost konsumpcji determinuje wzrost produkcji, co przyczynia się do negatywnych konsekwencji dla zdrowia jednostek i stanu planety.

   

 • "Przystojniaczek" w Teatrze Kwadrat

  "Przystojniaczek" w Teatrze Kwadrat

  18 października na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat odbędzie się premiera sztuki "Przystojniaczek" z Anną Karczmarczyk i Marcinem Korczem w rolach głównych. Tuż przez premierą Andrzej Nejman - dyrektor Teatru Kwadrat i jednocześnie reżyser przedstawienia - zaprosił na próbę medialną.

   

 • Multimedialny spektakl pt. „Piloci”

  Multimedialny spektakl pt. „Piloci”

  „Piloci” to multimedialny spektakl opowiadający historię miłości pilota i artystki kabaretowej. Widzowie zobaczą ponad 30 scenografii łączących dekoracje sceniczne z interaktywnymi animacjami. Także twórca muzyki postawił na nowoczesność: obok choreografii opartych na charlestonie na scenie pojawią się układy taneczne w rytmie hip hopu.

   

 • "Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia

  "Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia

  Ron Howard od początku chciał, by realizowany przez niego „Pavarotti’ miał strukturę opery, czyli składał się z trzech aktów. Howard miał wizję filmu jako opowieści przeplatanej pełnymi pasji ariami, które podkreślałyby kontrast pomiędzy ekstrawaganckim spektaklem a zwykłym, szarym życiem.

   

 • Targi książki 2019 - ebooki, bestsellery i nowości w jednym miejscu

  Targi książki 2019 - ebooki, bestsellery i nowości w jednym miejscu

   

 • Orły 2019

  Orły 2019

  7 Orłów dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, 4 dla "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego.

   

 • Agata Duda-Gracz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie !

  Agata Duda-Gracz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie !

  Agata Duda-Gracz to wybitna polska reżyserka i scenografka, współpracująca z wieloma teatrami w Polsce, w których zrealizowała ponad czterdzieści przedstawień.

   

 • 12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

  12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

  Jeżeli byliście już na niejednym żydowskim ślubie, prawdopodobnie zauważyłaś kilka dużych różnic między tradycją żydowską, a ślubami organizowanymi w tradycji chrześcijańskiej. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji być na takiej ceremonii, życzę żeby się natrafiła – śluby w tradycji żydowskiej są wspaniałe!

   

Strona 1 z 15 1 2 3 4 ...

Newsletter

cookie

Serwis używa plików cookie zgodnie z warunkami polityki prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.