Granice tolerancji i walka o akceptację
Pokolenie lat 80-tych i 90-tych, do którego zresztą należę, zawsze uważało się za szczególnie tolerancyjne, oświecone i często wręcz patrzyło z tego względu nieco z góry na pokolenie własnych rodziców czy dziadków. I nagle przyszły lata 20-te XXI wieku, i wszystko się zmieniło – mówi Jakub B. Bączek, mentor, wykładowca i pisarz.
Nowy sezon 2023/ 24 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Pierwsza premierowa produkcja w nowym sezonie 2023/24 odbędzie się już w październiku. Będzie to prapremiera opery Ślepy tor Krzysztofa Meyera, pianisty, pedagoga, jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. Na swoim koncie ma zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i twórczość kameralną, jest też twórcą kilku oper, w tym Cyberiady na podstawie opowiadań Stanisława Lema. Libretto do Ślepego toru napisał...
Zbrodnia, która dobrze się sprzedaje
Jeśli patrzymy na europejskie rankingi przestępczości, to Szwecja plasuje się w nich na szarym końcu. Generalnie uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych państw nie tylko w Europie, ale na całym świecie.
Jakub Józef Orliński – film o polskim kontratenorze
Jakub Józef Orliński to nie tylko wybitny talent muzyczny, ale również artysta o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzięki pełnym pasji i ekspresji interpretacjom utworów, wyjątkowemu głosowi, emocjonalności oraz scenicznej charyzmie nie tylko podbija serca słuchaczy, ale także zdobywa uznanie krytyków na całym świecie.
Peter Grimes – premiera na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena pod batutą Michała Klauzy i w reżyserii Mariusza Trelińskiego – dzieło niezwykle interesujące muzycznie o niebywałej sile dramatycznej. Już 23 czerwca na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczymy ostatnią premierę sezonu 2022/23.
„Beethoven i szkoła holenderska” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Trzech legendarnych holenderskich choreografów. Studium relacji ciała, przestrzeni i muzyki: Grosse fuge Hansa van Manena, Eroica Variations Teda Brandsena i VII Symfonię Toera van Schayka. Polski Balet Narodowy zaprasza na niezwykły wieczór baletowy z muzyką Beethovena.
„Bezmiar” ze zjawiskową Penélope Cruz
Główną rolę zagrała Penélope Cruz, która rewelacyjnie wcieliła się w rolę matki-marzycielki, we wzbudzającej emocje historii o dojrzewaniu niezależnie od wieku.
55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój
Już 55. raz Krynica-Zdrój na kilka dni stanie się stolicą kultury i muzyki. Na tegorocznym festiwalu im. Jana Kiepury usłyszymy nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali w tej edycji szereg wyjątkowych występów, poczynając od klasycznych arii operowych i operetek, na hiszpańskich zarzuelach kończąc. Czwarty dzień festiwalu uświetni specjalne, prapremierowe wykonanie „Concerto de Paris op 32 nr 2”, a przy klawiaturze...
Książka z 1623 roku za 10 milionów dolarów
Ekskluzywny egzemplarz dzieła wraz z listem napisanym 200 lat temu przez Edmonda Malone (szekspirowskiego uczonego i redaktora dzieł Szekspira z końca XVIII wieku) został sprzedany na aukcji w Oakland w Kalifornii 14 października 2020 roku.
Poufne lekcje perskiego
Już w grudniu na ekrany polskich kin wejdzie film Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”. Film otrzymał Nagrodę Publiczności podczas tegorocznego MFF Transatlantyk w Katowicach. Światowa premiera miała miejsce podczas tegorocznego MFF w Berlinie – Berlinale Special Gala. „Poufne lekcje perskiego” są również kandydatem do Europejskich Nagród Filmowych.
VIRTUOSO w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana już 10 listopada
10 listopada br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbędzie się niesamowita premiera spektaklu VIRTUOSO. Musical opowiada historię życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o wielkim polityku, ale o wybitnym showmanie, ulubieńcu tłumów oraz bożyszczu kobiecych serc. Takiego Paderewskiego nie znaliście.
„7” powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa w codziennej diecie
W ostatnich latach zaobserwowano wzrost spożycia mięsa, w tym zarówno drobiu, jak i wołowiny czy wieprzowiny. Wzrost konsumpcji determinuje wzrost produkcji, co przyczynia się do negatywnych konsekwencji dla zdrowia jednostek i stanu planety.
"Przystojniaczek" w Teatrze Kwadrat
18 października na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat odbędzie się premiera sztuki "Przystojniaczek" z Anną Karczmarczyk i Marcinem Korczem w rolach głównych. Tuż przez premierą Andrzej Nejman - dyrektor Teatru Kwadrat i jednocześnie reżyser przedstawienia - zaprosił na próbę medialną.
Multimedialny spektakl pt. „Piloci”
„Piloci” to multimedialny spektakl opowiadający historię miłości pilota i artystki kabaretowej. Widzowie zobaczą ponad 30 scenografii łączących dekoracje sceniczne z interaktywnymi animacjami. Także twórca muzyki postawił na nowoczesność: obok choreografii opartych na charlestonie na scenie pojawią się układy taneczne w rytmie hip hopu.
"Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia
Ron Howard od początku chciał, by realizowany przez niego „Pavarotti’ miał strukturę opery, czyli składał się z trzech aktów. Howard miał wizję filmu jako opowieści przeplatanej pełnymi pasji ariami, które podkreślałyby kontrast pomiędzy ekstrawaganckim spektaklem a zwykłym, szarym życiem.
Targi książki 2019 - ebooki, bestsellery i nowości w jednym miejscu
Orły 2019
7 Orłów dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, 4 dla "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego.
Agata Duda-Gracz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie !
Agata Duda-Gracz to wybitna polska reżyserka i scenografka, współpracująca z wieloma teatrami w Polsce, w których zrealizowała ponad czterdzieści przedstawień.
12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem
Jeżeli byliście już na niejednym żydowskim ślubie, prawdopodobnie zauważyłaś kilka dużych różnic między tradycją żydowską, a ślubami organizowanymi w tradycji chrześcijańskiej. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji być na takiej ceremonii, życzę żeby się natrafiła – śluby w tradycji żydowskiej są wspaniałe!
Format książki XXI wieku
Żyjemy w czasach pospiesznych komunikatów, miałkich informacji prasowych, niewymagających wysiłku intelektualnego seriali.
„Tydzień, nie dłużej” Clémenta Michela, w reżyserii Marcina Sławińskiego
Na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat odbyła się uroczysta premiera sztuki „Tydzień, nie dłużej” Clémenta Michela, w reżyserii Marcina Sławińskiego.
Strona 1 z 15 | 1 2 3 4 ... |