Dodaj do ulubionych

środa 24.07.2024

Jesteś na:HOMESport

Historia gry w golfa

Historia gry w golfa

Większość współczesnych dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w grach rozgrywanych tysiące lat temu – nie inaczej jest z golfem. Wiele sportów osiągnęło mniej więcej współczesną formę w ostatnich 200 latach – w tym aspekcie golf się już nieco różni.

Początki gry

Początków golfa można się doszukiwać już w starożytnych czasach, a jego zbliżonej formy do współczesnej już w XV wieku. Ówcześni królowie Szkocji zakazali tej gry sądząc, że jej popularność zakłóci ćwiczenia wojskowe. Jednakże król Jakub IV zakochał się w golfie i na początku XVI wieku, w krótkim okresie pokoju pomiędzy Szkocją a Anglią, gra ta stała bardzo popularna w obu krajach. W czasie kolejnej wojny straciła nieco na znaczeniu, jednak kiedy Jakub IV zasiadł na angielskim tronie, to na dobre rozpowszechnił ją w Anglii.

Na rozwój golfa znacznie wpłynęła jego popularność wśród elit rządzących. Często w niego grywała Maria I Stuart, a chłopców, którzy nosili jej kije nazywała „cadets”. Wierzy się, że stąd wzięła się potoczna nazwa „caddie”, oznaczająca osobę, pomagającą nosić golfiście jego ekwipunek. Z kolei Jakub II Stuart zorganizował pierwszy międzynarodowy mecz pomiędzy Anglią a Szkocją.

W obu krajach sport ten zyskiwał na popularności także w innych klasach społecznych. Jednakże wtedy golf nie miał jeszcze tak jasno ustalonych zasad, jak ma to miejsce teraz. Nie istniały jednoznaczne wytyczne chociażby co do liczby dołków. Pojawiały się jednak oficjalne pola golfowe, np. Gosford, Blackheath czy St. Andrew i były często użytkowane przez wyższe klasy i magnaterię. Blackheat zostało założone na początku XVII wieku, natomiast St. Andrews w 1754 r.  Gracze z niższych klas grywali na otwartych terenach. Wczesne zdjęcia pokazują mężczyzn grających w golfa wśród stada owiec.

sport

Wczesny sprzęt

Największą przeszkodą do gry dla ludzi z niższych klas była cena piłeczki golfowej. Wczesne piłki były robione z piór i skóry. Wiązało się to wówczas z dużymi nakładami pracy i jeden człowiek mógł dziennie zrobić zazwyczaj maksymalnie pięć takich piłeczek. Z tego powodu osiągały one relatywnie wysokie ceny. Produkcja stała się tańsza w połowie XVIII wieku, ale wciąż kosztowała za dużo, by mógł się to stać powszechny sport dla niższych klas.

Pierwsze kije golfowe były wykonane z podobnych materiałów do współczesnych: z drewna i żelaza. Największa różnica w porównaniu do współczesnych czasów tyczyła się sposobu użytkowania. Początkowo irony używano tylko do uderzeń z bardzo trudnych miejsc.

Kluby golfowe

Z upływem czasu rozwijała się wokół golfa aura ekskluzywności. Duży wpływ na taki stan rzeczy miało powoływanie klubów golfowych. W 1744 r., grupa golfistów (nazywająca siebie „Gentlemen of Honour”) utworzyła Company of Gentlemen Golfers. Obecnie znane jako Honourable Company of Edinburgh Golfers. Uważa się, że jest to najstarszy klub golfowy na świecie. Honourable Company ustanowiło też szereg zasad dla golfa, które zostały wykorzystane przez Royal and Ancient Club of St. Andrews. Innymi wczesnymi klubami były Edinburgh Burgess Golfing Society (1773), Musselburgh(1774), Bruntsfield Links Golf Club (1787) czy Glasgow Club (1787).

Wszystkie z nich zostały założone w Szkocji. Są to wyjątki, gdyż większość ważnych klubów powstała w XIX wieku. Co ciekawe, żaden klub golfowy nie został sformowany poza Szkocją do 1787 r., kiedy to założono Honourable Company of Golfers w Blackheath. Do 1850 r. w Wielkiej Brytanii funkcjonowało około 35 klubów golfowych. W 1856 r. powstał pierwszy klub spoza UK. Miało to miejsce w Pau, we Francji, chociaż w rzeczywistości został on zapoczątkowany przez szkockich żołnierzy.

Kluby golfowe

XIX wiek: golf nabiera współczesnej formy

XIX wiek jest uważany za okres, kiedy to zaczął się pojawiać golf we współczesnej formie. Najpierw miały miejsce zmiany dotyczące sprzętu. Do 1848 r. piłeczki, jak wcześniej wspomniano, wykonywane były głównie z piór i skóry. Wtedy to Adam Paterson zaproponował tzw. piłeczki „guttie”, wykonane z gumiastego soku tropikalnego drzewa Gutta. Były one znacznie tańsze w produkcji niż poprzedniczki i szybko stały się powszechnie używane. Dodatkowo „gutties” o wiele łatwiej można było naprawiać.

Początkowo piłeczki te były gładkie, przez co nie osiągały tak dalekich dystansów jak ich skórzano-pierzaste odpowiedniki. Jednakże w latach 80. XIX wieku zaczęto wpływać na ich powierzchnię, aby mogły dalej latać. Pod koniec XIX wieku wielu firm używało form do produkcji piłeczek, dzięki czemu były bardziej przystępne. Kiedy przedsiębiorstwa typu Dunlop rozpoczęły masową, zaczął zanikać biznes ręcznego wykonywania piłeczek golfowych. Opisane zmiany znacznie wpłynęły na kije. Zaczęto częściej wykorzystywać irony i wykonywano mocniejsze drewna.

Ważnymi postaciami tamtego okresu byli Allan Robertson oraz Tom Morris. Obaj panowie zarówno tworzyli piłeczki, jak i grali w golfa. Robertson i Morris pracowali w tym samym sklepie, zanim wojna o piłeczki skończyła ich partnerstwo. Robertson był gorącym zwolennikiem piłek z piórami, z kolei Morris preferował „gutties”. Robertson był pierwszym graczem, który przełamał wynik 80 na polu Old Course at St. Andrews, wykorzystując swoje ulubione piłeczki. Jednakże Morris zrezygnował ze współpracy i otworzył własny sklep, który funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

W pierwszej połowie XIX wieku golf był wciąż dość nieformalną grą. W zasadzie nie istniał podział pomiędzy amatorami a profesjonalistami. Z nadejściem 1860 r. zmieniła się organizacja meczów. Wtedy to rozegrane zostały pierwsze zawody Open Championship. Turniej ten z biegiem lat się rozwijał, a w 1864 ufundowano już pierwszą pieniężną nagrodę dla zwycięzcy – 6 funtów.

guttie

Golf w Stanach Zjednoczonych

Szacuje się, że golf do USA przybył w końcówce XVII wieku, początkowo do północno-wschodnich stanów. W pierwszych kilkudziesięciu latach nie miał zbyt dobrych warunków do zyskiwania popularności. Stany Zjednoczone zajęte były rozbudową, a następnie wojną secesyjną. Bardziej powszechnymi sportami były wyścigi konne, boks i potem baseball. W zasadzie to w Kanadzie golf prężniej się rozwijał i w 1873 roku powstał tam klub Royal Montreal Golf Club.

W USA pierwsze pole golfowe zbudowano w 1888 roku. John Reid, przesiedlony Szkot, zamówił zestaw kijów golfowych od Toma Morrisa z St. Andrews i zebrał kilku znajomych, aby zrobić trzy dołki na krowim pastwisku w Yonkers. Uważane jest to za pierwsze pole golfowe w Stanach Zjednoczonych. Następnie sformowano tam St. Andrews Club of Yonkers, pierwszy golfowy klub w USA. Rok później grupa Anglików założyła Middlesboro Club w Kentucky, a do 1889 roku w Stanach Zjednoczonych było już 9 kolejnych pól golfowych. Kluczowym miejscem rozwoju golfa w USA okazało się Chicago, w którego okolicach do 1900 r. znajdowało się już 26 pól golfowych.

Pod koniec XIX wieku sport ten zyskiwał coraz większą popularność. W grudniu 1894 r. przedstawiciele klubów golfowych z Yonkers, Brookline, Newport, Southampton i Chicago spotkali się, aby utworzyć Amateur Golf Associaton of the United States, przekształconą następnie w U.S. Golf Association (USGA). Pierwszym prezydentem był Theodore Havemeyer z Newport. Wkrótce zorganizowano pierwsze zawody.

gwiazdy golfa

Wczesne gwiazdy golfa

Na przełomie wieków popularność golfa cały czas wzrastała. Najjaśniejszą gwiazdą tego sportu był wówczas Harry Vardon z Anglii, urodzony w 1870 r. w Jersey. Vardon zwyciężył w Open Championship sześciokrotnie w latach 1896-1914, stając się najbardziej utytułowanym Brytyjczykiem. Jego największymi rywalami byli J.H. Taylor oraz James Braid, którzy wygrywali OC pięciokrotnie. Zdominowali oni wtedy praktycznie całkowicie tamte rozgrywki. W latach 1894-1914, w 21 zawodach British Open, ci trzej panowie zwyciężali w sumie 16 razy. Sława Vardona nie ograniczyła się tylko do Wielkiej Brytanii. Grywał on także w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1900 r. zwyciężył w U.S. Open Championship. Brytyjczyk miał duży wpływ na amerykańskich golfistów, którzy wzorowali się na jego stylu. Professional Golfer’s Association (PGA) co roku przyznaje Vardon Trophy, które przeznaczone jest dla golfisty z najniższym średnim wynikiem podczas PGA Tour.

W USA, pomimo sławy Vardona, największym wygranym tamtych czasów był Willie Anderson, kolejny przesiedlony Szkot. Aczkolwiek nie zyskał on takiej popularności, głównie z powodu swojego introwertycznego charakteru. Nie przeszkadzało mu to jednak w wygrywaniu. Anderson zwyciężył w U.S. Open czterokrotnie, w tym trzy razy z rzędu w latach 1903-1905. Żadnemu innemu golfiście ta sztuka nie powiodła się do tej pory.

Francis Ouimet i U.S. Open w 1913 r.

W 1913 r. U.S. Open rozgrywane było na The Country Club in Brookline, jednym z najwcześniejszych amerykańskich pól golfowych. Na zawodach pojawił się Harry Vardon i przez wielu uważany był za głównego faworyta. Za jego głównego rywala postrzegany był Brit Ted Ray. Nikt nie zwracał uwagi na Francis Ouimeta. Do czasu…
Ouimet był wówczas 20-letnim amatorem, który jeszcze nie tak dawno pełnił funkcję caddie. Młody golfista zachwycał podczas tego turnieju i po rozegraniu rundy play-off ostatecznie pozostawił w pokonanym polu Vardona oraz Ray’a. Wiadomość o jego zwycięstwie szybko się rozeszła i zwiększyła popularność golfa.

Następnie Ouimet wygrał w Amateur Championships oraz French Amateur Championship. Pojawił się również w amerykańskiej drużynie w nowoutworzonym turnieju Walker Cup w 1922 r., w którym to mierzyły się ze sobą reprezentacje Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Ouimet uczestniczył we wszystkich Walker Cup od 1922 r. do 1949 r., będąc kapitanem od 1936 r. W 1951 r. został mianowany kapitanem Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews w Szkocji, będąc pierwszym człowiekiem spoza Wielkiej Brytanii, który doświadczył tego honoru.

U.S. Open

Golf amatorski

Amatorski golf w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii cieszył się bardzo dużą popularnością, a zawody przyciągały bardzo wielu widzów. W Wielkiej Brytanii początkowo dominował John Ball, który wygrał w British Amateur Championship osiem razy. Co ciekawe, Ball nigdy nie wygrał dwa razy z rzędu. Został też pierwszym golfistą, który zwyciężył zarówno w Amateur, jak i Open Championship. Z kolei Harold Hilton został pierwszym Brytyjczykiem, który wygrał w British i U.S. Amateur Championships.

W Stanach Zjednoczonych pierwszą amatorską gwiazdą został Walter Travis. Był on Australijczykiem, który przeprowadził się do USA jako dziecko i zwyciężył w U.S. Amateur Championship w 1900 r., a następnie wygrywał jeszcze dwukrotnie. Został też pierwszym Amerykaninem, który odniósł zwycięstwo w British Amateur Open, dokonując tej sztuki w 1904 roku. Jego następcą był Jerome Travers, który w latach 1907-1913 wygrywał U.S. Amateur Championship czterokrotnie. Był też jednym z pierwszych amatorskich zwycięzców U.S. Open.

Najsłynniejszym amatorem pierwszej połowy XX wieku (i jednych z największych wszechczasów) był Bobby Jones. Spośród siedmiu zawodów U.S. Amateur Championships w latach 1924-1930, on zwyciężał pięciokrotnie. Największego wyczynu (dotąd niepowtórzonego) dokonał w 1930 roku. Bobby Jones wygrał wtedy U.S. Open, British Open, U.S. Amateur Championship oraz British Amateur Championship.

Golf amatorski

Golf profesjonalny

W 1916 roku, w miarę rozwoju tenisa w USA, gracze zgłaszali zapotrzebowanie na utworzenie ciała organizacyjnego, które zarządzałoby rozgrywkami. Amatorzy mieli USGA, Brytyjczycy mieli R&A, więc profesjonalni Amerykanie także chcieli mieć swoją organizację. W ten sposób narodziło się Professional Golfer’s Association of America. Siedem miesięcy później rozegrane zostały pierwsze PGA Championship na polu w Bronxville, gdzie nagrodą dla zwycięzcy było 2,5 tys. dolarów.

Wczesną gwiazdą PGA był bez wątpienia Walter Hagen. Podczas gdy Bobby Jones zdominował rozgrywki amatorskie, tak Hagen rządził w golfie profesjonalnym w Stanach Zjednoczonych. Podczas swojej kariery zdobył 11 profesjonalnych tytułów: dwa razy U.S. Open, cztery razy British Open oraz pięciokrotnie PGA Championship. Cztery z tych zwycięstw miały miejsce rok po roku w latach 1924-1927. Żaden inny golfista nie powtórzył dotąd tej sztuki – maksymalnie udawało się wygrywać dwa razy z rzędu. Przez całą karierę Hagen zarobił około 1 mln dolarów za same nagrody pieniężne.

PGA

Zmiany w grze

Zakończenie kariery w 1930 r. przez Bobby’ego Jonesa zapoczątkowało w golfie nową erę. Sprzęt stawał się coraz lepszy, co przekładało się na doskonalsze wyniki. Kończyło się także przeplatanie amatorów z profesjonalistami. Po zwycięstwie Jonesa w 1930 r. w U.S. Open, już tylko jeden raz turniej ten został wygrany przez amatora (był to Johnny Goodman w 1933 r.). W zawodach pojawiały się coraz większe nagrody pieniężne i amatorzy tylko jak osiągali odpowiedni poziom, przechodzili na zawodowstwo.

W 1934 powstał także kolejny turniej – Masters (początkowo nazwany Augusta National Invitation Tournament). Pierwszym jego zwycięzcą został Horton Smith. Szybko Masters Tournament stało się jednymi z najważniejszych golfowych zawodów. Zmieniła się też klasyfikacja czterech głównych turniejów. Do tej pory należały do nich British Open, U.S. Open oraz British i U.S. Amateur Championships. Amatorskie rozgrywki zniknęły z tego grona, a ich miejsce zajęły PGA Championship oraz Masters.

W latach 30. XX wieku nie pojawiła się żadna postać, znacząco wybijająca się ponad innych golfistów. Wciąż były gwiazdy, ale nie dominowały one rozgrywek tak, jak miało to miejsce w przeszłości. Zmieniło się to w 1940 r., kiedy zwyciężać zaczął Ben Hogan. Wygrał on czterokrotnie U.S. Open, dwukrotnie Masters Tournament i PGA Championship oraz jeden raz British Open. W 1953 roku był najlepszy w Masters, U.S. Open i British Open, co jest jednym z największych osiągnięć w historii golfa.
W tym czasie pojawiła się kolejna gwiazda – Byron Nelson. W 1945 roku wygrał 18 zawodów, co jest niepobitym rekordem. Zarobił tym samym w 12 miesięcy 63 tys. dolarów, czego wcześniej nikomu nie udało się dokonać.

Warto wspomnieć także o Samie Snead. Wygrał trzy razy PGA Championships, Masters oraz British Open, ale ani razu nie udało się mu zwyciężyć w U.S. Open, chociaż pięciokrotnie był w finale. Jego głównym powodem do dumy jest liczba zwycięstw w ramach PGA Tour. Pierwszą wygraną odniósł w 1936 r., a ostatnią w 1965 r., zwyciężając w sumie w międzyczasie jeszcze 80 razy. Jego 82 zwycięstwa są wciąż rekordem wszechczasów.

PGA Championships

Kobiecy golf

Zapiski historyczne wskazują na to, że kobiety były zainteresowane golfem praktycznie od jego początków. W 1867 roku panie założyły własny klub – Ladies Golf Club of St. Andrews. 26 lat później powstała Ladies Golf Union, aby czuwać nad rozgrywkami w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. W Stanach Zjednoczonych kobiety zainteresowały się golfem w tym samym czasie, co mężczyźni. Rok po tym, jak John Reid stworzył pierwsze pole golfowe, grywał ze swoją żoną i jeszcze inną parą. Są to pierwsze zarejestrowane miksy w historii golfa.

Tak jak w przypadku mężczyzn, wczesna dominacja wśród kobiet także należała do Wielkiej Brytanii, jednakże z czasem Stany Zjednoczone zaczęły dochodzić do głosu. W 1932 roku ustanowiony Curtis Cup Match, zawody rozgrywane co dwa lata, w którym mierzyły się zespoły brytyjskie i amerykańskie. Pierwsze zwycięstwo odniosły Stany Zjednoczone.

Babe

Chociaż żeński golf nigdy nie osiągnął takiego poziomu popularności jak męski, to oczywiście wyróżnić można w nim gwiazdy. Pierwszą (i prawdopodobnie największą) była Mildred Didrikson Zaharias, lepiej znana pod pseudonimem Babe. Zaharias, uznawana jest przez wielu za najlepszą sportsmenkę w historii. Tytuł ten zawdzięcza swojej niezwykłej wszechstronności. Zdobyła dwa złote medale i jeden srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku. Uprawiała także baseball, piłkę nożną, koszykówkę, spróbowała sił w narciarstwie i boksie.

W golfa zaczęła grać po Igrzyskach, a kilka lat później potraktowała tę dyscyplinę poważnie. Po zakończeniu II Wojny Światowej zwyciężyła w National Women’s Amateur Championship oraz British Ladies’ Championship. W 1950 r. 13 osób, w tym Zaharias, uformowało Ladies Professional Golfer’s Associaton. Podczas jej kariery powstały trzy ważne turnieje i wszystkie one zostały wygrane przez Babe – Western Open czterokrotnie, a Titleholders i U.S. Open trzykrotnie.

Arnie’s Army

Arnie’s Army

Czas powrócić do męskiego tenisa. W 1929 r. w Pensylwanii urodził się Arnold Palmer. W 1954 r. wygrał U.S. Amateur Championship i przeszedł wówczas na zawodowstwo. Efekt? Czterokrotne zwycięstwo w Masters (najwięcej w historii), a także po razie w U.S. Open i British Open. Na każdy turniej przyciągał rzeszę swoich fanów, której został nadany przydomek: Arnie’s Army (Armia Arniego). W sumie wygrał 62 zawody w ramach PGA Tour.

Golden Bear i Black Knight

Sławie Palmera pomagała obecność dwóch wymagających rywali: Gary Playera oraz Jacka Nicklausa. Player pochodził z Republiki Południowej Afryki i przeszedł na profesjonalizm w 1953 r., a do PGA Tour dołączył w 1957 roku. Pierwsze ważne zwycięstwo odniósł w 1959 r. w Open Championship (w sumie zwyciężał w tych zawodach trzykrotnie). Dwukrotnie wygrał także w PGA Championship, a trzy razy w Masters. W 1956 r. skompletował w końcu Wielkiego Szlema, kiedy to okazał się najlepszy w U.S. Open. Jest jednym z ośmiu golfistów, którzy wygrali Masters co najmniej trzy razy – ostatni raz ta sztuka powiodła mu się w 1978 roku. Został nadany mu przydomek „ the Black Knight” (Czarny Rycerz), ponieważ zazwyczaj podczas zawodów ubrany był cały na czarno.

Jack Nicklaus, nazywany „the Golden Bear” (Złoty Niedźwiedź) z powodu budowy ciała i koloru włosów, przechodząc na sportową emeryturę uważany był przez wielu za najwybitniejszego golfistę wszechczasów. W przeciągu kariery wygrał w sumie 18 najważniejszych turniejów oraz 73 w ramach PGA Tour. Przeszedł na zawodowstwo w 1961 r. i w przeciągu roku wygrał już U.S. Open. Każdy z głównych turniejów wygrał przynajmniej trzykrotnie, stając się pierwszym w historii golfistą, który trzy razy skompletował Wielki Szlem. W U.S. Open zwyciężał cztery razy, w British Open trzy razy, a w PGA Championship pięć razy. Jednakże największe sukcesy odnosił w Masters – tutaj był najlepszy aż sześciokrotnie, ostatni raz wygrywając w 1986 roku. Zwycięstwo to było wielką sensacją, gdyż Nicklaus przez ostatnie 6 lat nie wygrał w żadnym głównym turnieju.

Jack Nicklaus

Zmiany

W 1968 r. PGA Tour, który dotąd był zarządzany przez PGA of America, wyłamał się i stał się osobną organizacją. Początkowo, zawodnicy uformowali własną grupę – Association of Professional Golfers. Szybko jednak ją opuścili, tworząc PGA Tournament Players Division, nazywaną później po prostu PGA Tour. Europa w 1972 r. doczekała się w końcu własnego PGA European Tour.

W 1974 r. powołano World Golf Hall of Fame, gdzie pierwszymi członkami zostali Patty Berg, Walter Hagen, Ben Hogan, Bobby Jones, Byron Nelson, Jack Nicklaus, Francis Ouimet, Arnold Palmer, Gary Player, Gene Sarazen, Sam Snead, Harry Vardon oraz Babe Zaharias.

W tym samym roku powstał kolejny turniej – The Tournament Players Championship, nazywany potem po prostu The Players Championship. Każdego roku rozgrywany jest na Florydzie. Nagrody tutaj są największe spośród wszystkich turniejów golfowych, mimo że nie należy on do Wielkiego Szlema. Do tej pory tylko Jack Nicklaus zdołał zwyciężyć w tych zawodach trzykrotnie.

World Golf Ranking

Wraz z powstawaniem coraz większej liczby turniejów, pojawił się problem z kwalifikacją zawodników na najważniejsze z nich, np. do zawodów w ramach Wielkiego Szlema. Dlatego w 1986 r. wprowadzono World Golf Ranking, w którym zawodnikom przyznawano punkty za poszczególne rozgrywki. Najlepsi golfiści według rankingu byli kwalifikowani do najważniejszych turniejów. Gwiazdą pod tym względzie w tamtych czasach był Greg Norman, który sześciokrotnie znalazł się na szczycie rocznego rankingu, chociaż tylko dwa razy wygrał British Open, a poza tym nie był najlepszy w żadnym innym głównym turnieju. W latach 1986-1997 na pierwszym miejscu rocznego World Golf Ranking meldowali się także Ballesteros, Ian Woosnam, Nick Price oraz Nick Faldo.

World Golf Ranking

Tiger

Eldrick Woods urodził się w 1975 r. w Kalifornii. Jego ojciec Earl, uczył małego Eldricka grać w golfa od…drugiego roku życia. Woods był bardzo utalentowany i w już w 1996 r. przeszedł na zawodowstwo (wcześniej trzykrotnie wygrywając w U.S. Amateur Championship). Nadano mu przydomek „Tiger”, po tym jak sensacyjnie wygrał Master w 1997 roku. Trzy razy zdobył Wielkiego Szlema, wygrywając w sumie 14 głównych turniejów. Bez wątpienia był najlepszym golfistą początku XXI wieku. Woods zarobił więcej pieniędzy niż jakikolwiek inny golfista w historii.

Golf dzisiaj

Aktualnie w świecie golfa nie ma jednej wyróżniającej się postaci, takiej jak Jack Nicklaus czy Tiger Woods. Do najlepszych golfistów ostatnich lat należą Rory Mcllory, Jordan Spieth, Bubba Watson czy Jason Day. Ten ostatni jest obecnym liderem rankingu World Golf Ranking.

zdjęcia flickr.com

 • 5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

  5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

  Tunezyjska Djerba to doskonałe miejsce na rajskie wakacje. Na turystów czekają tu spokojne plaże, kolorowe miasteczka i wyjątkowa kultura. Djerba to miejsce pełne atrakcji, dlatego będąc tu, nie możesz przegapić wyprawy na pustynię czy targowania się na orientalnym bazarze. Co jeszcze trzeba zrobić, będąc na wakacjach na Djerbie? Sprawdź nasze propozycje!

   

 • Sekrety urody włoskich kobiet

  Sekrety urody włoskich kobiet

  Włoszki uchodzą za jedne z najpiękniejszych kobiet świata. Roześmiane, z bujnymi ciemnymi włosami, przepiękną, muśniętą słońcem skórą, ze świetnym wyczuciem stylu i umiejętnie korzystające z życia. Ich figury nie są idealne, włosy nie muszą być „od fryzjera”, a makijaż perfekcyjny. Wyglądają jednak pięknie i seksownie w różnych okresach życia. Nie wstydzą się swojego ciała, uwielbiają eksponować dekolt, nie są zwolenniczkami operacji plastycznych – to tylko kilka refleksji, jakie nasuwają się po spacerze włoskimi ulicami. Jak Włoszki pielęgnują urodę? Co jest dla nich istotne? Do czego przywiązują uwagę? Warto o tym wiedzieć.

 • Różane SPA w domowym zaciszu

  Różane SPA w domowym zaciszu

  Dobrej jakości kosmetyki, zawierające w składzie różę, choć warte swojej ceny, nie należą do najtańszych. Nie trzeba jednak zawsze sięgać do portfela, by wyczarować dla siebie odrobine luksusu. Płatki róży są produktem dostępnym i wystarczy odrobina czasu, by przygotować w domowym zaciszu niemal to samo, co powstaje w wielkich laboratoriach. Oto kilka propozycji na domowe kosmetyki z róży, której zbawiennego działania na skórę i włosy nie sposób przecenić.

 • A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

  A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

  Zarejestruj swój projekt w najbardziej prestiżowym konkursie dla projektantów: A//' Design Awards & Competition. Możesz to zrobić na stronie https://competition.adesignaward.com/registration.php

 • Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

  Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

  Do zabawy w parku rozrywki młodszych i starszych nie trzeba zachęcać, a kolejne miejsca, jakie pojawiają się na mapie Polski, niezmiennie przyciągają rodziny, wycieczki szkolne, kolonistów. Nic więc dziwnego, że w dużym stopniu wpływają na styl odpoczywania, to dodatkowo promują miejsca, które do tej pory nie były znane w turystycznej branży. Parki rozrywki pozwalają zaplanować urlop czy weekend w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni.

 • Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

  Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

  Archipelag Wysp Kanaryjskich, a pośród nich Fuerteventura. Drugie tak popularne miejsce, zaraz po Teneryfie. Każdego roku przyciąga tłumy turystów, którzy liczą na wyjątkowe plaże, błękitną wodę, słoneczną pogodę i aurę, jaka sprzyja odpoczynkowi. Fuerteventura jest idealną propozycją dla miłośników ciszy i spokoju. Na tej wyspie z powodzeniem można się wyszaleć, pobawić i zaznać rozrywek, które zaangażują ciało i umysł.

 • Wzmacnianie organizmu

  Wzmacnianie organizmu

  Największa zachorowalność na infekcje przypada na okres zimowy i wiosenny, dlatego lepiej zawczasu przygotować organizm na walkę z przeziębieniem i grypą. Gdy zarazimy się bakteriami lub wirusami, szybko reaguje nasz układ immunologiczny. Wówczas limfocyty, czyli białe ciałka krwi, unieszkodliwiają drobnoustroje chorobotwórcze. Jednak gdy mamy niewystarczającą ilość limfocytów, walka staje się nierówna. Aby do tego nie dopuścić, ważna jest profilaktyka infekcji. Pomogą nam w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz syropy na wzmocnienia.

 • Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

  Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

  Styl lat osiemdziesiątych wciąż wpływa na wyobraźnię i poczucie estetyki nowych kreatorów mody, którzy trendy tamtych lat co pewien czas przemycają w nowych odsłonach. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i biżuterii. Styl lat osiemdziesiątych widać również w ubiegłorocznej kolekcji Gucci Link to Love.

 • Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

  Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

  Gruzja to kraj, w którym bardzo atrakcyjnie można spędzić wakacje. Ze względu na jego zróżnicowanie rozrywkę i relaks znajdą tam zarówno miłośnicy gór, jak i wypoczynku na morskim wybrzeżu. Gruzińskie miasta, które szczególnie warto odwiedzić to Kutaisi, Tbilisi i Batumi.

 • 6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

  6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

  Co sezon moda potrafi nas zaskoczyć czymś nowym i oryginalnym. Nie ulega jednak wątpliwościom, że najwięksi projektanci nie boją się czerpać inspiracji z przeszłych trendów. Nie inaczej będzie tej wiosny. Największe domy mody spoglądają wstecz, aby dać nowe życie często zapomnianym już rozwiązaniom. Oto wielkie modowe powroty, które w tym roku staną się hitami!

 • Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

  Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

  Stonowane, wyszukane, modne – stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym krokiem podąża za wnętrzarskimi trendami. Ich producenci skutecznie udowadniają, że pokoje dzieci nie muszą razić jaskrawością kolorów, wymyślnymi formami czy ozdobami przeniesionymi jeden do jednego z komercyjnych produkcji filmowych.

 • Włoski dom wyrzeźbiony światłem

  Włoski dom wyrzeźbiony światłem

  Na 100-metrowej powierzchni Casa Melagrana świetlne formy zabierają nas w emocjonalną i zmysłową podróż, w której światło przybiera formę prawdziwej sztuki.

 • O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

  O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

  Kuchnia to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Właśnie tutaj kolejne pokolenia od lat wspólnie gotują, spędzają czas wolny. To tu wieczory mijają na rodzinnych pogawędkach. Kuchnia emanuje dobrą energią, warto więc zadbać o jej odpowiednie urządzenie.

 • Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

  Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

  Finał Gry o Tron cieszył się bardzo dużą oglądalnością w porównaniu z ośmioma sezonami serialu. Gra o Tron jest obecnie jednym z najgorętszych tematów krążących w mediach. Pojawia się on w newsach, memach, recenzjach i wielu innych formach wizualnych.

 • Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

  Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

  Szwajcarska spółka Solar Impact zaprezentowała model jachtu zasilanego przez ogniwa słoneczne, posiadający możliwość przebycia rejsu bez potrzeby zatrzymania się w celu zatankowania. Łódź z elektrycznym napędem posiada ogromne panele solarne, które pokrywają górną część jachtu, generując do 320 kWh w słoneczny dzień.

 • Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

  Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

  Brownie jest ciastem czekoladowym wywodzącym się z kuchni amerykańskiej. Jego nazwa pochodzi od ciemnobrązowego koloru wypieku, nadawanego mu przez czekoladę. Do przygotowania klasycznego brownie wykorzystuje się gorzką czekoladę, jaja, cukier, masło i stosunkowo niewielką porcję mąki. Do ciasta można dodać także orzechy.
 • Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

  Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

  Szwedzki producent samochodów Volvo we współpracy z Institute of Marine Science oraz Reef Design Lab z siedzibą w Sydney postanowił zwalczać zanieczyszczenie oceanów mikroplastikiem poprzez prace nad rozwojem wału nadmorskiego wykonanego ze sztucznych drzew namorzynowych, gdzie mogłyby żyć morskie gatunki zwierząt.

 • Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

  Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

  Tatuaż może być małym dziełem sztuki, ale może też szpecić nasze ciało, w szczególności, gdy zostanie wykonany niestarannie lub przypomina nam wydarzenia czy osoby, o których wolelibyśmy zapomnieć. Na szczęście dziś nie musimy żyć z niechcianym tatuażem - możemy usunąć go bardzo szybko i niemal bezboleśnie przy pomocy najnowocześniejszych laserów pikosekudnowych, o których więcej opowiedzieli nam specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie.

 • Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

  Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

  Łysienie jest krępującym problemem, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety — choć ta pierwsza grupa stanowi zdecydowaną większość. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna pozwala całkowicie zniwelować efekt łysienia. Nowoczesne metody przeszczepu włosów są coraz bardziej skuteczne i coraz mniej inwazyjne. Przedstawiamy rozwiązania pomagające w walce z łysieniem i dementujemy mity na temat przeszczepu włosów.

 • PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

  PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

  PZBuk to nowy, legalny bukmacher w Polsce. Opinie o operatorze z pewnością będą już na samym początku pozytywne, bo zdecydował się on na sponsoring reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz PHL (Polskiej Hokej Ligi).
 • Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

  Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

  Smartfony skracają odległości między ludźmi, ale oddalają ich od siebie w sensie emocjonalnym. Na przeciwnym biegunie są gry planszowe, które świetnie zbliżają do siebie przyjaciół czy członków rodziny.

 • Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

  Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

  Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych stosowany u dzieci i dorosłych. Dostępny jest w postaci preparatów jedno- i wieloskładnikowych, w formie tabletek, roztworów, zawiesin, syropów oraz czopków. Choć wydaje się, że jest bezpieczny w krótkotrwałym leczeniu, nawet u kobiet w ciąży, przed użyciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, możliwymi działaniami niepożądanymi oraz interakcjami z innymi lekami czy alkoholem.

 • Galeria w Tulum

  Galeria w Tulum

  Wnuczek Peggy Guggenheim podjął się wyselekcjonowania, a następnie ułożenia w odpowiedniej sekwencji dzieł sztuki współczesnej. W ten sposób powstała galeria IK LAB otwarta w meksykańskim mieście Tulum.

 • 12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

  12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

  Jeżeli byliście już na niejednym żydowskim ślubie, prawdopodobnie zauważyłaś kilka dużych różnic między tradycją żydowską, a ślubami organizowanymi w tradycji chrześcijańskiej. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji być na takiej ceremonii, życzę żeby się natrafiła – śluby w tradycji żydowskiej są wspaniałe!

 • Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

  Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

  Sztuka stale stawia sobie nowe wyzwania. Poddaje w wątpliwość wierzenia, uprzedzenia, a nawet przesuwa granicę między tym, co uznajemy za możliwe, a tym co wykracza poza ludzkie możliwości.

 • Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

  Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

  Polecamy Państwa uwadze wystawę Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, zatytułowanej FIGURY-IKONY. Wernisaż odbędzie się 12 maja 2018 r. we wrocławskiej Galerii Sztuki Platon.

 • Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

  Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

  Wybierając meble, dodatki i akcesoria do pokoju dziennego zazwyczaj bierzemy pod uwagę ich aspekty praktyczne. Meble muszą posiadać odpowiednie wymiary i tapicerkę z materiału, który łatwo zachować w czystości i jest przyjemny w dotyku. Muszą być także wygodne, aby zachęcały do odpoczynku.

 • Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

  Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

  Zakup łóżka do sypialni powinien rozpoczynać się nie od mebli, lecz samego materaca – ogrywa kluczową rolę w komfortowym i efektywnym wypoczynku. Dopiero później dobieramy odpowiednią poduszkę, stelaż i ramę łóżka oraz akcesoria do spania: prześcieradło, pościel, ochraniacze na materace i inne dodatki. Jak wybrać ten najwygodniejszy i najlepszy materac dla par, z których każde preferuje różną twardość i szerokość materaca?

 • Najwyższy wśród największych

  Najwyższy wśród największych

  Jedne z dwóch potęg gospodarczych tj. Chiny i Indie, otaczają małe państwo – mekkę wszystkich alpinistów. Miejsce ośmiotysięczników i bezwzględnego, trudnego klimatu.

 • Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

  Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

  Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie niemal w każdym domu. Tutaj życie tętni od samego rana do późnego wieczora. W kuchni jemy, rozmawiamy i planujemy. Innowacyjna technologia sprawia, że to szczególne pomieszczenie może stać się prawdziwym centrum zarządzania domem.

 • Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

  Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

  Porowatość włosów. Hasło, które chyba każdemu obiło się o uszy. Niewielu z nas jednak faktycznie wie, na jakiej podstawie ją określić. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate – w zależności od stopnia uszkodzenia. Im bardziej zniszczone, tym ich łuski będą bardziej odchylone od rdzenia.

 • 5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

  5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

  Rajskie Hawaje, tropikalne i mistyczne Bali, a może relaksujące jak żadne inne miejsce na świecie Malediwy. Poznaj najpiękniejsze miejsca na podróż poślubną.

 • 3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

  3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

  Urządzając wnętrza w mieszkaniu, często zapominamy o dekoracji ścian, ograniczając się do pomalowania ich na wybrany kolor lub położenia eleganckiej tapety. Czasami możemy pokusić się o położenie na wybranej ścianie cegły w stylu loftowym lub betonu architektonicznego. Tymczasem przy odrobinie wysiłku zwykłe ściany nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, mogą stać się prywatną galerią sztuki lub główną ozdobą pomieszczenia. Poznaj 3 niezawodne sposoby na ciekawy design ścian.

 • 7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

  7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

  Nazwa modelu Huayra RoaNazwa modelu Huayra Roadster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.dster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.

 • Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

  Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

  Omenaa Mensah wspólnie z pracownikami Termo Organiki pomalowała pomieszczenia krakowskiego ośrodka dla małych dzieci, któremu od ponad dekady pomaga największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. To kolejna wspólna akcja prospołeczna lidera rynku ociepleń i jego ambasadorki.

 • Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

  Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

  Szwedzi to specyficzny naród. Gdy się za coś biorą, najpierw muszą to solidnie przemyśleć, tak by efekt ich pracy był zrobiony z głową. Nieważne, czy będą to przedmioty codziennego użytku, czy dobra ekskluzywne, produkt końcowy za każdym razem wyróżnia się na tle innych. Szwedzi w niesamowity sposób łączą w jedno minimalizm i skrupulatną dbałość o szczegóły – a to potrafi porwać odbiorców!

 • Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

  Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

  Stacja szczyci się certyfikatem „Welcome begginers”. Jak najbardziej zresztą zasłużonym. Posiada też silny magnes dla umiejących już co nieco nastolatków.

 • Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

  Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

  W czołówce najlepiej zarabiających aktorów w 2016 r. - według Forbes – znaleźli się między innymi Johnny Depp i Tom Cruise.

 • Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

  Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

  FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich.

 • Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

  Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

  Porównują ją do Jana Wilkowskiego i Jeremiego Przybory. Jakiego tematu nie dotknie, zaraz jest nagradzana. Jest niezwykle wrażliwa i utalentowana, ma ogromne poczucie humoru i… filozoficzne wykształcenie.

 • MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

  MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

  Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak „Marsjanin” czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

 • Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

  Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

  Znane powiedzonko, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni już dawno straciło aktualność. Obecnie katar można szybko i skutecznie wyleczyć środkami zawierającymi substancję zwaną pseudoefedryną.

 • Rozświetlony Wiedeń

  Rozświetlony Wiedeń

  Wiedeń płonie spektaklem świetlnym. Dwa monumentalne budynki muzeów w centrum austriackiej stolicy, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend, 21. – 23. października 2016 r. zostaną przepięknie oświetlone. Projekt odbędzie się w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

 • Errare humanum est, in errore perservare stultum

  Errare humanum est, in errore perservare stultum

  Rozmawimy z Januszem Krucińskim - aktorem, wokalistą, autorem tekstów piosenek.

 • Niedobór witamin przyczyną senności?

  Niedobór witamin przyczyną senności?

  Zmęczenie organizmu to nic innego, jak brak energii objawiający się niechęcią do wykonywania różnego rodzaju czynności. Warto zadać sobie pytanie czym jest spowodowane to uczucie senności. Otóż organizm w momencie zmiany cukru w energię, wytwarza kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, z których w danej chwili korzystamy.  Jeśli odczuwamy zmęczenie powinniśmy wygodnie się położyć i chwilę odpocząć.

 • Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

  Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

  Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Bezkompromisowy, zawsze po stronie wartości, które są istotne.

 • Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

  Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

  Prawidłowo eksploatowany samochód będzie w stanie wytrzymać długie lata i dalekie przebiegi bez konieczności kosztownych napraw. Wiele zależy jednak od stylu jazdy kierowcy, warunków w jakich auto jest eksploatowane i co najważniejsze – od regularnej wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych.

 • Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

  Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

  Pięć lat temu miała problem z utrzymaniem posady w zwykłym fast foodzie. Dzisiaj ma salon kosmetyczny w Warszawie, w którym można spotkać słynne polskie celebrytki. Historia Katarzyny to opowieść o kobiecie, która nie bała się postawić na swoim i odniosła wymarzony sukces.

 • Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

  Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

  Ze zniecierpliwieniem oczekujesz urlopu. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i po dwóch tygodniach beztroskiego wypoczynku przychodzi czas powrotu do pracy. Jak  sprawnie wrócić do codziennych obowiązków? Jak szybko wdrożyć się w dynamiczny rytm dnia? Oto 5 wskazówek, które pozwolą Ci z energią i radością rozpocząć pracę po wakacyjnym urlopie.

 • Historia gry w golfa

  Historia gry w golfa

  Większość współczesnych dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w grach rozgrywanych tysiące lat temu – nie inaczej jest z golfem. Wiele sportów osiągnęło mniej więcej współczesną formę w ostatnich 200 latach – w tym aspekcie golf się już nieco różni.

 • Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

  Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

  Pogrążył wszystkie dynastie, które chwyciły się za jego udoskonalanie. Pochłonął miliony ofiar, w tym stosunkowo niewielu wrogów; większość stanowiła miejscowa ludność, zaprzęgnięta do wznoszenia monumentalnego kaprysu swoich władców.

 • Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

  Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

  Piero Lissoni jest poważany na świecie przede wszystkim za projektowanie wnętrz oraz umeblowania. Teraz designer wziął pod swoje skrzydła Ritz Carlton Residences w Miami Beach.

 • Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

  Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

  Jednego butom na pewno nie można odmówić – mocy zmian. To niesamowite, jak jedna para obuwia może wpłynąć na odbiór całej kreacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę marka Emmy London i posiada w kolekcji wiele par butów, które idealnie nadają się na uroczyste okazje, a przede wszystkim ślub.

 • Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

  Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

  O klasie i kreatywności Christiana Louboutina już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pozostaje jedynie z niecierpliwością wyczekiwać jego nowych pomysłów, a na pewno nie będzie się rozczarowanym. Nie inaczej jest z Nude Shoe Collection.

 • Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

  Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

  Tajemnicze Zakazane Miasto powstało po przeniesieniu stolicy Chin z Nankinu (stolicy południowej) do Pekinu (stolicy północnej), przez cesarza Yongle (zwanego architektem Pekinu). Na jego rozkaz, na 720 000 metrów kwadratowych wzniesiono największy kompleks pałacowy świata, który przez kolejne stulecia zamieszkiwało 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

 • David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

  David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

  David Bowie uchodzi za ikonę muzyki pop, która zmieniła mainstream i wpłynęła na sposób myślenia mas. Jako wszechstronny artysta utorował drogę wielu gatunkom muzycznym.

 • Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

  Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

  Nie możesz doczekać się wiosny? Jeszcze trochę, a będziesz mogła porzucić wszelkie botki, kozaki i inne ocieplane buty. Przeglądając modowe trendy na sezon 2016 jedno jest pewne - nuda nam nie grozi. Jeśli chodzi o obuwie, to projektanci zadbali o to, aby każda z nas miała w czym wybierać. Obok czółenek w kwiatowe printy - w sam raz dla niepoprawnych romantyczek, wiodącym trendem będą baleriny, oksfordki i mokasyny stylizowane na obuwie męskie. Wiele do powiedzenia będą miały także buty sportowe, które wiosną 2016 zaprezentują swoje odświeżone oblicze.

 • Helen Doron mówi: Bee or not to be

  Helen Doron mówi: Bee or not to be

  Pszczoły to prawdziwe królowe - nie tylko uli, ale całego ekosystemu. Niestety, od końca lat dziewięćdziesiątych ich liczba zmniejsza się w zastraszającym tempie. Tymczasem aż trzy czwarte naszego pożywienia uzależniona jest od aktywności owadów zapylających. Wymieranie pszczół to problem nas wszystkich, co uświadamia swoim uczniom Helen Doron English w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Bee or not to be”.

 • Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

  Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

  Mamy nagranie ze studia! Aleksandra Szwed nie zwalnia tempa. Dopiero co wydała wraz z zespołem Vintage Vegas singiel pt. „For once in my life”. Bez wytchnienia pracuje też na planie programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

 • Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

  Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

  W Kongsberg Automotive Pruszków została otwarta nowa część fabryki o powierzchni 2500 m kw. Rozbudowa podwarszawskiego zakładu to zielone światło dla planów na nowe inwestycje i najnowsze technologie, a  także kolejne miejsca pracy. A tych przybędzie tu w przeciągu trzech  lat kolejne 15 %. W rozbudowę zainwestowano 3 150 000 PLN.

 • Trampki na salony!

  Trampki na salony!

  To nie żart! Stare, poczciwe trampki „wchodzą dziś wszędzie”, pod warunkiem pełnej harmonii z resztą stylizacji. W tym właśnie tkwi cała magia trampek, które - wbrew wyobrażeniom większości - potrafią świetnie uzupełnić nawet wieczorową kreację.

 • Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

  Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

  Kiedy: 16 kwietnia (sobota) o godz. 17.00

  Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Aukcja charytatywna dzieł sztuki, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie onkologiczne Doroty Rżysko.

   

 • Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

  Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

  W warszawskiej Galerii Mokotów Półfinał Fashion Designer Awards oglądały tłumy. Najwięcej emocji wzbudziły pokazy młodych projektantów, ale to nie jedyny punkt programu modowego przygotowanego przez organizatorów.

 • TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

  TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

  Cztery wieczory, 12 spektakli, uznani twórcy polskiego teatru, a wśród nich m.in. Grzegorz Jarzyna, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska, Marcin Liber.

 • Duzi gracze stawiają na zielone

  Duzi gracze stawiają na zielone

  Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to 3 obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA. Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają znane marki?

 • NIEZŁA SZTUKA!

  NIEZŁA SZTUKA!

  Magdalena Mielnicka, pomysłodawca, fundator i organizator galerii na Dworcu Głównym PKP oraz koordynator wystawy przyznaje: "Ta wystawa, to możliwość swoistej wyprawy w głąb wyobraźni, indywidualnego doświadczania sztuki najwyższej próby, opartego na pełnych treści i znaczeń wskazówkach, w niezwykle inspirującym miejscu, gdzie czas mierzony jest nieustanną podróżą." Iwona Rosiak: Historyczka sztuki i dziennikarka telewizyjna. Po studiach pracowała we wrocławskiej Galerii „W pasażu” jako kurator.

 • 81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

  81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

  Warszawska pracownia 81.waw.pl zdobyła nagrodę w kategorii Residential Architect of the Year 2015 Poland, w międzynarodowym konkursie magazynu Build.

 • Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

  Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

  Koncepcyjne Audi quattro Spyder z silnikiem montowanym centralnie było sensacją targów IAA we Frankfurcie w roku 1991. Dzięki aluminiowej karoserii, pojazd waży zaledwie 1100 kilogramów.

 • Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

  Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

  Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. Prawo nieurodzonych. Wbrew cenzurze i karze grzywny publikujemy.

 • Przez obrzydzenie do zrozumienia

  Przez obrzydzenie do zrozumienia

  Ja właściwie nie zauważyłam, że siedzę na widowni z kilkudziesięcioma innymi osobami! Byłam ja i była ona - Rakel (Aleksandra Gajewska). Spektakl "Po próbie" poruszył mnie szczególnie mocno.

 • Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

  Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

  Luksus w terenie? Tak, to możliwe! Samochód o zdolnościach do poruszania się poza utwardzonymi drogami wcale nie musi kiepsko wyglądać i mieć właściwości aerodynamicznych małej oficyny.

 • Buty uniwersalnie modne

  Buty uniwersalnie modne

  Media zapowiadają, że będzie to kolejna zima bez mrozów. Być może te przewidywania się sprawdzą, ale my wiemy, że moda rządzi się swoimi prawami.

 • „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

  „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

  Mimo nieustannych zmian kulturowych i społecznych, wzorzec prawdziwej męskości pozostał ten sam, co u zarania dziejów. Mężczyzna to troskliwy obrońca rodziny, to wojownik i łowca gotowy podjąć każde wyzwanie, by chronić i zapewniać bezpieczeństwo w każdym wymiarze. Prawdziwy mężczyzna to mężczyzna aktywny, zawsze zdolny do działania. Jednak wraz z upływem lat nasza biologia ulega zmianom. Zachowanie dotychczasowej aktywności staje się coraz trudniejsze. Niezbędne okazują się wówczas odpowiednie środki zaradcze, które pozwolą sprostać kolejnym zadaniom.

   

 • Histoire De Tourbillon 6

  Histoire De Tourbillon 6

  Czy porządek i symetria to zawsze pożądane wartości i cechy? Na pewno nie w projektowaniu! Czasami chaos może być prawdziwym dziełem i z tego założenia wychodzi wielu designerów.

 • Steve McCurry - fotografie

  Steve McCurry - fotografie

  Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów naszych czasów. Urodził się w 1950 r. w Filadelfii. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania specjalność operator obrazu.

 • Dieta eliminacyjna u dzieci

  Dieta eliminacyjna u dzieci

  Uczulenie na pokarmy to najczęściej spotykana alergia u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji. Są liczne możliwości zastępowania uczulających składników innymi, a w sklepach dostępnych jest sporo produktów zastępczych. Z początku rodzicom nie jest łatwo zmodyfikować dietę nie tylko malucha, ale też swoją i często całej rodziny. To wszystko daje się jednak opanować.

 • Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

  Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

  Adrian Żuchewicz: Podróże są jak czytanie książki a przebywanie w jednym miejscu jest jak czytanie w kółko tej samej strony.

 • Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

  Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

  Dobrze spędzony dzień i przespana noc sprawiają, że chce się żyć. Wstanie, przysłowiową, prawą nogą, gwarantuje dobry humor i uśmiech na twarzy przez całą dobą. Natomiast zjedzone śniadanie oraz wspólny posiłek, który spożywamy w gronie najbliższych, napawają energią i sprawiają, że pracujemy i funkcjonujemy o wiele wydajniej. Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ powodzenie snu oraz delektowanie się jedzeniem mają wspólny mianownik, którym są odpowiednio urządzone wnętrza i perfekcyjnie dobrane meble.

 • Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

  Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

  Wszystko wskazuje na to, że z zimą możemy się już pożegnać. Przed nami lato i czas planowania urlopów. Może warto pomyśleć przy tym długoterminowo i zaplanować doskonałą regenerację na przyszłą zimę? Gdy u nas zaczną się pierwsze listopadowe pluchy, w innych zakątkach ziemi pogoda sprzyjać będzie rozkwitowi. Takie egzotyczne wakacje poza polskim sezonem urlopowym mogą kosztować mniej niż pobyt nad Bałtykiem.

 • Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

  Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

  Najpiękniejsze miejsca na świecie często mają też piękną historię. Dziś specjalnie dla internautów opowiadamy o uroczym zakątku Cejlonu - Mount Lavinii. Pięciogwiadkowy hotel, który się tam znajduje jest symbolem miłości i porozumienia. Oferuje swoim gościom coś więcej niż ekskluzywne apartamenty. Jego tradycja i ponad 200u letnia historia sprawiają, że pobyt w tym luksusowym hotelu jest niezapomnianym przeżyciem.  

 • Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

  Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

  Tesla S to innowacyjne auto elektryczne o nienagannej prezencji, które umożliwia przejechanie ponad 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Na przekór twierdzeniu, że ideały nie istnieją, postanowiono ten luksusowy samochód udoskonalić jeszcze bardziej, tworząc najdroższą Teslę S na świecie.

 • Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

  Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

  Brian Tracy powiedział, że należy uczynić ze swej pasji zawód, aby nie przepracować ani jednego dnia. Miał pewnie na myśli radość, jaką daje wykonywanie ulubionych czynności i pobieranie za to wynagrodzenia, jednak pasja stająca się zawodowstwem wymaga uczciwej i rzetelnej pracy. O swoim pomyśle na projektowanie opowiadają Anna i Jacek Wasążnik z Autorskiej Pracowni Projektowej Trendy.

 • Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

  Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

  Porsche znowu zaskakuje. W związku z ogromnym popytem na luksusowe samochody Porsche wprowadziło możliwość presonalizacji słynnej 911. Kolor - unikatowy - złota limonka nazwany został wapiennym złotem (Gold Lime). Taki lakier po raz pierwszy pojawił się na karoserii i trzeba przyzać, że wygląda świetnie. Metalic skontrastowany z czarnymi akcesoriami wykonanymi z włókna węglowego jest nie tylko elegancki ale również niesamowicie atrakcyjny.

 • Bentley na ramię.

  Bentley na ramię.

  Dla sympatyczek marki Bentley przygotował wyjątkową kolekcję torebek na ramię. Ekskluzywne, doskonałe kształty obleczone w eleganckie kolory mogą być noszone zarówno na co dzień jak i od święta. Doskonały kontrast do wysublimowanych kolorów torebek stanowią apaszki inspirowane podróżami po świecie.

 • Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

  Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

  W dniach 4 – 24 lutego 2014 w Galerii Milano można będzie podziwiać pokaz prac Krzysztofa Gliszczyńskiego „Iosis”.

 • Jacques Tange

  Jacques Tange

  Prace Jacques Tanga posiadają niezwykłą moc. Dzięki specyficznemu rodzajowi światła jakie nadaje swoim obrazom oglądający odnosi wrażenie podglądania niezwykle wysublimowanego, intymnego świata.

 • Ilona Felicjańska

  Ilona Felicjańska

  Jedna z najsłynniejszych polskich modelek. Swoją karierę zaczęła od udziału w konkursie Miss Polonia w 1993r., w którym zdobyła tytuł II wicemiss. W tym samym roku została finalistką konkursu Elite Model Look. Rok później
  zadebiutowała na wybiegu w kolekcji nieistniejącej już „Mody Polskiej” i podpisała umowę z renomowaną agencją mody Model Plus. W następnych latach brała udział, między innymi, w pokazach pret-a-porter w Paryżu i otwarciu
  filii agencji Berlin Models w Chile.

 • Oksfordzki smaczek w salonie

  Oksfordzki smaczek w salonie

  Oksfordzki design znany na całym świecie z pewnością nada prestiżu i powagi każdemu wnętrzu. Na rynku pojawiła się majestatyczna kolekcja wzorowana na wyposażeniu najbardziej znanego uniwersytetu na świecie.

 • Audi R8 GT Spyder

  Audi R8 GT Spyder

  Mamy zdjęcia limitowanej edycji 2012 Audi R8 GT Spyder. Ma to być lżejsza wersja Audi R8 GT Coupe.

 • Stephen Webster w darze oceanom

  Stephen Webster w darze oceanom

  Stephen Webster, ulubiony jubiler takich gwiazd jak Madonna, Christina Aguilera, Kate Moss, Elton John, Mickey Rourke i Kate Beckinsale na prośbę organizacji Selfridges zaprojektował broszkę „Ocean”. To małe dzieło sztuki wykonane jest z tytanu, szfirow i diamentów.

 • Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

  Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

  Możemy wiele pisać na temat doskonałych zegarków ale wszyscy wiemy, że zegarek z klasą powinien być złoty i szwajcarski.

 • Narty węglowe marki Audi

  Narty węglowe marki Audi

  W następnym sezonie pasjonaci narciarstwa będą mogli zakupić nie lada gratkę.

 • The one gentelman Dolce & Gabbana

  The one gentelman Dolce & Gabbana

  Duet Dolce & Gabbana postanowił uczcić 20-lecie swojej męskiej kolekcji ubrań i z tej okazji wypuścił na rynek drugi, męski zapach z serii The One: The One Gentleman.

 • Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

  Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

  Vanistas to najnowszy zapach od Versace. Jego twarzą jest  Lindsay Wixson początkująca modelka o amerykańskim pochodzeniu. Błyskawiczną kariere zapewnia jej niepowtarzalna uroda. W jej twarzy dominują wydatne usta, a przerwa pomiędzy jedynkami powoduje niepokój i fascynację. Wixson rozpoczynała karierę pracując dla agencji Vision Models w Los Angeles, skąd trafiła do IMG Models.

 • Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

  Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

  Jak mieszkają wielcy naszego świata? Bardzo różnie. Jedni preferują przestronne apartamenty, inni pałacyki, ale najczęstszym wyborem jest własna farma czy też dom na wsi jak się to u nas nazywa. Taki dom posiada Bill Gates.Jest on jednak tylko pozornie podobny do innych domów. Dlaczego?

 • Artystyczna Fotografia w służbie mody

  Artystyczna Fotografia w służbie mody

  Niezwykły sposób na pokazywanie swoich kolekcji ma Christian Louboutin, najbardziej znany projektant butów na świecie. Christian słynie ze swojego profesjonalnego podejścia do zawodu. Jego buty sa dopełnieniem, ozdobą i podkreśleniem kobiecości. Charakterystyczna czerwona podeszwa nie pozostawia wątpliwości co do jakości wykonania. Louboutin jest też znawcą i pasjonatem fotografii artystycznej zarówno w formie tradycyjnej jak i filmowej.

   

 • Christian Louboutin Dossier

  Christian Louboutin Dossier

  Christian Louboutin (czyt. [lubutɛ]) ur. 07 stycznia 1964r.  jeden z najsłynniejszych na świecie projektantów obuwia,  rozpoczął przygodę z projektowaniem we Francji w 1991 roku. Od 1992 roku, jego projekty mają włączone błyszczące, czerwone lakierowane podeszwy, które stały się jego podpisem. W dniu 27 marca 2007 r. Louboutin złożył wniosek o ochronę znaku towarowego w USA na czerwony design podeszwy.

 • Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

  Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

  Maestro Louboutin od jakiegoś czasu współpracuje intensywnie z ... cukiernią Sugar Envy. Mistrz szpilek zaprojektował designerskie ciasteczka przypominające jego kolekcje obuwia a cukiernia dopełniła wygląd niespotykanym i doskonałym smakiem.

 • Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

  Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

  Samsung Proxima to futurystyczny design zegarka, ale czy to napewno zegarek? Niezupełnie. Proxima to ultra nowoczesny telefon z kolorowym wyświetlaczem LED. Jego projektant  Johana Loekito zauważył, że często mamy kłopot z ustaleniem gdzie położyliśmy telefon i postanowił skonstruować urządzenie, które będzie sygnalizowało swoje miejsce położenie. Pasek ''zegarka'' pełni rolę stacji dokującej dla LED-owej słuchawki. Możemy skorzystać z alarmu, gdy słuchawkę-tarczę zostawimy gdzieś poza zasięgiem wzroku.