Dodaj do ulubionych

piątek 26.04.2024

Jesteś na:HOMERozrywka

Najczęściej czytane

 

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

W sprawach koloru jestem konstruktywistą

Projektowanie można porównać pod kątem decyzji do bycia kierowcą rajdowym. Inwestor mówi chciałbym w lewo chciałbym w prawo i tak dalej, ale projektant prowadzi i on musi mieć dobrą prędkość, musi mieć szybkie decyzje i pod tym kątem projektowanie i, tak samo jak prowadzenie samochodu rajdowego, nie lubi demokracji – mówi profesor Jan Sikora, juror konkursu „Kolory, które budzą wnętrza" firmy Cerames.

 

Hipnotyzująca Lyna Khoudri w „Hourii”, w kinach od 2 czerwca!



2 czerwca na ekrany kin wejdzie „Houria” z hipnotyzującą Lyną Khoudri w roli głównej. Lyna jest gwiazdą francuskiego kina, muzą Wesa Andersona i ulubienicą Chanel.

Ta młoda algierska aktorka w 2020 roku odebrała pierwszego Cezara, ma również na swoim koncie nagrodę dla najlepszej aktorki w sekcji Orizzonti MFF w Wenecji w 2017 roku.

Lyna Khoudri rozpoczęła swoją karierę od nauki w Teatrze Narodowym w Strasburgu. Podczas studiów teatralnych wystąpiła w Błogosławionych Sofii Djamy w roli ocalałej z wojny domowej młodej Algierki. Za tę rolę, w wieku 25 lat, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także nominację do Cezara za odkrycie 2018 roku.

W 2019 roku pojawiła się w Dzikusach, serialu autorstwa Rebecci Zlotowski dla Canal +, gdzie gra jedną z głównych ról u boku Roschdy’ego Zema, Mariny Foïs i Amiry Casar. W tym samym roku wystąpiła wraz z Vincentem Casselem i Redą Katebem w filmie Nadzwyczajni w reżyserii Oliviera Nakache i Érica Toledano oraz w Lalce Mounii Meddour, za którą otrzymała Cezara w kategorii nadzieja kina.

W 2021 roku wystąpiła w filmie Wesa Andersona Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun wraz z Benicio del Toro, Timothéem Chalametem, Billem Murrayem i Frances McDormand, a także w Gagarine Fanny Liatard i Jérémy’ego Trouilh. Oba filmy zostały wybrane do konkursu na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Po filmie Lalka ponownie połączyła siły z Mounią Meddour przy realizacji filmu Houria.

Reżyserka tak mówi o swojej ulubionej aktorce: Miałyśmy z Lyną to szczęście, że już dobrze się znałyśmy. Większość naszej pracy nad Hourią była poświęcona budowaniu postaci.

W filmie korzystamy z języka migowego, mówimy o utracie mowy, szoku pourazowym, rehabilitacji fizycznej. Istotne było więc zebranie jak największej ilości informacji, by można było zbudować postać dokładną, precyzyjną i wiarygodną. Zaczęłyśmy więc od licznych wywiadów z psychologami i neurologami, by spróbować zrozumieć, co dzieje się w głowie Hourii. Potem przyszedł czas na naukę języka migowego z Antoine’em Valette’em, naszym doradcą ds. języka migowego, który przetłumaczył część scenariusza. Jego praca była niezwykle cenna, ponieważ posłużyła jako matryca do stworzenia choreografii wraz z naszą choreografką Hajibą Fahmy.

I oczywiście przeczytałyśmy wiele książek i biografii, o Pinie Baush, Marie-Claude Pietragalli i Marcie Graham, oglądałyśmy klasyczne balety i współczesne przedstawienia, ale także bardzo kreatywne teledyski, jak np. Sii z jej imponującymi choreografiami i niesamowitą mimiką twarzy. A potem, poza pracą nad tańcem i ciałem, musiałyśmy popracować nad grą, wnętrzem postaci, odkryć wyzwania każdej sceny, aby wcielić się w tę niezwykłą młodą kobietę.

OPIS FILMU: Houria jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.

Houria to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.

 

WYWIAD z reżyserką MOUNIĄ MEDDOUR

Jak narodziła się historia filmu Houria?

Początkowo chciałam kontynuować badanie współczesnego społeczeństwa algierskiego z jego aktualnymi problemami oraz z jego bogatymi zasobami ludzkim i językowymi. W Hourii zagłębiam się ponownie we współczesną historię Algierii, aby opowiedzieć o młodej tancerce, która przechodzi metamorfozę na skutek wypadku. Jako że pochodzę ze środowiska dokumentalistów, lubię czerpać z własnych wspomnień i doświadczeń, a następnie przerabiać je na kinową fikcję. Po wypadku i podwójnym złamaniu kostki przeżyłam długi okres rehabilitacji, który unieruchomił mnie na pewien czas. Chciałam opowiedzieć historię o izolacji, samotności i niepełnosprawności, ale przede wszystkim o odnowie. Ostatecznie Houria po tym odrodzeniu stanie się jeszcze silniejsza. Stanie się sobą. Tak właśnie wyobrażałam sobie postać Hourii, bohaterki niesamowitej dzięki swej wytrzymałości. Bohaterki na obraz Algierii, zranionej, ale wciąż nieugiętej.

Na początku filmu czujemy różnicę między tańcem, który odbywa się w świetle dnia, a światem walk baranów i nielegalnych zakładów, które rozgrywają się w nocy. Czy chciała Pani zaznaczyć również różnicę między kobiecością a pewną koncepcją męskości?

Rzeczywiście, istnieje paralela między kobiecym, powietrznym i słonecznym światem tańca a nocnym, męskim wszechświatem. Chciałam też, z pobudek czysto kinematograficznych, sfilmować walki baranów, tak typowo algierskie. Znane są walki bawołów w Wietnamie, walki kogutów przybyłe z Anglii w XVIII wieku, ale ja chciałam pokazać tę algierską specjalność, zajęcie, które rozpowszechniło się po uzyskaniu niepodległości. Te walki przygotowały też grunt dla współczesnego tańca, który zajmuje drugą część filmu: tańca bardzo mocno zakorzenionego w glebie, w ziemi...

Walki baranów pokazują zalążki tego świata.

Houria i jej matka, Sabrina, są tancerkami, żyją bez mężczyzn, nie noszą chusty, Sabrina pali... Czy dla Pani kobiecość, pragnienie artystyczne i dążenie do wolności to jedno i to samo?

Tak, według mnie wolna jednostka pragnie się rozwijać, wyrażać siebie i odkrywać różnorodne artystyczne ścieżki. W Algierii ciężar tradycji i patriarchatu jest nadal zbyt widoczny i bardzo trudno wyemancypować się, gdy jest się kobietą. W filmie Sabrina jest wykształconą, utalentowaną kobietą, przyzwoicie zarabiającą, nawet jeśli dla niektórych ludzi taniec na weselach jest czymś skandalicznym.

Wolność jednostki i ekspresja ciała są ograniczone dla wszystkich Algierczyków, ale jeszcze bardziej dla algierskich kobiet. Czy to właśnie chce przekazać Pani poprzez swój film?

Z całą pewnością. Biorąc ponownie za przykład taniec, można zauważyć, żejest praktykowany prywatnie, ale bardzo rzadko na zewnątrz. Ciało kobietyto tabu. Tańcząca kobieta to kobieta, która chce wyrazić siebie. Nie jest tobez znaczenia w patriarchalnym i tradycyjnym społeczeństwie, z obyczajami i kulturą honoru. Potrzebna jest zmiana mentalności, ale do tego jeszcze długa droga. Zapał Hourii zostaje złamany przez atak popełniony przez mężczyznę, o którym dowiadujemy się później, że jest byłym islamskim terrorystą. Wojna domowa się skończyła, ale nadal naznacza algierskie społeczeństwo? Niestety, dwadzieścia lat od zakończenia wojny domowej
rodziny ofiar wciąż domagają się prawdy i sprawiedliwości. Amnestia dla niektórych zatrzymanych jest niesprawiedliwa wobec tych rodzin. Mam przyjaciół, będących ofiarami terroryzmu, którzy w ramach różnych stowarzyszeń walczyli przeciwko tej ustawie o amnestii, ale niestety ustawa została przyjęta i ci „skruszeni” ludzie cieszą się pełną wolnością w społeczeństwie. Jednakże w filmie skruszony jest metaforą bardziej ogólnego zła, jakim jest wojna domowa, to rodzaj ducha przeszłości, który
wciąż na nas czyha.

W scenach na komisariacie policji pokazuje Pani bierność instytucji i sposób, w jaki władza kupiła sobie pokój społeczny, stosując amnestię dla byłych islamistów.

Dziś ludzie są pochłonięci codziennymi wyzwaniami: pracą, domem, zdobyciem statusu społecznego. Niestety, wszystkie te trudności wpływają negatywnie na codzienne życie i sprawiają, że przymykamy oczy na to, co wydarzyło się w przeszłości, nie próbując rozwiązać tego problemu. Amnestia jest aktem poważnej przemocy wobec rodzin ofiar.

Houria traci zdolność mowy i odradza się w grupie niepełnosprawnych kobiet, z których większość również jest niemowami. Czy milczenie jest metaforą braku wolnej wypowiedzi?

Jak najbardziej. Milczenie Hourii wyraźnie symbolizuje te wszystkie kobiety, które chciano uciszyć, kobiety ścigane, zepchnięte na margines, stłumione, upokorzone i uciszone. Houria jest symbolem wszystkich kobiet pozbawionych głosu. Odpowiednikiem ciszy jest ekspresja ciała, język migowy i taniec, które Pani ze sobą łączy.
Tak, komunikacja odbywa się poprzez ciała, które chciano powstrzymać. Te zranione ciała będą „naprawiać się” poprzez taniec migowy, by odnaleźć pewną wolność i piękno. W filmie tańczymy, ponieważ musimy komunikować się z naszymi ciałami i z innymi, a tym samym stworzyć więź. Kobiety mają również pragnienie tworzenia
i potrzebę przemiany.

Odnosi się też wrażenie, że język tańca i znaków są zakazanymi językami, językami oporu, których władza nie może zrozumieć.

To prawda. W pierwszej części Houria jest skrępowana przez gorset sztywnego tańca, jakim jest klasyczny taniec. Następnie, po ataku, uwalnia swoje ciało poprzez zaangażowanie się w nowy język ciała. Houria rozkwitnie w kontakcie z kobietami poszkodowanymi przez życiowe wypadki, które porzuciły mowę na rzecz języka migowego. Opracuje projekt choreografii składającej się ze znaków zrozumiałych tylko dla tych kobiet. Silna więź i niemal tajny język zjednoczy je w opowieści o bolączkach dzisiejszego społeczeństwa

Język ciała jest również bardzo filmowy, co Pani reżyseria podkreśla poprzez skupienie się na ciałach, gestach, ruchach.

Oczywiście! Filmowanie tańca to bardzo złożona rzecz. Moim założeniem było filmowanie tancerek bez ograniczania ich ruchów. Lubię filmować moich bohaterów jak najbliżej ich ciała, ich skóry, ich ruchu. Podczas kręcenia tego filmu, wraz z głównym operatorem, zastanawialiśmy się, jak filmować taniec, jakich wyborów dokonywać, na których scenach tańca skupić się najbardziej. Kiedy filmujesz taniec, musisz zaakceptować, że coś stracisz. Dla mnie było to absolutnie konieczne, aby unikać skupiania się na jednym punkcie i postawić na pierwszym miejscu ciało, ruch, ekspresję, spojrzenie. Często w filmach tanecznych choreografia jest przemyślana pod kątem kamery lub przetwarzana na potrzeby produkcji filmowej.

Choreografia jest więc surowcem, a nie scenariuszem. Dla nas było dokładnie odwrotnie. Jak w dokumencie, kamera szukała obiektów w bardzo precyzyjnej choreografii na bieżąco, pozostawiając aktorkom i tancerkom pełną swobodę.

Podobnie jak w Lalce, Houria i jej przyjaciółki wyzwalają się poprzez twórczy i zbiorowy projekt. Odnosi się to również do Pani własnej działalności jako filmowca. Czy sztuka zbiorowa jest jednym z najlepszych narzędzi do walki z opresją?

Sztuka w ogóle może pomóc nam przetrwać i uzyskać pewną wolność, zwłaszcza w społeczeństwach patriarchalnych. Sztuka kolektywna może być źródłem emancypacji i wywierać silny wpływ na społeczeństwo. Możemy stawiać opór obrazami, możemy walczyć słowami lub poezją zaangażowaną. W Hourii kobiety łączą się wokół kolektywnego i jednoczącego projektu artystycznego – tańca. Razem poprawiają swoje warunki życia, stają się silniejsze i bardziej odporne. Opór
poprzez sztukę to także nieposłuszeństwo, bunt, przeciwstawianie się, nieuczestniczenie w tym, co jest narzucane. To jest dokładnie to, co dzieje się z kobietami w Hourii, kiedy zamykają się drzwi do sali tańca. Nie zgadzają się na odwołanie przedstawienia i rezygnację z tańca. Nie chcą zakończyć swojego artystycznego projektu, który nadał sens ich życiu i zachował ich godność. Ten pokaz tańca pozwala im zachować odrobinę godności i uciec od algierskiej rzeczywistości.

W filmie pojawia się też postać Soni, najlepszej przyjaciółki Hourii, która chce uciec do Hiszpanii i którą czeka tragiczny los. Ta postać stawia trudne pytanie: Kiedy jest się uciskanym, lepiej opuścić swój kraj czy zostać i walczyć od środka?

Sonia wybiera śmiertelne wygnanie, płynąc do Europy na pokładzie prowizorycznej łodzi. Dusi się w swoim kraju, który nie daje jej szczęścia. Próbowała uzyskać wizę oficjalnymi sposobami, ale jej liczne prośby zostały odrzucone. Zatem, jak wielu nielegalnych algierskich migrantów, próbuje odbyć tę podróż z narażeniem życia. W tym roku ponad 400 młodych Algierczyków straciło życie w desperackich próbach przekroczenia Morza Śródziemnego. Coraz więcej kobiet i dzieci opuszcza kraj z powodów ekonomicznych, społecznych lub rodzinnych. Wysoki poziom bezrobocia, wysokie koszty życia, brak politycznej stabilności i wolności to czynniki, które
prowadzą do rozpaczy i frustracji. Oczywiście nie jest to rozwiązanie. Należy powstrzymywać ochotników, oferując im więcej możliwości osiągnięcia sukcesu
oraz bardziej karać przemytników. Chociaż ustawodawstwo algierskie już w 2009 roku wprowadziło do kodeksu karnego surową karę za przemyt migrantów, to jednak nie powstrzymało tego procederu, wręcz przeciwnie. Biznes jest bardzo dochodowy dla sieci mafijnych i innych przemytników, którzy zarządzają tym nielegalnym przemytem. Sytuacja jest bardzo niepokojąca, ponieważ ujawnia negatywne nastroje algierskiej młodzieży, która nie wierzy już w oficjalną narrację i dla której zaufanie do rządu całkowicie przestało Istnieć.

jak układała się współpraca z Léo Lefèvre, głównym operatorem kamery?

Pracowaliśmy już razem przy Lalce, a przy Hourii był to prawie ten sam zespół. To lojalna ekipa, która dobrze zna mój sposób pracy, co pozwoliło nam zaoszczędzić sporo czasu. Z Léo przeprowadzaliśmy wiele prób wizualnych, stworzyliśmy wiele map myśli i dużo czytaliśmy, aby zrozumieć ewolucję postaci i zastanowić się, jak sfilmować taniec. Uważam to za trudne zadanie, ponieważ dla mnie spektakl taneczny należy przeżyć i odczuć. Ruch jest trudny do uchwycenia, gdy się go filmuje, trzeba z konieczności coś z niego wyciąć. Postanowiliśmy więc skupić się na ekspresji i emocjach naszej bohaterki. W ten sposób mogliśmy być jak najbliżej naszej postaci i czuć to, co ona. Jednak poza tańcem najbardziej interesowało nas uchwycenie złamanej kariery tancerki i długiego procesu odbudowy. Martha Graham
mawiała: „Tancerz umiera dwa razy. Najpierw kiedy przestaje tańczyć, i ta pierwsza śmierć jest bardziej bolesna”. Właśnie to odrodzenie poprzez kreatywność chcieliśmy urzeczywistnić za pomocą wolniejszych i spokojniejszych ruchów kamery w trakcie scen z rehabilitacji. Ważne było dla nas również, by jak najlepiej sfilmować tę grupę kobiet tworzącą się z tańca. Wraz z Léo robiliśmy mało cięć, aby aktorzy znaleźli swoje miejsce w przestrzeni i czuli się tak swobodnie, jak to tylko możliwe

Jak wyglądała współpraca z Hajibą Fahmy, choreografką?

Od początku przygotowań następowała intensywna wymiana zdań między choreografką Hajibą Fahmy, naszym doradcą ds. języka migowego Antoine’em Valette’em i kompozytorami Yasmine Meddour i Maxencem Dusserem.

Jeśli chodzi o muzykę, zaczęliśmy od finałowej choreografii. Była ona najbardziej skomplikowana, musiała być mocna i wyzwalająca jednocześnie. Houria musiała czerpać swoją energię z ziemi i rozprowadzić ją po całym ciele. Naturalny taniec z rytmem, który przejmuje ciało. W przypadku tej choreografii, najpierw przetłumaczyliśmy części scenariusza na język migowy, a następnie Hajiba przeinterpretowała każdy znak na ruch, aby stworzyć tę ostateczną symboliczną migową choreografię siły i wyzwolenia Hourii. Proces był długi i żmudny, ale jednocześnie bardzo inspirujący i twórczy. Hajiba przygotowała również Lynę Khoudri pod kątem fizycznym do tańczenia baletu i Jeziora Łabędziego, co stanowiło niezwykle rygorystyczną i wymagającą pracę. Ogólnie rzecz biorąc, praca lawirowała pomiędzy
wszystkimi tymi komponentami: językiem migowym, choreografią, inscenizacją, filmowaniem oraz grą Lyny i innych aktorek. Lyna musiała wyrazić wszystko bez słów, poprzez ruchy i spojrzenia. Pracowaliśmy z Hajibą za pomocą kolaży, aby uchwycić zarówno ruchy, jak i spojrzenia.

Jak została podzielona praca muzyczna pomiędzy Yasmine Meddour i Maxencem Dusserem?

Pomysł na ten duet zrodził się z chęci połączenia dwóch światów. Pianistki - kompozytorki Yasmine oraz kompozytora Maxence///////'a, pasjonata muzyki elektronicznej. Muzyka do ostatecznej choreografii została skomponowana jako pierwsza, ponieważ potrzebowaliśmy jej do prób i zdjęć. Chciałam, żeby ta muzyka była organiczna, cielesna, niemal plemienna, z żywą i porywającą perkusją. Po wielu rozmowach poczuliśmy idealną chemię i z tej finałowej kompozycji powstała reszta muzycznej estetyki filmu. Kompozycje opowiadają historię cierpienia i odbudowy Hourii. Na początku jest to delikatna muzyka złożona z rytmicznych fragmentów, które ewoluują w muzykę z mocą, a śpiewany głos przedstawia się jako wołanie o wolność. Naszym zamiarem było, by muzyka wkroczyła dopiero po napadzie i utracie głosu. Chcieliśmy dać Hourii głos, gdy ta traci go w wyniku ataku. Muzyka należy do niej, tak jak jej ciało stopniowo zaczyna znów do niej należeć.

Czy może Pani opowiedzieć trochę o pracy z aktorkami, zaczynając od Lyny Khoudri?

Miałyśmy z Lyną to szczęście, że już dobrze się znałyśmy. Większość naszej pracy nad Hourią była poświęcona budowaniu postaci z głębokim poczuciem
sprawiedliwości. W filmie korzystamy z języka migowego, mówimy o utracie mowy, szoku pourazowym, rehabilitacji fizycznej. Istotne było więc zebranie jak
największej ilości informacji, by można było zbudować postać dokładną, precyzyjną i wiarygodną. Dla mnie, wywodzącej się ze środowiska dokumentalistów, uzbieranie tego materiału było konieczne do stworzenia roli Hourii. Zaczęłyśmy więc od licznych wywiadów z psychologami i neurologami, by spróbować zrozumieć, co dzieje się w głowie Hourii, a także po to, aby dobrze oddać mutyzm powstały w wyniku szoku pourazowego. Ponadto książka zatytułowana Le langage blessé (Zraniony język) towarzyszyła Lynie przez cały ten okres przygotowań.

Potem przyszedł czas na naukę języka migowego z Antoine’em Valette’em, naszym doradcą ds. języka migowego, który przetłumaczył część scenariusza. Jego praca była niezwykle cenna, ponieważ posłużyła jako matryca do stworzenia choreografii wraz z naszą choreografką Hajibą Fahmy. I oczywiście przeczytałyśmy wiele książek i biografii, o Pinie Baush, Marie-Claude Pietragalli i Marcie Graham, oglądałyśmy klasyczne balety i współczesne przedstawienia, ale także bardzo kreatywne teledyski, jak np. Sii z jej imponującymi choreografiami i niesamowitą mimiką twarzy.

A potem, poza pracą nad tańcem, niepełnosprawnością i ciałem, musiałyśmy popracować nad grą, wnętrzem postaci, odkryć wyzwania każdej sceny, aby wcielić się w tę młodą kobietę, która żyje w duszącym Algierze. Pozostałe aktorki są również wspaniałe... Wszystkie aktorki w tym filmie są bardzo utalentowane! W rolę Sonii wcieliła się Amira Hilda Douaouda, która moim zdaniem jest niezwykłą aktorką, bardzo precyzyjną i naturalną w swojej grze! Na co dzień jest też piosenkarką.
Zna bardzo dobrze los tych tysięcy kobiet, które odpływają na niestabilnych łodziach. Nadaje Soni radosny i wzruszający charakter.

Radosny, bo ma w sobie impuls życia, pragnienie wolności i odwagę, by powiedzieć „nie” Algierii, która ją uwięziła. Wzruszający, ponieważ jest częściowo naiwna, wierząc, że uda jej się z łatwością przekroczyć Morze Śródziemne. Nadia Kaci, która gra Halimę, jest cudowną aktorką. Wiem, że rola Halimy naprawdę ją naznaczyła. W trakcie czytania scenariusza zadzwoniła do mnie, by powiedzieć, do jakiego stopnia rola Halimy ją poruszyła i jak bardzo była wrażliwa na swoje „rany”. Nadia Kaci otrzymała zresztą w 2010 roku Literacką Nagrodę Praw Człowieka za opowiadanie Laissées Pour Mortes (Pozostawione by umrzeć).

Lalka odniosła wielki sukces we Francji. Czy Pani filmy są oglądane w Algierii? Mówiąc szerzej, czy kino może przyczynić się do walki o emancypację?

Lalka nie ukazała się w kinach w Algierii, mimo że film otrzymał pozwolenie na projekcję i był wspierany przez Fdatic, instytucję zależną od Ministerstwa Kultury. Film nie został wyświetlony na ekranach kin, mimo to reprezentował Algierię w oscarowym wyścigu w 2020 roku i został obejrzany nieoficjalnie przez większość Algierczyków. Na tym właśnie polega paradoks Algierii! Z jednej strony są ci, którzy kochają film za jego autentyczność i dlatego, że przypomina im o nich samych oraz o społeczeństwie, w którym żyją. Są też inni, którzy go nienawidzą z tych samych powodów. Myślę, że ci pierwsi z pewnością nabrali dystansu do tych tragicznych wydarzeń, a ci drudzy odmawiają zmierzenia się z wciąż trudną rzeczywistością. Obraz może być bardzo trudny, bardzo uderzający.

Właśnie w takim sensie uważam, że kino jest niezbędne i potrzebne. Może być wspaniałym narzędziem terapeutycznym! Uwalnia nas od demonów przeszłości, które wciąż mogą nawiedzać naszą teraźniejszość. Pozwala nam również otworzyć się na otaczający nas świat, stąd tak ważne znaczenie ma dostęp do różnorodnych filmów. Kino światowe pomaga nam lepiej określić i zrozumieć problemy poszczególnych krajów. Prasa i media wykonują już tę pracę, ale kino i obrazy wywierają silniejszy wpływ emocjonalny. I oczywiście kino wnosi wkład do walki o emancypację kobiet. Kiedy widzimy na ekranie inspirującą główną postać kobiecą, która wyróżnia się swoją siłą, pozwala to kobietom lepiej się z nią identyfikować. Dziś coraz częściej pokazuje się na ekranie kobiety, które marzą o emancypacji.

MOUNIA MEDDOUR / REŻYSERKA

Po studiach dziennikarskich na Uniwersytecie w Algierze Mounia Meddour uzyskała tytuł magistra na kierunku Informacja i komunikacja na uniwersytecie Paris 8.
W 2000 roku odbywała studia w zakresie kinematografii w La Fémis oraz w zakresie produkcji w Centre Européen de Formation à la Production de Films.

Wyreżyserowała kilka filmów dokumentalnych: Tikdja, La Caravane des Sciences (Karawana nauk), Particules Elémentaires (Cząstki elementarne), La cuisine en héritage (Kuchnia na pamiątkę). Jej film dokumentalny Cinéma Algérien Un nouveau souffle (Kino algierskie. Nowy powiew) skupia się na młodych filmowcach z jej
pokolenia, którzy przeżyli okres wojny domowej w latach 90., tzw. „czarną dekadę”. Jej film krótkometrażowy Edwige został zaprezentowany na licznych międzynarodowych festiwalach oraz zdobył wiele nagród.

Jej pierwszy film długometrażowy Lalka, zrealizowany w 2019 roku, otrzymał nagrodę Sopadin za najlepszy scenariusz, został następnie zakwalifikowany do sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes oraz został algierskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Lalka zdobyła Cezara za najlepszy film, a odtwórczyni głównej roli Lyna Khoudri otrzymała Cezara dla nadziei kina. Mounia Meddour była członkiem komitetu ds. recenzji Narodowego Centrum Kinematografii w latach 2020–2021, a obecnie jest członkiem komitetu finansowego ds. wspierania filmów francuskojęzycznych. Została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez Roselyne Bachelot, ministrę kultury. W 2023 roku wyreżyserowała swój drugi film fabularny Houria.

FILMOGRAFIA

2023 Houria
2019 Lalka (Cezar dla najlepszego filmu, Cezar dla nadziei kina dla Lyny Khoudri)
2015 Edwige

  • 5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

    5 rzeczy, które musisz zrobić podczas wakacji na Djerbie

    Tunezyjska Djerba to doskonałe miejsce na rajskie wakacje. Na turystów czekają tu spokojne plaże, kolorowe miasteczka i wyjątkowa kultura. Djerba to miejsce pełne atrakcji, dlatego będąc tu, nie możesz przegapić wyprawy na pustynię czy targowania się na orientalnym bazarze. Co jeszcze trzeba zrobić, będąc na wakacjach na Djerbie? Sprawdź nasze propozycje!

     

  • Różane SPA w domowym zaciszu

    Różane SPA w domowym zaciszu

    Dobrej jakości kosmetyki, zawierające w składzie różę, choć warte swojej ceny, nie należą do najtańszych. Nie trzeba jednak zawsze sięgać do portfela, by wyczarować dla siebie odrobine luksusu. Płatki róży są produktem dostępnym i wystarczy odrobina czasu, by przygotować w domowym zaciszu niemal to samo, co powstaje w wielkich laboratoriach. Oto kilka propozycji na domowe kosmetyki z róży, której zbawiennego działania na skórę i włosy nie sposób przecenić.

  • A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

    A' Design Awards & Competition - zgłoś swój projekt!

    Zarejestruj swój projekt w najbardziej prestiżowym konkursie dla projektantów: A//' Design Awards & Competition. Możesz to zrobić na stronie https://competition.adesignaward.com/registration.php

  • Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

    Wyjątkowo klimatyczny park rozrywki

    Do zabawy w parku rozrywki młodszych i starszych nie trzeba zachęcać, a kolejne miejsca, jakie pojawiają się na mapie Polski, niezmiennie przyciągają rodziny, wycieczki szkolne, kolonistów. Nic więc dziwnego, że w dużym stopniu wpływają na styl odpoczywania, to dodatkowo promują miejsca, które do tej pory nie były znane w turystycznej branży. Parki rozrywki pozwalają zaplanować urlop czy weekend w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni.

  • Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

    Fuerteventura – idealne miejsce nie tylko na wakacje

    Archipelag Wysp Kanaryjskich, a pośród nich Fuerteventura. Drugie tak popularne miejsce, zaraz po Teneryfie. Każdego roku przyciąga tłumy turystów, którzy liczą na wyjątkowe plaże, błękitną wodę, słoneczną pogodę i aurę, jaka sprzyja odpoczynkowi. Fuerteventura jest idealną propozycją dla miłośników ciszy i spokoju. Na tej wyspie z powodzeniem można się wyszaleć, pobawić i zaznać rozrywek, które zaangażują ciało i umysł.

  • Wzmacnianie organizmu

    Wzmacnianie organizmu

    Największa zachorowalność na infekcje przypada na okres zimowy i wiosenny, dlatego lepiej zawczasu przygotować organizm na walkę z przeziębieniem i grypą. Gdy zarazimy się bakteriami lub wirusami, szybko reaguje nasz układ immunologiczny. Wówczas limfocyty, czyli białe ciałka krwi, unieszkodliwiają drobnoustroje chorobotwórcze. Jednak gdy mamy niewystarczającą ilość limfocytów, walka staje się nierówna. Aby do tego nie dopuścić, ważna jest profilaktyka infekcji. Pomogą nam w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz syropy na wzmocnienia.

  • Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

    Gucci Link To Love – lata osiemdziesiąte w nowej odsłonie

    Styl lat osiemdziesiątych wciąż wpływa na wyobraźnię i poczucie estetyki nowych kreatorów mody, którzy trendy tamtych lat co pewien czas przemycają w nowych odsłonach. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i biżuterii. Styl lat osiemdziesiątych widać również w ubiegłorocznej kolekcji Gucci Link to Love.

  • Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

    Miasta w Gruzji, które warto odwiedzić

    Gruzja to kraj, w którym bardzo atrakcyjnie można spędzić wakacje. Ze względu na jego zróżnicowanie rozrywkę i relaks znajdą tam zarówno miłośnicy gór, jak i wypoczynku na morskim wybrzeżu. Gruzińskie miasta, które szczególnie warto odwiedzić to Kutaisi, Tbilisi i Batumi.

  • 6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

    6 trendów poprzednich dekad, które wracają w 2020

    Co sezon moda potrafi nas zaskoczyć czymś nowym i oryginalnym. Nie ulega jednak wątpliwościom, że najwięksi projektanci nie boją się czerpać inspiracji z przeszłych trendów. Nie inaczej będzie tej wiosny. Największe domy mody spoglądają wstecz, aby dać nowe życie często zapomnianym już rozwiązaniom. Oto wielkie modowe powroty, które w tym roku staną się hitami!

  • Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

    Dotknąć designu – wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

    Stonowane, wyszukane, modne – stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym krokiem podąża za wnętrzarskimi trendami. Ich producenci skutecznie udowadniają, że pokoje dzieci nie muszą razić jaskrawością kolorów, wymyślnymi formami czy ozdobami przeniesionymi jeden do jednego z komercyjnych produkcji filmowych.

  • Włoski dom wyrzeźbiony światłem

    Włoski dom wyrzeźbiony światłem

    Na 100-metrowej powierzchni Casa Melagrana świetlne formy zabierają nas w emocjonalną i zmysłową podróż, w której światło przybiera formę prawdziwej sztuki.

  • O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

    O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię?

    Kuchnia to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Właśnie tutaj kolejne pokolenia od lat wspólnie gotują, spędzają czas wolny. To tu wieczory mijają na rodzinnych pogawędkach. Kuchnia emanuje dobrą energią, warto więc zadbać o jej odpowiednie urządzenie.

  • Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

    Caviar przedstawia Samsung Galaxy Fold z obudową inspirowaną „Grą o Tron”

    Finał Gry o Tron cieszył się bardzo dużą oglądalnością w porównaniu z ośmioma sezonami serialu. Gra o Tron jest obecnie jednym z najgorętszych tematów krążących w mediach. Pojawia się on w newsach, memach, recenzjach i wielu innych formach wizualnych.

  • Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

    Pierwszy na świecie jacht zasilany ogniwami słonecznymi

    Szwajcarska spółka Solar Impact zaprezentowała model jachtu zasilanego przez ogniwa słoneczne, posiadający możliwość przebycia rejsu bez potrzeby zatrzymania się w celu zatankowania. Łódź z elektrycznym napędem posiada ogromne panele solarne, które pokrywają górną część jachtu, generując do 320 kWh w słoneczny dzień.

  • Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

    Ciasto czekoladowe z orzechami włoskimi

    Brownie jest ciastem czekoladowym wywodzącym się z kuchni amerykańskiej. Jego nazwa pochodzi od ciemnobrązowego koloru wypieku, nadawanego mu przez czekoladę. Do przygotowania klasycznego brownie wykorzystuje się gorzką czekoladę, jaja, cukier, masło i stosunkowo niewielką porcję mąki. Do ciasta można dodać także orzechy.
  • Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

    Volvo produkuje sztuczne drzewa namorzynowe, aby chronić oceany przed plastikiem

    Szwedzki producent samochodów Volvo we współpracy z Institute of Marine Science oraz Reef Design Lab z siedzibą w Sydney postanowił zwalczać zanieczyszczenie oceanów mikroplastikiem poprzez prace nad rozwojem wału nadmorskiego wykonanego ze sztucznych drzew namorzynowych, gdzie mogłyby żyć morskie gatunki zwierząt.

  • Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

    Nie musisz żyć z niechcianym tatuażem. Usuń go szybko i bezboleśnie laserem pikosekundowym!

    Tatuaż może być małym dziełem sztuki, ale może też szpecić nasze ciało, w szczególności, gdy zostanie wykonany niestarannie lub przypomina nam wydarzenia czy osoby, o których wolelibyśmy zapomnieć. Na szczęście dziś nie musimy żyć z niechcianym tatuażem - możemy usunąć go bardzo szybko i niemal bezboleśnie przy pomocy najnowocześniejszych laserów pikosekudnowych, o których więcej opowiedzieli nam specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie.

  • Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

    Fakty i mity dotyczące przeszczepu włosów — poznaj najnowsze i najskuteczniejsze metody w walce z łysieniem.

    Łysienie jest krępującym problemem, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety — choć ta pierwsza grupa stanowi zdecydowaną większość. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna pozwala całkowicie zniwelować efekt łysienia. Nowoczesne metody przeszczepu włosów są coraz bardziej skuteczne i coraz mniej inwazyjne. Przedstawiamy rozwiązania pomagające w walce z łysieniem i dementujemy mity na temat przeszczepu włosów.

  • PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

    PZBuk opinie i sponsoring reprezentacji Polski!

    PZBuk to nowy, legalny bukmacher w Polsce. Opinie o operatorze z pewnością będą już na samym początku pozytywne, bo zdecydował się on na sponsoring reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz PHL (Polskiej Hokej Ligi).
  • Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

    Gry planszowe wracają do łask! Tablety, telefony czy komputery ustępują miejsca planszówkom

    Smartfony skracają odległości między ludźmi, ale oddalają ich od siebie w sensie emocjonalnym. Na przeciwnym biegunie są gry planszowe, które świetnie zbliżają do siebie przyjaciół czy członków rodziny.

  • Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

    Stosujesz paracetamol? Uważaj na interakcje

    Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych stosowany u dzieci i dorosłych. Dostępny jest w postaci preparatów jedno- i wieloskładnikowych, w formie tabletek, roztworów, zawiesin, syropów oraz czopków. Choć wydaje się, że jest bezpieczny w krótkotrwałym leczeniu, nawet u kobiet w ciąży, przed użyciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, możliwymi działaniami niepożądanymi oraz interakcjami z innymi lekami czy alkoholem.

  • Galeria w Tulum

    Galeria w Tulum

    Wnuczek Peggy Guggenheim podjął się wyselekcjonowania, a następnie ułożenia w odpowiedniej sekwencji dzieł sztuki współczesnej. W ten sposób powstała galeria IK LAB otwarta w meksykańskim mieście Tulum.

  • 12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

    12 ciekawych tradycji związanych z żydowskim weselem

    Jeżeli byliście już na niejednym żydowskim ślubie, prawdopodobnie zauważyłaś kilka dużych różnic między tradycją żydowską, a ślubami organizowanymi w tradycji chrześcijańskiej. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji być na takiej ceremonii, życzę żeby się natrafiła – śluby w tradycji żydowskiej są wspaniałe!

  • Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

    Oszałamiające rzeźby, które za nic mają grawitację i prawa fizyki

    Sztuka stale stawia sobie nowe wyzwania. Poddaje w wątpliwość wierzenia, uprzedzenia, a nawet przesuwa granicę między tym, co uznajemy za możliwe, a tym co wykracza poza ludzkie możliwości.

  • Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

    Figury-Ikony wystawa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej

    Polecamy Państwa uwadze wystawę Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, zatytułowanej FIGURY-IKONY. Wernisaż odbędzie się 12 maja 2018 r. we wrocławskiej Galerii Sztuki Platon.

  • Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

    Odkryj magię barw: jak wybrać meble do salonu pod względem kolorów?

    Wybierając meble, dodatki i akcesoria do pokoju dziennego zazwyczaj bierzemy pod uwagę ich aspekty praktyczne. Meble muszą posiadać odpowiednie wymiary i tapicerkę z materiału, który łatwo zachować w czystości i jest przyjemny w dotyku. Muszą być także wygodne, aby zachęcały do odpoczynku.

  • Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

    Jak wybrać najlepszy materac dla małżeństw?

    Zakup łóżka do sypialni powinien rozpoczynać się nie od mebli, lecz samego materaca – ogrywa kluczową rolę w komfortowym i efektywnym wypoczynku. Dopiero później dobieramy odpowiednią poduszkę, stelaż i ramę łóżka oraz akcesoria do spania: prześcieradło, pościel, ochraniacze na materace i inne dodatki. Jak wybrać ten najwygodniejszy i najlepszy materac dla par, z których każde preferuje różną twardość i szerokość materaca?

  • Najwyższy wśród największych

    Najwyższy wśród największych

    Jedne z dwóch potęg gospodarczych tj. Chiny i Indie, otaczają małe państwo – mekkę wszystkich alpinistów. Miejsce ośmiotysięczników i bezwzględnego, trudnego klimatu.

  • Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

    Nawet nie wiesz, że twoja kuchnia staje się… twoim pomocnikiem!

    Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie niemal w każdym domu. Tutaj życie tętni od samego rana do późnego wieczora. W kuchni jemy, rozmawiamy i planujemy. Innowacyjna technologia sprawia, że to szczególne pomieszczenie może stać się prawdziwym centrum zarządzania domem.

  • Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

    Jaki masz typ włosów? Nisko- czy wysokoporowate? Sprawdź!

    Porowatość włosów. Hasło, które chyba każdemu obiło się o uszy. Niewielu z nas jednak faktycznie wie, na jakiej podstawie ją określić. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate – w zależności od stopnia uszkodzenia. Im bardziej zniszczone, tym ich łuski będą bardziej odchylone od rdzenia.

  • 5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

    5 pomysłów na egzotyczną podróż poślubną

    Rajskie Hawaje, tropikalne i mistyczne Bali, a może relaksujące jak żadne inne miejsce na świecie Malediwy. Poznaj najpiękniejsze miejsca na podróż poślubną.

  • 3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

    3 pomysły, dzięki którym Twoje ściany nie będą nudne

    Urządzając wnętrza w mieszkaniu, często zapominamy o dekoracji ścian, ograniczając się do pomalowania ich na wybrany kolor lub położenia eleganckiej tapety. Czasami możemy pokusić się o położenie na wybranej ścianie cegły w stylu loftowym lub betonu architektonicznego. Tymczasem przy odrobinie wysiłku zwykłe ściany nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, mogą stać się prywatną galerią sztuki lub główną ozdobą pomieszczenia. Poznaj 3 niezawodne sposoby na ciekawy design ścian.

  • 7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

    7 ciekawostek na temat Huayra Roadster od Horatio Pagani

    Nazwa modelu Huayra RoaNazwa modelu Huayra Roadster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.dster od marki Horatio Pagani nawiązuje do imienia boga wiatru wywodzącego się z mitologii Inków.

  • Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

    Omenaa Mensah pomalowała dom dla matek z małymi dziećmi

    Omenaa Mensah wspólnie z pracownikami Termo Organiki pomalowała pomieszczenia krakowskiego ośrodka dla małych dzieci, któremu od ponad dekady pomaga największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. To kolejna wspólna akcja prospołeczna lidera rynku ociepleń i jego ambasadorki.

  • Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

    Dlaczego kochamy szwedzki design i jakość?

    Szwedzi to specyficzny naród. Gdy się za coś biorą, najpierw muszą to solidnie przemyśleć, tak by efekt ich pracy był zrobiony z głową. Nieważne, czy będą to przedmioty codziennego użytku, czy dobra ekskluzywne, produkt końcowy za każdym razem wyróżnia się na tle innych. Szwedzi w niesamowity sposób łączą w jedno minimalizm i skrupulatną dbałość o szczegóły – a to potrafi porwać odbiorców!

  • Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

    Kasberg: dla rodziców, dzieci i nastolatków

    Stacja szczyci się certyfikatem „Welcome begginers”. Jak najbardziej zresztą zasłużonym. Posiada też silny magnes dla umiejących już co nieco nastolatków.

  • Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

    Najlepiej zarabiający aktorzy w 2016 r. wg Forbes

    W czołówce najlepiej zarabiających aktorów w 2016 r. - według Forbes – znaleźli się między innymi Johnny Depp i Tom Cruise.

  • Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

    Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota

    FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich.

  • Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

    Bajka Czarno na białym Marty Guśniowskiej na scenie Teatru Rozrywki!

    Porównują ją do Jana Wilkowskiego i Jeremiego Przybory. Jakiego tematu nie dotknie, zaraz jest nagradzana. Jest niezwykle wrażliwa i utalentowana, ma ogromne poczucie humoru i… filozoficzne wykształcenie.

  • MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

    MARS - największa produkcja National Geographic Channel!

    Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak „Marsjanin” czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

  • Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

    Pseudoefedryna skutecznie wyleczy każdy katar

    Znane powiedzonko, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni już dawno straciło aktualność. Obecnie katar można szybko i skutecznie wyleczyć środkami zawierającymi substancję zwaną pseudoefedryną.

  • Rozświetlony Wiedeń

    Rozświetlony Wiedeń

    Wiedeń płonie spektaklem świetlnym. Dwa monumentalne budynki muzeów w centrum austriackiej stolicy, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend, 21. – 23. października 2016 r. zostaną przepięknie oświetlone. Projekt odbędzie się w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

  • Errare humanum est, in errore perservare stultum

    Errare humanum est, in errore perservare stultum

    Rozmawimy z Januszem Krucińskim - aktorem, wokalistą, autorem tekstów piosenek.

  • Niedobór witamin przyczyną senności?

    Niedobór witamin przyczyną senności?

    Zmęczenie organizmu to nic innego, jak brak energii objawiający się niechęcią do wykonywania różnego rodzaju czynności. Warto zadać sobie pytanie czym jest spowodowane to uczucie senności. Otóż organizm w momencie zmiany cukru w energię, wytwarza kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, z których w danej chwili korzystamy.  Jeśli odczuwamy zmęczenie powinniśmy wygodnie się położyć i chwilę odpocząć.

  • Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

    Gratka dla fanów - koncert Kazika w Teatrze Łaźnia Nowa

    Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Bezkompromisowy, zawsze po stronie wartości, które są istotne.

  • Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

    Znaczenie regularnej wymiany części samochodowych

    Prawidłowo eksploatowany samochód będzie w stanie wytrzymać długie lata i dalekie przebiegi bez konieczności kosztownych napraw. Wiele zależy jednak od stylu jazdy kierowcy, warunków w jakich auto jest eksploatowane i co najważniejsze – od regularnej wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych.

  • Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

    Rzuciła studia i podążyła za marzeniami - historia kosmetyczki, która inspiruje

    Pięć lat temu miała problem z utrzymaniem posady w zwykłym fast foodzie. Dzisiaj ma salon kosmetyczny w Warszawie, w którym można spotkać słynne polskie celebrytki. Historia Katarzyny to opowieść o kobiecie, która nie bała się postawić na swoim i odniosła wymarzony sukces.

  • Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

    Powrót z urlopu. Jak wrócić do pracy po wakacjach?

    Ze zniecierpliwieniem oczekujesz urlopu. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i po dwóch tygodniach beztroskiego wypoczynku przychodzi czas powrotu do pracy. Jak  sprawnie wrócić do codziennych obowiązków? Jak szybko wdrożyć się w dynamiczny rytm dnia? Oto 5 wskazówek, które pozwolą Ci z energią i radością rozpocząć pracę po wakacyjnym urlopie.

  • Historia gry w golfa

    Historia gry w golfa

    Większość współczesnych dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w grach rozgrywanych tysiące lat temu – nie inaczej jest z golfem. Wiele sportów osiągnęło mniej więcej współczesną formę w ostatnich 200 latach – w tym aspekcie golf się już nieco różni.

  • Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

    Tysiące kilometrów historii Dalekiego Wschodu

    Pogrążył wszystkie dynastie, które chwyciły się za jego udoskonalanie. Pochłonął miliony ofiar, w tym stosunkowo niewielu wrogów; większość stanowiła miejscowa ludność, zaprzęgnięta do wznoszenia monumentalnego kaprysu swoich władców.

  • Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

    Pierro Lissoni - wywiad z mistrzem architektury

    Piero Lissoni jest poważany na świecie przede wszystkim za projektowanie wnętrz oraz umeblowania. Teraz designer wziął pod swoje skrzydła Ritz Carlton Residences w Miami Beach.

  • Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

    Obuwie ślubne Emmy London – sztuka i pasja

    Jednego butom na pewno nie można odmówić – mocy zmian. To niesamowite, jak jedna para obuwia może wpłynąć na odbiór całej kreacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę marka Emmy London i posiada w kolekcji wiele par butów, które idealnie nadają się na uroczyste okazje, a przede wszystkim ślub.

  • Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

    Fantastyczna kolekcja Nude Shoe Collection by Louboutin

    O klasie i kreatywności Christiana Louboutina już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pozostaje jedynie z niecierpliwością wyczekiwać jego nowych pomysłów, a na pewno nie będzie się rozczarowanym. Nie inaczej jest z Nude Shoe Collection.

  • Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

    Zakazane miasto - starożytny Pałac w objęciach Pekinu

    Tajemnicze Zakazane Miasto powstało po przeniesieniu stolicy Chin z Nankinu (stolicy południowej) do Pekinu (stolicy północnej), przez cesarza Yongle (zwanego architektem Pekinu). Na jego rozkaz, na 720 000 metrów kwadratowych wzniesiono największy kompleks pałacowy świata, który przez kolejne stulecia zamieszkiwało 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

  • David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

    David Bowie – człowiek, który spadł na Ziemię

    David Bowie uchodzi za ikonę muzyki pop, która zmieniła mainstream i wpłynęła na sposób myślenia mas. Jako wszechstronny artysta utorował drogę wielu gatunkom muzycznym.

  • Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

    Sportowe obuwie na sezon wiosna-lato 2016

    Nie możesz doczekać się wiosny? Jeszcze trochę, a będziesz mogła porzucić wszelkie botki, kozaki i inne ocieplane buty. Przeglądając modowe trendy na sezon 2016 jedno jest pewne - nuda nam nie grozi. Jeśli chodzi o obuwie, to projektanci zadbali o to, aby każda z nas miała w czym wybierać. Obok czółenek w kwiatowe printy - w sam raz dla niepoprawnych romantyczek, wiodącym trendem będą baleriny, oksfordki i mokasyny stylizowane na obuwie męskie. Wiele do powiedzenia będą miały także buty sportowe, które wiosną 2016 zaprezentują swoje odświeżone oblicze.

  • Helen Doron mówi: Bee or not to be

    Helen Doron mówi: Bee or not to be

    Pszczoły to prawdziwe królowe - nie tylko uli, ale całego ekosystemu. Niestety, od końca lat dziewięćdziesiątych ich liczba zmniejsza się w zastraszającym tempie. Tymczasem aż trzy czwarte naszego pożywienia uzależniona jest od aktywności owadów zapylających. Wymieranie pszczół to problem nas wszystkich, co uświadamia swoim uczniom Helen Doron English w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Bee or not to be”.

  • Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

    Aleksandra Szwed pracuje nad materiałem na płytę!

    Mamy nagranie ze studia! Aleksandra Szwed nie zwalnia tempa. Dopiero co wydała wraz z zespołem Vintage Vegas singiel pt. „For once in my life”. Bez wytchnienia pracuje też na planie programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

  • Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

    Norweski holding rozbudowuje fabrykę w Pruszkowie

    W Kongsberg Automotive Pruszków została otwarta nowa część fabryki o powierzchni 2500 m kw. Rozbudowa podwarszawskiego zakładu to zielone światło dla planów na nowe inwestycje i najnowsze technologie, a  także kolejne miejsca pracy. A tych przybędzie tu w przeciągu trzech  lat kolejne 15 %. W rozbudowę zainwestowano 3 150 000 PLN.

  • Trampki na salony!

    Trampki na salony!

    To nie żart! Stare, poczciwe trampki „wchodzą dziś wszędzie”, pod warunkiem pełnej harmonii z resztą stylizacji. W tym właśnie tkwi cała magia trampek, które - wbrew wyobrażeniom większości - potrafią świetnie uzupełnić nawet wieczorową kreację.

  • Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

    Artyści w afekcie czyli Aukcja dla Doroty

    Kiedy: 16 kwietnia (sobota) o godz. 17.00

    Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

    Aukcja charytatywna dzieł sztuki, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie onkologiczne Doroty Rżysko.

     

  • Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

    Półfinał 8. edycji Fashion Designer Awards

    W warszawskiej Galerii Mokotów Półfinał Fashion Designer Awards oglądały tłumy. Najwięcej emocji wzbudziły pokazy młodych projektantów, ale to nie jedyny punkt programu modowego przygotowanego przez organizatorów.

  • TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

    TEATR W SKALI MIKRO. KOLEJNY EKSPERYMENT KOMUNY// WARSZAWA

    Cztery wieczory, 12 spektakli, uznani twórcy polskiego teatru, a wśród nich m.in. Grzegorz Jarzyna, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska, Marcin Liber.

  • Duzi gracze stawiają na zielone

    Duzi gracze stawiają na zielone

    Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to 3 obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA. Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają znane marki?

  • NIEZŁA SZTUKA!

    NIEZŁA SZTUKA!

    Magdalena Mielnicka, pomysłodawca, fundator i organizator galerii na Dworcu Głównym PKP oraz koordynator wystawy przyznaje: "Ta wystawa, to możliwość swoistej wyprawy w głąb wyobraźni, indywidualnego doświadczania sztuki najwyższej próby, opartego na pełnych treści i znaczeń wskazówkach, w niezwykle inspirującym miejscu, gdzie czas mierzony jest nieustanną podróżą." Iwona Rosiak: Historyczka sztuki i dziennikarka telewizyjna. Po studiach pracowała we wrocławskiej Galerii „W pasażu” jako kurator.

  • 81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

    81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

    Warszawska pracownia 81.waw.pl zdobyła nagrodę w kategorii Residential Architect of the Year 2015 Poland, w międzynarodowym konkursie magazynu Build.

  • Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

    Rzadkie modele samochodów ze zbiorów Audi Tradition na wystawie Techno Classica

    Koncepcyjne Audi quattro Spyder z silnikiem montowanym centralnie było sensacją targów IAA we Frankfurcie w roku 1991. Dzięki aluminiowej karoserii, pojazd waży zaledwie 1100 kilogramów.

  • Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

    Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pod groźbą śmierci publikujemy

    Zakazany wiersz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. Prawo nieurodzonych. Wbrew cenzurze i karze grzywny publikujemy.

  • Przez obrzydzenie do zrozumienia

    Przez obrzydzenie do zrozumienia

    Ja właściwie nie zauważyłam, że siedzę na widowni z kilkudziesięcioma innymi osobami! Byłam ja i była ona - Rakel (Aleksandra Gajewska). Spektakl "Po próbie" poruszył mnie szczególnie mocno.

  • Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

    Volvo XC60 - znakomite auto dla wymagających kierowców

    Luksus w terenie? Tak, to możliwe! Samochód o zdolnościach do poruszania się poza utwardzonymi drogami wcale nie musi kiepsko wyglądać i mieć właściwości aerodynamicznych małej oficyny.

  • Buty uniwersalnie modne

    Buty uniwersalnie modne

    Media zapowiadają, że będzie to kolejna zima bez mrozów. Być może te przewidywania się sprawdzą, ale my wiemy, że moda rządzi się swoimi prawami.

  • „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

    „Męskość” znaczy „aktywność”. Bez względu na wiek

    Mimo nieustannych zmian kulturowych i społecznych, wzorzec prawdziwej męskości pozostał ten sam, co u zarania dziejów. Mężczyzna to troskliwy obrońca rodziny, to wojownik i łowca gotowy podjąć każde wyzwanie, by chronić i zapewniać bezpieczeństwo w każdym wymiarze. Prawdziwy mężczyzna to mężczyzna aktywny, zawsze zdolny do działania. Jednak wraz z upływem lat nasza biologia ulega zmianom. Zachowanie dotychczasowej aktywności staje się coraz trudniejsze. Niezbędne okazują się wówczas odpowiednie środki zaradcze, które pozwolą sprostać kolejnym zadaniom.

     

  • Histoire De Tourbillon 6

    Histoire De Tourbillon 6

    Czy porządek i symetria to zawsze pożądane wartości i cechy? Na pewno nie w projektowaniu! Czasami chaos może być prawdziwym dziełem i z tego założenia wychodzi wielu designerów.

  • Steve McCurry - fotografie

    Steve McCurry - fotografie

    Steve McCurry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów naszych czasów. Urodził się w 1950 r. w Filadelfii. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania specjalność operator obrazu.

  • Dieta eliminacyjna u dzieci

    Dieta eliminacyjna u dzieci

    Uczulenie na pokarmy to najczęściej spotykana alergia u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji. Są liczne możliwości zastępowania uczulających składników innymi, a w sklepach dostępnych jest sporo produktów zastępczych. Z początku rodzicom nie jest łatwo zmodyfikować dietę nie tylko malucha, ale też swoją i często całej rodziny. To wszystko daje się jednak opanować.

  • Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

    Adrian Żuchewicz: wiele radości możemy sprawić innym samym sobą!

    Adrian Żuchewicz: Podróże są jak czytanie książki a przebywanie w jednym miejscu jest jak czytanie w kółko tej samej strony.

  • Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

    Na dobry dzień i jeszcze lepszą noc

    Dobrze spędzony dzień i przespana noc sprawiają, że chce się żyć. Wstanie, przysłowiową, prawą nogą, gwarantuje dobry humor i uśmiech na twarzy przez całą dobą. Natomiast zjedzone śniadanie oraz wspólny posiłek, który spożywamy w gronie najbliższych, napawają energią i sprawiają, że pracujemy i funkcjonujemy o wiele wydajniej. Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ powodzenie snu oraz delektowanie się jedzeniem mają wspólny mianownik, którym są odpowiednio urządzone wnętrza i perfekcyjnie dobrane meble.

  • Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

    Sri Lanka tańsza niż Bałtyk

    Wszystko wskazuje na to, że z zimą możemy się już pożegnać. Przed nami lato i czas planowania urlopów. Może warto pomyśleć przy tym długoterminowo i zaplanować doskonałą regenerację na przyszłą zimę? Gdy u nas zaczną się pierwsze listopadowe pluchy, w innych zakątkach ziemi pogoda sprzyjać będzie rozkwitowi. Takie egzotyczne wakacje poza polskim sezonem urlopowym mogą kosztować mniej niż pobyt nad Bałtykiem.

  • Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

    Historia tancerki Lovinii i sir Thomasa, gubernatora Cejlonu

    Najpiękniejsze miejsca na świecie często mają też piękną historię. Dziś specjalnie dla internautów opowiadamy o uroczym zakątku Cejlonu - Mount Lavinii. Pięciogwiadkowy hotel, który się tam znajduje jest symbolem miłości i porozumienia. Oferuje swoim gościom coś więcej niż ekskluzywne apartamenty. Jego tradycja i ponad 200u letnia historia sprawiają, że pobyt w tym luksusowym hotelu jest niezapomnianym przeżyciem.  

  • Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

    Samochód z przyszłości – najdroższa na świecie Tesla S

    Tesla S to innowacyjne auto elektryczne o nienagannej prezencji, które umożliwia przejechanie ponad 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Na przekór twierdzeniu, że ideały nie istnieją, postanowiono ten luksusowy samochód udoskonalić jeszcze bardziej, tworząc najdroższą Teslę S na świecie.

  • Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

    Design i Trendy - autorska pracownia architektoniczna.

    Brian Tracy powiedział, że należy uczynić ze swej pasji zawód, aby nie przepracować ani jednego dnia. Miał pewnie na myśli radość, jaką daje wykonywanie ulubionych czynności i pobieranie za to wynagrodzenia, jednak pasja stająca się zawodowstwem wymaga uczciwej i rzetelnej pracy. O swoim pomyśle na projektowanie opowiadają Anna i Jacek Wasążnik z Autorskiej Pracowni Projektowej Trendy.

  • Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

    Złote Porsche 911 Turbo - dla koneserów

    Porsche znowu zaskakuje. W związku z ogromnym popytem na luksusowe samochody Porsche wprowadziło możliwość presonalizacji słynnej 911. Kolor - unikatowy - złota limonka nazwany został wapiennym złotem (Gold Lime). Taki lakier po raz pierwszy pojawił się na karoserii i trzeba przyzać, że wygląda świetnie. Metalic skontrastowany z czarnymi akcesoriami wykonanymi z włókna węglowego jest nie tylko elegancki ale również niesamowicie atrakcyjny.

  • Bentley na ramię.

    Bentley na ramię.

    Dla sympatyczek marki Bentley przygotował wyjątkową kolekcję torebek na ramię. Ekskluzywne, doskonałe kształty obleczone w eleganckie kolory mogą być noszone zarówno na co dzień jak i od święta. Doskonały kontrast do wysublimowanych kolorów torebek stanowią apaszki inspirowane podróżami po świecie.

  • Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

    Krzysztof Gliszczyński w Galerii Milano

    W dniach 4 – 24 lutego 2014 w Galerii Milano można będzie podziwiać pokaz prac Krzysztofa Gliszczyńskiego „Iosis”.

  • Jacques Tange

    Jacques Tange

    Prace Jacques Tanga posiadają niezwykłą moc. Dzięki specyficznemu rodzajowi światła jakie nadaje swoim obrazom oglądający odnosi wrażenie podglądania niezwykle wysublimowanego, intymnego świata.

  • Ilona Felicjańska

    Ilona Felicjańska

    Jedna z najsłynniejszych polskich modelek. Swoją karierę zaczęła od udziału w konkursie Miss Polonia w 1993r., w którym zdobyła tytuł II wicemiss. W tym samym roku została finalistką konkursu Elite Model Look. Rok później
    zadebiutowała na wybiegu w kolekcji nieistniejącej już „Mody Polskiej” i podpisała umowę z renomowaną agencją mody Model Plus. W następnych latach brała udział, między innymi, w pokazach pret-a-porter w Paryżu i otwarciu
    filii agencji Berlin Models w Chile.

  • Oksfordzki smaczek w salonie

    Oksfordzki smaczek w salonie

    Oksfordzki design znany na całym świecie z pewnością nada prestiżu i powagi każdemu wnętrzu. Na rynku pojawiła się majestatyczna kolekcja wzorowana na wyposażeniu najbardziej znanego uniwersytetu na świecie.

  • Audi R8 GT Spyder

    Audi R8 GT Spyder

    Mamy zdjęcia limitowanej edycji 2012 Audi R8 GT Spyder. Ma to być lżejsza wersja Audi R8 GT Coupe.

  • Stephen Webster w darze oceanom

    Stephen Webster w darze oceanom

    Stephen Webster, ulubiony jubiler takich gwiazd jak Madonna, Christina Aguilera, Kate Moss, Elton John, Mickey Rourke i Kate Beckinsale na prośbę organizacji Selfridges zaprojektował broszkę „Ocean”. To małe dzieło sztuki wykonane jest z tytanu, szfirow i diamentów.

  • Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

    Szwajcarskie złote zegarki - Golden Bridge

    Możemy wiele pisać na temat doskonałych zegarków ale wszyscy wiemy, że zegarek z klasą powinien być złoty i szwajcarski.

  • Narty węglowe marki Audi

    Narty węglowe marki Audi

    W następnym sezonie pasjonaci narciarstwa będą mogli zakupić nie lada gratkę.

  • The one gentelman Dolce & Gabbana

    The one gentelman Dolce & Gabbana

    Duet Dolce & Gabbana postanowił uczcić 20-lecie swojej męskiej kolekcji ubrań i z tej okazji wypuścił na rynek drugi, męski zapach z serii The One: The One Gentleman.

  • Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

    Lindsey Wixson twarzą Vanitas Versace

    Vanistas to najnowszy zapach od Versace. Jego twarzą jest  Lindsay Wixson początkująca modelka o amerykańskim pochodzeniu. Błyskawiczną kariere zapewnia jej niepowtarzalna uroda. W jej twarzy dominują wydatne usta, a przerwa pomiędzy jedynkami powoduje niepokój i fascynację. Wixson rozpoczynała karierę pracując dla agencji Vision Models w Los Angeles, skąd trafiła do IMG Models.

  • Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

    Xanadu najnowocześniejszy dom Ameryki

    Jak mieszkają wielcy naszego świata? Bardzo różnie. Jedni preferują przestronne apartamenty, inni pałacyki, ale najczęstszym wyborem jest własna farma czy też dom na wsi jak się to u nas nazywa. Taki dom posiada Bill Gates.Jest on jednak tylko pozornie podobny do innych domów. Dlaczego?

  • Artystyczna Fotografia w służbie mody

    Artystyczna Fotografia w służbie mody

    Niezwykły sposób na pokazywanie swoich kolekcji ma Christian Louboutin, najbardziej znany projektant butów na świecie. Christian słynie ze swojego profesjonalnego podejścia do zawodu. Jego buty sa dopełnieniem, ozdobą i podkreśleniem kobiecości. Charakterystyczna czerwona podeszwa nie pozostawia wątpliwości co do jakości wykonania. Louboutin jest też znawcą i pasjonatem fotografii artystycznej zarówno w formie tradycyjnej jak i filmowej.

     

  • Christian Louboutin Dossier

    Christian Louboutin Dossier

    Christian Louboutin (czyt. [lubutɛ]) ur. 07 stycznia 1964r.  jeden z najsłynniejszych na świecie projektantów obuwia,  rozpoczął przygodę z projektowaniem we Francji w 1991 roku. Od 1992 roku, jego projekty mają włączone błyszczące, czerwone lakierowane podeszwy, które stały się jego podpisem. W dniu 27 marca 2007 r. Louboutin złożył wniosek o ochronę znaku towarowego w USA na czerwony design podeszwy.

  • Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

    Ciasteczkowe szpilki od Louboutina

    Maestro Louboutin od jakiegoś czasu współpracuje intensywnie z ... cukiernią Sugar Envy. Mistrz szpilek zaprojektował designerskie ciasteczka przypominające jego kolekcje obuwia a cukiernia dopełniła wygląd niespotykanym i doskonałym smakiem.

  • Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

    Już nigdy nie zgubisz telefonu jeżeli będziesz miał.... zegarek

    Samsung Proxima to futurystyczny design zegarka, ale czy to napewno zegarek? Niezupełnie. Proxima to ultra nowoczesny telefon z kolorowym wyświetlaczem LED. Jego projektant  Johana Loekito zauważył, że często mamy kłopot z ustaleniem gdzie położyliśmy telefon i postanowił skonstruować urządzenie, które będzie sygnalizowało swoje miejsce położenie. Pasek ''zegarka'' pełni rolę stacji dokującej dla LED-owej słuchawki. Możemy skorzystać z alarmu, gdy słuchawkę-tarczę zostawimy gdzieś poza zasięgiem wzroku.