Dodaj do ulubionych

sobota 20.04.2024

Jesteś na:HOMESztuka

Najczęściej czytane

 

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

Projektowanie można porównać pod kątem decyzji do bycia kierowcą rajdowym. Inwestor mówi chciałbym w lewo chciałbym w prawo i tak dalej, ale projektant prowadzi i on musi mieć dobrą prędkość, musi mieć szybkie decyzje i pod tym kątem projektowanie i, tak samo jak prowadzenie samochodu rajdowego, nie lubi demokracji – mówi profesor Jan Sikora, juror konkursu „Kolory, które budzą wnętrza" firmy Cerames.

 

 • Francisco Goya: 196. rocznica śmierci wybitnego malarza

  Francisco Goya: 196. rocznica śmierci wybitnego malarza

  Francisco Goya to najważniejszy hiszpański artysta przełomu XVIII i XIX wieku oraz jeden z największych mistrzów w historii sztuki: pionier nowoczesności i prekursor artystycznej awangardy z półwyspu Iberyjskiego. Malarz z gracją łączył stare style artystyczne ze światem nowoczesnym, mieszając w swoich pracach zarówno lekkie, jak i głęboko pesymistyczne tony. W 196. rocznicę śmierci artysty, która przypada w połowie...

   

 • Tamara Łempicka – stała wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie

  Tamara Łempicka – stała wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie

  Niepokorna, skandalizująca, odważna, nieszablonowa, kontrowersyjna – przymiotników opisującą królową Art-Deco Tamarę Łempicką można by wymieniać dużo.

   

 • Syrenka z młotkiem i góralski kożuch, czyli Pablo Picasso w Polsce

  Syrenka z młotkiem i góralski kożuch, czyli Pablo Picasso w Polsce

  Do połowy stycznia 2024 roku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym, w Warszawie, wystawę poświęconą twórczości genialnego malarza i rzeźbiarza, ceramika i poety, ekscentrycznego artysty, jednej z najbarwniejszych postaci sztuki XX wieku – Pabla Picasso.

   

 • Firma portretowa pana Witkacego

  Firma portretowa pana Witkacego

  Syn wybitnego malarza, krytyka sztuki, twórcy „stylu zakopiańskiego” w architekturze, drogę artystyczną miał wyznaczoną od najwcześniejszych lat. Witkacy, urodzony w takim domu, nie mógł zostać zwykłym lekarzem, bankierem czy urzędnikiem. Środowisko ojca, studia w krakowskiej ASP, liczne podróże po Europie wiodły go prosto do życia artystycznego: pisania i malowania.

   

 • Prawdy objawione Zdzisława Beksińskiego

  Prawdy objawione Zdzisława Beksińskiego

  Przez najbliższe otoczenie, a także znajomych, przyjaciół, dziennikarzy, był postrzegany jako niezwykle ciepły i sympatyczny człowiek. Z fotografii, obrazów, kolaży, reliefów wyłania się jego inne oblicze: mroczne, niespokojne, przerażające, sadystyczne. Jaki był naprawdę Beksiński? Co rodziło się  w jego genialnym mózgu? Czego się bał? Dlaczego tak bardzo starał się oswoić śmierć?

   

 • W świątyni sztuki. Wystawa „Blum/Cieśniewski. A jednak życie”

  W świątyni sztuki. Wystawa „Blum/Cieśniewski. A jednak życie”

  Aviva Blum i Wojciech Cieśniewski to artyści będący reprezentantami dwóch różnych pokoleń, języków malarskich oraz pozycji, z których doświadczyli tragicznej historii XX w. – bycia bezpośrednim świadkiem Zagłady i powojennej, dziedziczonej pamięci o niej. Ich ścieżki splotły się przez niezwykły zbieg okoliczności…

   

 • „Myślę, że zaczynam coś rozumieć” – poszukiwania malarskie Auguste Renoir’a

  „Myślę, że zaczynam coś rozumieć” – poszukiwania malarskie Auguste Renoir’a

  Słowa o rozumieniu sztuki wypowiedział Auguste Renoir w wieku 78 lat. Schorowany, z trudem poruszający się, przy pomocy pielęgniarki malował swój ostatni obraz. Był to bukiet kwiatów stojący przy łóżku… Nigdy nie uważał się za artystę. Często powtarzał, że jest tylko wyrobnikiem sztuki. Gdyby posłuchał doradców, pewnie nigdy nie odważyłby się malować. Kiedy wreszcie doceniono jego kunszt i uznano za jednego z...

   

 • Muzeum Art déco w Płocku – sztuka w służbie codzienności

  Muzeum Art déco w Płocku – sztuka w służbie codzienności

  Płock, miasto na wiślanej skarpie, coraz śmielej sięga po palmę pierwszeństwa w prezentowaniu sztuki z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego. Do znakomitej, jednej z najciekawszych w Europie, ekspozycji poświeconej secesji, dołączyła wystawa dedykowana sztuce art déco.

   

 • Stanisław Wyspiański – artysta wszechstronny

  Stanisław Wyspiański – artysta wszechstronny

  O Wyspiańskim można powiedzieć, że był artystą wszechstronnym. Dramatopisarz, malarz, projektant scenografii i kostiumów teatralnych, twórca polichromii, architekt wnętrz, twórca mebli, ilustrator, wykładowca, reżyser… Bytów artystycznych Wyspiańskiego można by wymieniać jeszcze wiele, ale skoncentrujmy się przede wszystkim na malarstwie, które nie jest w oczywisty sposób kojarzone ze Stanisławem Wyspiańskim.

   

 • „Krzyk” rozpaczy Edwarda Muncha

  „Krzyk” rozpaczy Edwarda Muncha

  Człowiek nieszczęśliwy, pogubiony? O tak, Edward Munch taki był. Głęboko nieszczęśliwy, pogubiony, zbuntowany, nieprzystosowany. Patrząc na jego obrazy widzimy nie tylko genialne dzieła malarskie, które wzbogacają światową sztukę, ale i człowieka, który za nimi stał, jego strach przed śmiercią, biologicznym rozkładem, wszechogarniający smutek. Aby zrozumieć obrazy norweskiego twórcy, zrozumieć je naprawdę – trzeba...

   

 • Uchodźcy, przychodźcy, migranci

  Uchodźcy, przychodźcy, migranci

  Człowiek to nie zawsze brzmi dumnie. Niemniej będąc ludźmi mamy pewne zobowiązania: moralne, kulturowe, a przede wszystkim te najbardziej istotne - ludzkie po prostu.

   

 • Obraz ``Show Me The Monet'' za 10 milionów dolarów

  Obraz ``Show Me The Monet'' za 10 milionów dolarów

  Sztuka Banksy;ego, brytyjskiego artysty nurtu street art jest rewolucyjna, ekscentryczna i pod każdym względem warta ceny, którą osiąga na aukcjach.

   

 • David Hockney za 30 milionów dolarów

  David Hockney za 30 milionów dolarów

  Obraz przedstawiający ulicę Los Angeles autorstwa Davida Hockneya  w grudniu trafił pod młotek za 30 milionów dolarów

   

 • Paryska giełda została przekształcona we wspaniałe muzeum

  Paryska giełda została przekształcona we wspaniałe muzeum

  Francuski biznesmen i kolekcjoner dzieł sztuki, François Pinault oraz jego firma inwestycyjna Artémis, podjęła współpracę z japońskim architektem Tadao Ando.

   

 • Impresjonizm w cenie: koneserzy sztuki wydają fortunę na obrazy impresjonistów

  Impresjonizm w cenie: koneserzy sztuki wydają fortunę na obrazy impresjonistów

  W 1874 r. podczas wystawy paryskiej zostaje zaprezentowany obraz Claude Moneta „Impresja, wschód słońca”. Technika malarska, którą posłużył się Monet tworząc dzieło sztuki, któremu kierunek w sztuce zawdzięcza swą nazwę, była wówczas pionierska i uznawana za awangardową. Spotykała się także z krytyką znawców sztuki, przywiązanych do realizmu.

   

 • One_Ona | Kobiety o Kobiecie

  One_Ona | Kobiety o Kobiecie

  One?  To  trzynaście Polskich artystek,  każda reprezentująca różnorodną – inną - stylistykę i  indywidualne podejście do uprawianej przez siebie sztuki.

   

 • Mural w prowincji Hubei - Święci noszą biel

  Mural w prowincji Hubei - Święci noszą biel

  Duyi Han składa hołd pracownikom medycznym walczącym z epidemią koronawirusa za pomocą muralu namalowanego w kaplicy w prowincji Hubei.

   

 • Kathleen Ryan wykonała rzeźby spleśniałych owoców z półszlachetnych kamieni jubilerskich

  Nowojorska artystka Kathleen Ryan krytykuje kulturę nadmiernego konsumpcjonizmu poprzez serię rzeźby stylizowanych na „zgniłe” owoce o dużych rozmiarach. Bazą każdej z rzeźby jest pianka polistyrenowa, którą otaczają misternie ułożone kamienie półszlachetne i szlachetne. Wykorzystując drogocenne kamienie artystka w przewrotny sposób zaprezentowała zepsute, zgniłe owoce, uznawane za coś bezwartościowego.

   

 • Corel ogłasza zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Projektów Graficznych CorelDRAW 2019

  Corel ogłasza zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Projektów Graficznych CorelDRAW 2019

  Na ogólnoświatowy konkurs nadesłano prace z całego świata, które były tworzone przy użyciu oprogramowania z rodziny CorelDRAW

   

 • Stogi siana Claude’a Monet’a sprzedane za 110,7 mln dolarów

  Stogi siana Claude’a Monet’a sprzedane za 110,7 mln dolarów

  Miłośnicy sztuki mogą wydać miliony, jeżeli chodzi o nabycie obrazów ulubionych artystów. Kiedy dzieła są tak wspaniałe jak te, które stworzył Claude Monet, trudno mieć wątpliwości co do wysokiej wartości. Jednak cena sprzedaży ekskluzywnego obrazu „Haystack” prezentującego stóg siana, namalowanego przez Monet’a robi wrażenie – dzieło impresjonisty zostało sprzedane na aukcji w cenie 110,7 mln $.

   

 • Znamy zwycięzców najsmaczniejszych zdjęć

  Znamy zwycięzców najsmaczniejszych zdjęć

  3. edycja konkursu Signature Photo Dishes została już zakończona. Jury w składzie którego znalazły się m.in.: Lidia Popiel, Ada Fijał, Anita Sokołowska wybrało trzech najlepszych autorów zdjęć o tematyce śniadaniowej. Zwycięzcy otrzymają wyjątkową pulę nagród przygotowaną przez organizatora – restaurację Signature.

   

Strona 1 z 7 1 2 3 4 ...

Newsletter

cookie

Serwis używa plików cookie zgodnie z warunkami polityki prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.